Προς το περιεχόμενο

Midi Tower Vs. Full Tower


CuBiCLe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Προετοιμάζω την αγορά και συναρμολόγηση του νέου μου PC. Τα κομμάτια του σκέφτομαι να είναι κάτι ανάλογο του:

 

Intel Core 2 Duo

P35 Chipset

2GB Ram 800 MHz

nVidia 8800GT

500GB HDD

 

και άλλα αξεσουάρ. Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε στάνταρ τύπους, μάρκες και καταστήματα. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το πού θα φιλοξενηθούν αυτά τα εξαρτήματα. Το Midi Tower είναι οικονομικό και υπάρχουν όμορφες προσφορές στην αγορά (όπως το Symmetry 1 της Τunic ή το Mystique 632.) Απο την άλλη, το Full Tower προσφέρει τον ευρύ του χώρο και την κάλυτερη κυκλοφορία του αέρα με σαφώς μεγαλύτερο όμως κόστος και άσχημα, κατα την γνώμη μου, σχέδια. Συν το τεράστιο μέγεθος και την δυσκολία στην μεταφορά όποτε χρειαστεί.

 

Για OC δεν ξέρω αν ενδιαφέρομαι. Δεν έχω ψάξει το θέμα, και είμαι μάλλον noob σχετικά με την όλη κατάσταση, αλλά πιστεύετε ότι γενικά ένα Midi Tower θα είναι αρκετό στην περίπτωση που θα ήθελα να κάνω ένα ελαφρύ OC? Γενικότερα, τι θα προτείνατε να κάνω; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως είναι λίγο υπερβολή το full tower αν δεν προορίζεται για server.

Αλλά είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό, και αναλογα τις ανάγκες του καθενός.

 

Πάρε και μια ίδεα:

 

PSU: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=923338

ΜΟBO: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=974757

 

CPU:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=978515

(την πας στα 3,0 για πλάκα) ;)

 

ψύκτρα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919

ή

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=922617

 

RAM:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=930210

 

απλά, έχε το νου σου να είναι ευρύχωρο το midi,(αν τελικά πάρεις midi), για να χωράει τις ψύκτρες που είναι ''λίγο'' μεγαλούτσικες.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είχα πετύχει σε τιμή ρεκόρ (33ευρά) αυτόa08_trio_b_up45d.jpg

που σαν ποιότητα κατασκευής δεν λέει,(κακά τα ψέμματα), αλλά είναι αρκετά ευρύχωρο και όμορφο.

 

και σε γλυτώνει από το να αγοράσεις front panel ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ένα Midi Tower θα είναι αρκετό στην περίπτωση που θα ήθελα να κάνω ένα ελαφρύ OC? Γενικότερα, τι θα προτείνατε να κάνω; :-)

 

Το ελαφρύ-βαρύ-καθόλου OC, δεν έχει σχέση με το μέγεθος του κουτιού.Μπορείς να κάνης

OC και με τα κομάτια απλωμένα πάνω στο γραφείο σου.Η εμφάνιση του κουτιού ειναι υποκειμενικό θέμα, αλλα για το μέγεθος, βρές κάτι που να μπορεί να στεγάση και τήν επόμενη αναβάθμισή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω παλι θα προτιμουσα μια ασχημη full tower Λυση, παρα μια ομορφη midi, λογω χωρου...

 

Δεν ξερεις ποσες φορες εχω καταραστει τον εαυτο μου που δεν πηρα full tower Κουτι και δε χωραγε να κανω τπτ εκει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Τώρα κλίνω περισσότερο σε Full Tower, όμως και πάλι δεν μπορώ να σκέφτω μια πρόταση που να μου αρέσει σχεδιαστικά. Όλοι προτείνουν το Armor το οποίο βρίσκω μέχρι και αντιαισθητικό. Θα μου πείτε λίγη σημασία έχει, αλλά θέλω να είμαι πλήρως ικανοποιημένος απο την αγορά μου. Έχετε να προτείνετε κάτι; Και όχι πάνω απο 150 ευρώ αν γίνεται... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε, βλέπω δισκο 500άρι. κατεβάζεις πολλά ? θα συνεχίσεις? βαριέσαι να γράφεις backup σε dvd?

