Προς το περιεχόμενο

samsung ΅Σ206Β


disqualified

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω την οθονη του τιτλου για ενα πολυ παλιο pc κυριως για ταινιες και σειρες καθως τις πιο πολλες ωρες ασχολουμε με το DELL notebook που ηθελα.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα την eizo1931 me pva panel αλλα αποφασισα να μη δωσω 400? για να τη βαλω σε παλιο μηχανημα καθως δεν ξερω ποτε θα παω για νεο desktop.

 

Ειχα βαλει και στο ματι μια nec1990fx με ips panel αλλα δεν τη βρηκα στα μαγαζια, να κανω την αγορα της samsung? ειδα το παραπλησιο 205 μοντελο στο πλαισιο και μ αρεσε πολυ η απεικονηση

 

Απο LG δεν κοιταξα ετσι απο κολλημα περισσοτερο αν και με μια προχειρη ερευνα νομιζω δε βρηκα εκτος TN panel 9-20ιντσες, μπορει να εχασα και καποια

 

edit: αν γινεται να διορθωθει ο τιτλος ειναι ηSM206BW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη αγοραστηκε τελικα και θα λεγα οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο χρωματα

 

Ομως, εχει καποιο backlight leak στα τοιχωματα και οντως η αναλυση 1680Χ1050 θελει καποιο χρονο προσαρμογης οπως και το μεγεθος της οθονης. Π.χ στο insomnia εχω αυξησει τη γραμματοσειρα για να ναι πιο ξεκουραστη

 

Επσης θα θελα να πω οτι ειδα παλι την eizo s1931 και τη συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιονδηποτε να την αγορασει ειδικα αν παει για καινουριο pc ή θελει μια πολυ καλη οθονη, ειδικα στο μαυρο φαινοταν η δαφορα με τις αλλες γυρω ειδικα με μια lg που ειχε διπλα και ηταν η μερα με τη νυχτα.

 

p.s. τα pixel μου ολα ειναι οκ(μεχρι στιγμης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

την έχω και χαίρομαι πολυ που την έχω :)

πολύ όμορφη και προσωπικά με ικανοποιεί απόλυτα σαν οπτικό αποτέλεσμα..

δεν είμαι expert στην ποιότητα απεικόνισης οθονών,

αναφέρω την άποψή μου απλός σαν ενας μέσος χρήστης

που χρησιμοποιεί ώρες το pc για δουλειά, ενημέρωση κτλ (όχι gaming)

 

σε ότι αφορά τις 20 ιντσες και την ανάλυση 1680x1050 που πρέπει να συνηθίσεις

έχω να πω ότι για την συγκεκριμένη οθόνη ιδανική απόσταση από το πάνελ

είναι τα 40-50 cm, οπότε αν θέλεις να σε χωρίζει μεγαλύτερη απόσταση προτείνω

να ανέβεις σε ιντσες

 

κάτι που έτυχε να διαβάσω όταν έψαχνα πριν 3 μήνες ότι οι 20αρες wide έχουν

πιο μικρό ύψος ακόμα και από τις τετράγωνες 17αρες απλά το απορρίπτω..

τις έβαλα δίπλα και είδα τι ισχύει :)

 

πάντως δείτε και εκείνη την asus την 22αρα που προωθείτε τελευταία από τα "μαγαζά"..

καλή φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τρεις μερες που την αγορασα και εγω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος τοσο με την αποδοση στα χρωματα οσο και με το design.

 

Πριν την αγορασω ημουν αναμεσα στην Samsung S206BW και στην PHILIPS 200WS8FS SILVER η οποια εβλεπα να εχει καλυτερη αποδοση στα χρωματα, εχανε στο ασπρο, αλλα δεν με ικανοποιησε το design. Στα παιχνιδια τωρα το Football Manager 2008 που επαιξα τα χρωματα ειναι πιο χλωμα απο την Philips 107EX που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...