Προς το περιεχόμενο

X850xt και Nforce2 με έχουν τρελάνει!!!


AlexDesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομάδα αγόρασα την X850xt σε agp slot απο το eshop για να αναβαθμίσω κατα κάποιον τρόπο τον υπολογιστή μου, μέχρι τότε είχα μια fx5600.

Το μηχανημα αποτελείται απο τα εξής: AthlonXP 2600+, Albatron Nforce2, 512MB DDR333,και φυσικά ένα τροφοδοτικό αγνώστου ταυτότητας(φαντάζομαι 250-300watts).Συνέδεσα κανονικά την καρτα με παροχή ρεύματος! Εννοείται πριν εγκαταστήσω την καρτα έκανα format και πέρασα ξανά ΧΡ. Αφου πέρασα όλους τους drivers(αυτους που περιείχε το cd για την καρτα γραφικών) δοκιμασα να παίξω κανα game να δώ τι ψάρια πιάνω!

Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό!!! Σχεδόν χειρότερα απο την FX5600, λέω θα φταίνε οι drivers, απεγκαθιστώ τους προηγούμενους και περνάω τους τελευταίους 7.11. Με αυτούς δεν μπορούσε να τρεξει καν Direct3D test! Ξεκινάω λοιπόν και τεστάρω όλους τους drivers απο τους 6.11 μέχρι τους τελευταίους, ακόμα δοκίμασα και αυτούς από το site της xpert vision της εταιρίας της κάρτας με ίδιο αποτέλεσμα!

Ψάχνοντας στο νετ ανακάλυψα κατι περί ασυμβατότητας ati agp καρτών και VIA/Nforce μητρικών! Υπάγομαι σε αυτην την περίπτωση ή θέλω μεγαλύτερο τροφοδοτικό, και αν ισχύει το πρώτο ποια θα μπορούσε να είναι η επόμενη μου κίνηση; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο! Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατ αρχας ελεγξε το τροφοδοτικο σου... 250-300W δεν επαρκουν για αυτην την καρτα σε καμια περιπτωση...

Το φις τροφοδοσιας το εχεις συνδεσει?

 

Παντα να εισαι με τους νεοτερους υποστηριζομενους drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα με αυτη την καρτα. Ειναι σα να εχεις μια 7600GT χωρις Sm3 πρακτικα!!! Κανε ενα format, βαλε ολα σωστα και τελευταια εκδοση και εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας ελεγξε το τροφοδοτικο σου... 250-300W δεν επαρκουν για αυτην την καρτα σε καμια περιπτωση...

Το φις τροφοδοσιας το εχεις συνδεσει?

 

Παντα να εισαι με τους νεοτερους υποστηριζομενους drivers...

Φιλε ολα αυτά τα έχω αναφερει... όσο για τους drivers οι τελευταίοι που δουλεουν με αυτή την κάρτα είναι οι 7,8 όλοι οι επόμενοι δεν την υποστηρίζουν, μάλλον λόγω agp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα με αυτη την καρτα. Ειναι σα να εχεις μια 7600GT χωρις Sm3 πρακτικα!!! Κανε ενα format, βαλε ολα σωστα και τελευταια εκδοση και εισαι μια χαρα

Εγώ εκανα οτι έπρεπε να κάνω σωστά... το θέμα όμως δεν έχει λυθεί ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο Πλαίσιο και μου είπαν οτι κατά πάσα πιθανότητα φταίει το τροφοδοτικό, και οτι πρέπει να πάρω 400 watts και πάνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν τους εμπιστεύομαι. Συνήθως αυτοί θέλουν μόνο να πουλήσουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η άκρη βρέθηκε! Πήρα τηλέφωνο το service του eshop οπου είχα αγοράσει την κάρτα και μου είπε οτι πρόκειται περι ασυμβατότητας της ati με το nForce2 και θα γίνει αντικατάσταση με κάποια κάρτα της nvidia, επομένως δεν έφταιγαν ούτε οι drivers ούτε το τροφοδοτικό! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε GeorgeMan αν είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό θα κολλούσε ο υπολογιστής ή θα πέταγε μπλε οθόνη! Δεν θα μου έβγαζε error στο Direct3D! Άλλωστε ψάχνωντας στο νετ βρήκα άτομα με μεγάλα τροφοδοτικά μ\να έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ασυμβατοτητα παντα μπορει να παιξει.

 

Μπορεις να κανεις μια καλη να μας πεις ποσα Α δινει το τροφοδοτικο στην +12 γραμμη? (στο αυτοκολλητακι που ειναι κολλημενο πανω του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα είναι το στικερ του τροφοδοτικού, η επόμενη κάρτα μου θα είναι μαλλον μια 7600GS, θα έχω πρόβλημα με το τροφοδοτικό;

post-16883-129062956327_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με 8Α max στη +12 γραμμη ΝΑΙ θα εχεις προβλημα με οποιαδηποτε καρτα γραφικων και να αναβαθμιστεις...

Δεν εχω ξαναδει χειροτερο P4 τροφοδοτικο φιλε, σορρυ κιολας :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τροφοδοτικό το έβαλα εγώ πρόχειρα γιατι το προηγούμενο (που μάλλον ήταν 350watts) μου είχε καεί! ΄Εχεις κάποιο να μου προτείνεις, μέχρι 50euros;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...