Προς το περιεχόμενο

Παιδιά είμαι σε δίλλημα...


Inferno_lb13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μια μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας του επεξεργαστή, (Pentium D820 2,8GHz) σε περιβάλλον Vista είμαι στους 75-85C!

Σκέφτομαι λοιπόν κάτι από τα παρακάτω: Να προχωρήσω σε κουτί με υδρόψυξη (250ευρώ) ή να αλλάξω επεξεργαστή και να πάρω τον Core 2 Quad (240 ευρώ)? (Η Mobo είναι Asus P5wd2 Premium, υποστηρίζει τον Quad Core)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε φίλος !!!! Βάλε κανα σουβλάκι να ψήσεις :) Η θερμοκρασιά σου είναι απελπιστικά τραγική ακόμα και σε κατάσταση Load του πιο απαιτητικού παιχνιδιού. Μήπως τα παίξε το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή ? Την stock ψύκτρα έχεις ? Επίσης με πιο πρόγραμμα βλέπεις την θερμοκρασία ?

Δεν βρίσκω τον λόγο να κάνεις αναβάθμιση λόγω θερμοκρασίας . Πρώτα να δούμε τι φταίει και μετά βλέπεις τι θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω φίλε μου είναι τραγικό αφού ανοίγω media player και κολλάνε τα πάντα! έχω την stock ψύκτρα, και θερμοκρασία βλέπω με το everest ultimate και με asus probe II που και τα δύο δείχνουν ακριβώς την ίδια θερμοκρασία! Το θέμα είναι ότι πάντα είχα σχετικά υψηλές θερμοκρασίες λόγω του σχεδιασμού του Pentium D, αλλά μετά τα Vista έχω πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ αρχας βγαλε τη ψυκτρα του επεξεργαστη, καθαρισε την βαλε λιγη (ΛΙΓΗ!) θερμοαγωγιμη παστα (αγορασε, πανω απο 6-7? δεν κανουν), και ξαναβαλε την ψυκτρα, και ελεγξε οτι δουλευει το ανεμιστηρακι της.

Μετα ξαναπες μας.

 

Το ξερω, ειναι μπελαλιδικο, αλλα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η ψυκτρα πατάει καλά, έχω ήδη παραγγείλει την Thermalright 120 με 2 12άηδες που είναι γύρω στα 90ευρώ, αλλά τελικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάω σε υδρόψυξη. δεν πιστεύω ότι μια ψύκτρα θα με σώσει, κάτι άλλο συμβαίνει απλά δεν μπορω να προσδιορίσω τι! πριν τα vista δεν είχα πρόβλημα ήμουν και πάλι ψηλά (55-60C) αλλά έπαιζα τα πάντα! τώρα ούτε explorer δεν μπορώ να ανοίξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπας ρε φιλε....το κουτι σου περνει αερα μεσα???

Δλδ ειναι εξωφρενηκες οι θερμκρασιες αυες(εγω πχ εχω με μαμα ψυξη σε Pentium 4 [email protected] Presscot 45-57 βαθμους(το δυετερο ειναι λοαδ))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sadman εγώ με αέρα 35 βαθμούς σε load με την zalman 9500. Αμα αλλάξεις το stock cooling θα πέσεις πολύ :)

 

ποιος ο λογος να τον ριξω κιαλο?Σιγα τον κατεβαζω στα 3.4 και ειναι στους 36 βαθμους.

Αφου τ οχαζο board δν δινει αλλο οτι και να το κανω ποιος ο λογος?

Αμα ητανε θα εβαζα και την υδροψυξη πανω αλλα δν κερδιζω τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω γιατι μυριζομαι κατι άλλο! Έχω την αίσθηση (από τα συμπτώματα που μας είπε το παλικάρι) οτι η cpu για καποιο λόγο χρησιμοποιείται μονιμως στο 100% (κανας ιος η trojan ίσως ή τέλος πάντων κάποιο προγραμμα που τρώει κόλλημα στα Vista) ε αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασίες. Για τσέκαρε και αυτή την περίπτωση φίλε μου και πές μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...