Προς το περιεχόμενο

Άλλο ένα δίλημμα...


Mavronasel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα σε αυτά τα δύο laptop.

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=21&Category=69977907&Products=1025945%2c1028480

 

Στο συγκριτικό φαίνεται καλύτερος ο siemens αλλά δεν ξέρω τον φοβάμαι καθώς έχω ήδη έναν siemens (amilo a 1667g2) και το ανεμιστηράκι μου σπάει τα νεύρα.

 

Κυρίως, θέλω να μου πείτε εάν έχουν μεγάλη διαφορά στον επεξεργαστή, στην κάρτα γραφικών και στην ποιότητα κατασκευής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου. Λοιπόν είχα κ γω κάποτε Fujitsu Siemens, ειναι OK, αλλα δεν είναι Toshiba.. Εννοω σαν ποιοτητα-Service (μη μιλησω για της Fuj.Siem.) και γενικα σπανιο να σου βγαλει προβλημα..

 

Τωρα για τα Χαρακτηριστικα ειναι αναλογως τις αναγκες σου..εφάμμιλες επιδόσεις με τη ζυγαρια να γέρνει στο Futsitsu λίγο. Έχει επιδόσεις 10-13% καλύτερες. Αν σε ενδιαφέρουν αποκλειστικά τα παιχνίδια, τι να σου πω παρε αυτον. Όμως αμα θες να κρατησεις καιρό το Laptop, παρε το Toshiba.. θα χαίρεσαι κάθε μερα που θα χει εναν τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο συγκριτικό φαίνεται καλύτερος ο siemens αλλά δεν ξέρω τον φοβάμαι καθώς έχω ήδη έναν siemens (amilo a 1667g2) και το ανεμιστηράκι μου σπάει τα νεύρα.

 

Κυρίως, θέλω να μου πείτε εάν έχουν μεγάλη διαφορά στον επεξεργαστή, στην κάρτα γραφικών και στην ποιότητα κατασκευής.

 

Σαν χαρακτηριστικά είναι περίπου τα ίδια με μοναδική σημαντική διαφορά τον δίσκο όπου στον TOSHIBA φαίνεται να είναι στις 4200rpm. Βέβαια αυτό πολλές φορές αλλάζει είτε γιατί έκαναν λάθος τυπογραφικό, είτε γιατί άλλαξε παρτίδες η TOSHIBA και αν πας από κοντά μπορεί να το βρείς με 5400 στροφές, Στο θέμα της ποιότητας η TOSHIBA υπερέχει αρκετά.

 

Πάντως εχοντας στο παρελθόν 2 FUJITSU είμαι απογοητευμένος από την θερμική συμπεριφορά των FS. Κάτι δεν πήγαινε καλά με το όλο σύστημα (ψύξη, ανεμιστήρια κτλ)....από ότι διάβασα όμως από κάτι παιδιά που έχουν πάρει καινούργια μοντέλα αυτό το πρόβλημα έχει βελτιωθεί.

 

Ότι και να πάρεις ψάξτο καλά γιατί θα δώσεις πάνω από 1200 ευρώ και δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o δισκος ειναι πολυ αργος του toshiba, σε αυτα τα χρηματα εγω θα κοιταγα DELL(εχω παρει κιολας), με δισκο στις 7200 στροφες, και εγγυηση 3 χρονια με πολυ μικρο αντιτιμο, στις προσφορες που σου στελνουν με mail νομιζω το βαζουν κι απο μονοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mathe an to diko sou zestainei poly, to palio mou amilo meta apo 2-3wres to pliktrologio ekaige, kata ta alla den evgale sovara problems(3etias mixanima) episis vres kati to LIGOTERO 5400rmp ston skliro, apo ekei katw einai dramatika ta pragmata

 

 

..edit: Dell eee(disqualified)? ekanes kali epilogi, makran ta kalytera k apo ta oikonomikotera se sxesi timis/apodosis, oxi san kati Vaio ts ts ts

imoun se dilimma mexri pou xtypisa Lenovo Think Pad(official kataskeuastis tis IBM pia)to mixanaki petaei me ola panw tou poiotitas IBM.Einai gnwsto allwste pia, pws pagkosmiws autoi oi 2 kataskeuastes erxontai 1oi se pwliseis sta laps (Dell k IBM/Lenovo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ξεχασα να αναφερω πως το FS κατι μου χε παθει (ελεγκτης ATA της μητρικης) κ το πηγα για αλλαγη μητρικης κ εκανε 2.5 βδομαδες.

 

μια ξαδερφη μου ειχε παρει πιο καινουργιο amilo και της εβγαλε προβλημα το πληκτρολογιο..

 

Κ μενα τωρα μου κανει κόλπα η Οθόνη όποτε τον ανοιγω (του αδερφου μου το χα χαρισει)

 

Αλλα ενταξει εφαγε τρελη χρηση..για μηχανημα 850ευρω την εκανε τη δουλεια του.. Κ γλίτωσε ο ΗP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imoun se dilimma mexri pou xtypisa Lenovo Think Pad(official kataskeuastis tis IBM pia)to mixanaki petaei me ola panw tou poiotitas IBM.Einai gnwsto allwste pia, pws pagkosmiws autoi oi 2 kataskeuastes erxontai 1oi se pwliseis sta laps (Dell k IBM/Lenovo)

 

Αν και κάτοχος ενός DELL XPS Μ1210 θεωρώ τα THINKPAD (προσοχή!! όχι τις υπόλοιπες σειρές της LENOVO) ακόμη και σήμερα τα ποιοτικότερα laptop που κυκλοφορούν παγκοσμίως. Τελεία και παύλα. Μόνο κάποιος που έχει δουλέψει thinkpad μπορεί να καταλάβει την διαφορά. Είχα 2 στο παρελθόν και ήταν ΑΨΟΓΑ!!!!

Τα DELL από την άλλη υστερούν ελάχιστα σε ποιότητα σε σχέση με τα IBM αλλά είναι λίγο φθηνότερα, έχουν καλύτερη τεχνική υποστήριξη και service ενώ είναι απαλλαγμένα και από κάποιες ιδιοτροπίες που έχει η IBM σε θέματα BIOS και προγραμμάτων που συνοδεύουν τους υπολογιστές της.

 

Πάντως σύμφωνω και επαυξάνω με την πρωτιά που δίνεις στις 2 εταιρείες.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη κατηγορία τιμής που βρίσκεσαι νομίζω ότι ξεχνάμε την Ιαπωνογερμανική σύμπραξη κλιματιστικών θερμού αέρα και πάμε σε HP - Dell - Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo autes tis treis pou paratheteis michalis2610 ....DELL me kleista matia!

 

Άμα υπάρχουν τα ευρώ δεν έχω παρά να συμφωνήσω βεβαίως. Αν και θεωρώ ότι και οι τρείς προτάσεις είναι πολύ καλές :-). Και με μια επέκταση εγγύησης για το ΗΡ που δεν έχει μπορείς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 3 χρόνια χωρίς να ξεπεράσεις σε κόστος τα άλλα 2 ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...