 

για μένα απαντώ ναι. το κουτι μου εχει 6 θέσεις σκληρών. σήμερα έχει 8 δισκους. οι 2 στο πάτωμα. μολις γεμίσουν θα αρχισω να αντικαθιστώ παλιους γιατι δεν παίρνει άλλους.

οπότε, αδιαφορώ πλήρως για την εμφάνιση και τις "ασχημιες" κουτιών.

 

την ομορφιά θα τη θαυμάσεις την πρώτη βδομάδα μετα την αγορά.

οπως και κατι "Analogue Dial Meter" :lol: :-D :-D

 

όπως και τα μπροστινα καλύματα/πόρτες. Αν εχεις κανενα μωράκι στο σπίτι που έρχεται χωρις να το δεις και σου πατάει το power off, ξαφνικά, καλη ειναι η πόρτα, αν εχει και κλειδάκι. για τους άλλους.. άχρηστη.

 

 

μετά θα σε απασχολουν τα πρακτικά.

ποσες θεσεις 3.5'' (το στάκερ εχει 4. Ναι, υπαρχουν τρόποι να αύξηση, αλλα τοτε υπολογισε στην τιμη αγοράς το cage, ή τους adaptores. και πόσοι -απ όσους πουλανε το case - έχουν να σου δωσουν και το cage; )

 

θυρες usb μπροστά, και πάνω (γιατι να σκυβω; ),

αριστ.πλευρα να ανοιγει χωρις βιδες,

 

το μεγεθος και το βάρος, ενδιαφέρουν αν σκοπευεις να το κουβαλάς καθε ΣΚ σε κανενα εξοχικό :-( . αν ειναι να το μετακινεις 1 φορά το χρόνο/την 4ετία, πόσο θα ενοχλεί το βαρος;

και αν το "σκαλίζεις" συχνά, βαλε βγάλε, συνδεσεις αποσυνδεσεις καλωδίων για πειράματα, δες πως στερεώνονται οι δισκοι, και τα λαμακια των pci πίσω. με βίδες, με κλιπ;

 

Θεσεις ανεμιστηρων. Αν δεν κανεις τρελά OC, ενας 12άρης πίσω, φτάνει (συν τους αναπόφευκτους των psu, vga, cpu).

ουτε μπροστά, ουτε πλαινους, ούτε 80άρηδες.

αν βαλεις και μητρική με παθητική ψύξη, χωρις κανένα fan, ακομη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random: συμφωνώ πως πρώτα κοιτάς σε ένα κουτί το κατά πόσο θα σε βολέψει στην πράξη, αλλά και όσον αφορά την ομορφιά του, (επειδή μάλλον για εμένα χτύπαγε η καμπάνα), νομίζω πως είναι λίγο υποκειμενικό.

 

εντάξει δεν είμαι από αυτούς που κάνουν τα κουτιά ''χριστουγεννιάτικα δέντρα'', αλλά εγώ το έχω 6 μήνες, και ακόμα το χαζεύω. :o

 

στο front panel εντάξει, μπορεί το ντεσιμπελόμετρο να είναι λίγο-πολύ για εφφέ, αλλά το θερμόμετρο που μετράει με σένσορα όπου θες, (π.χ στις μνήμες, που είναι οι μόνες που δεν μπορείς να ξέρεις αν ''βράζουν'') μια χαρά βολεύει, καθώς και ο ρυθμιστής που μπορεί να ρίξει τις στροφές των ανεμιστήρων, ειδικά για αυτούς που τον αφήνουν ανοιχτό το βράδυ και κοιμούνται, είναι πολύ βολικός. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...