Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Firefox, μου τρώει υπερβολικά πολύ cpu


Missionary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Firefox με ανοιχτά > 5 tabs μου τρώει υπερβολικά πολύ cpu. Δηλαδή άμα έχω π.χ. 8 tabs ανοιχτά φτάνει >98% χρήση της cpu και ram >200mb (νομίζω αυτό είναι φυσιολογικό). Ξέρει κανείς τι φταίει? Έχει πρόβλημα ο firefox ή κάτι δεν πάει καλά με το pc μου? Γράφω αναλυτικά τι pc έχω για να σας βοηθήσω στη λύση. :)

 

Mobo: Asus A7N8X-E Deluxe

Cpu: Amd Athlon XP 3000+

Ram: 2x512mb Kingston (PC3200) + 1Gb Kingston (PC3200)

HDD: 200GB WD (sata) + 320GB (sata) + 500GB WD (external), υπόψιν οι 200 και 320 είναι ψιλοάδειοι,

PSU: 450W (δεν θυμάμε μάρκα νομίζω Thermaltake)

 

Τι μπορεί να φταίει? Έχω την 2.0.0.11 αλλά από την 2.0.0.7 το έχω αυτό το πρόβλημα, πριν είχα κάνει format και δεν το είχα αυτό το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνήθεις ύποπτοι:

 

  • Ένα κακογραμμένο flash παίζει σε κάποιο καρτελάκι
  • Πάνω από ένα flash παίζουν ταυτόχρονα, σε διαφορετικά καρτελάκια

 

Αν είναι αυτό...

 

Μια λύση:

 

Κλείνε ένα-ένα τα καρτελάκι να δεις πότε θα πέσει ο επεξεργαστής. Αφού απομονώσεις την ένοχη σελίδα, μην την αφήνεις ανοιχτή.

 

Μια δεύτερη λύση:

 

http://flashblock.mozdev.org/

Επέκταση του Firefox. Δεν αφήνει τα flash να φορτώνουν και στη θέση τους βάζει ένα κουμπί. Αν θες να δεις κάποιο flash, πατάς το κουμπί.

 

Μια τρίτη λύση:

 

http://adblockplus.org/

Τα μπλοκάρεις με τη δημοφιλέστερη επέκταση του Firefox. :-) Για να μην κάθεσαι να τα μπλοκάρεις ένα-ένα, βάλε μία από τις έτοιμες λίστες που έχει στο σάιτ του Adblock Plus. Τελευταία χρησιμοποιώ την EasyElement+EasyList και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν σε κάποια σελίδα δεν θες να μπλοκάρεις τίποτα, τη βάζεις στις εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις έψαχνα στο forum του Insomnia, και άνοιξα 6-9 tabs ταυτόχρονα και γίνεται αυτό το πράγμα με τους πόρους...

Εαν φταίει κάποιο flash απ'το site δεν θα έπρεπε και άλλοι να έχουν το ίδιο πρόβλημα? :-S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν φταίει κάποιο flash απ'το site δεν θα έπρεπε και άλλοι να έχουν το ίδιο πρόβλημα? :-S

 

Μπορεί να το έχουν :-) αλλά να μην το προσέχουν για διάφορους λόγους:

 

  • δεν ασχολούνται με τον task manager
  • δεν ανοίγουν πολλά καρτελάκια και έτσι το πρόβλημα δεν εκδηλώνεται έντονα

 

Δοκίμασε να ανοίξεις τα ίδια ακριβώς καρτελάκια σε άλλο πρόγραμμα, για να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχες δίκιο τελικά! Αυτό έφταιγε. Τώρα που το έβαλα το adblock plus ο firefox μου τρέχει απίστευτα γρήγορα σε σχέση με πριν, νοιώθω λες και έκανα αναβάθμιση :P

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου Eusebius!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xωρις το addon που λετε

 

33 tabs ανοιχτα εδω και ???? βδομαδα? 00-03% cpu usage 251mb ram

συνηθως η ραμ ειναι απο 170-250 αναλογα ποσα tabs εχω ανοιχτα.

 

και εχει ανοιχτα απο διαφορα sites και youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Άλλος λόγος για τον οποίο μπορεί η cpu usage λόγω firefox να είναι μεγάλη?

Αυξάνεται ανά περιόδους των 2-3 sec στο 90% χωρίς να έχω ανοιχτά πολλά tabs.

Ακόμα και με 0 tabs κολλάει και τρώει και 130+ mb μνήμης.

Μήπως φταίει κάποιο πρόσθετο?Για δείτε την λίστα.

post-55110-129062975537_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς ο Firefox απαιτεί αρκετή μνήμη, ανάλογα με τα πρόσθετα που έχεις βάλει.

Η cpu δεν θα έπρεπε να κάνει τέτοια, εγώ έχω 5 πρόσθετα (adblockplus, greasemonkey, videodownloader, DownThemAll, Greek Dictionary) +1 απενεργοποιημένο και η cpu πάει από 2%-10% (AMD 3500+) και με ανοιγμένα 10 tabs από διάφορα site.

Από τα πρόσθετά σου katerina_a το μόνο που με ξινίζει λίγο είναι το Silverlight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πρόσθετά σου katerina_a το μόνο που με ξινίζει λίγο είναι το Silverlight.

 

Βασικά ούτε που θυμάμαι τι είναι και πότε το έβαλα,ούτε κατάλαβα τι κάνει.

Λέτε να το βγάλω?

 

 

-----Προστέθηκε 23/10/2008 στις 07 : 08 : 17-----

 

 

Υπάρχει κάποια επαναλαμβανόμενη καταχώρηση στην Error Console του Firefox... ;

 

Τι είναι αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Silverlight είναι μία νέα τεχνολογία της Microsoft, ανταγωνιστική του Adobe Flash. Μάλλον επισκέφτηκες κάποιο Microsoft site που σε παρότρυνε να εγκαταστήσεις το add-on. Δεν έχω ακούσει να προκαλεί ιδιαίτερα προβλήματα στον Firefox.

 

 

Η Error Console ανοίγει από την αντίστοιχη καταχώρηση στο μενού Tools του Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε που θυμάμαι τι είναι και πότε το έβαλα,ούτε κατάλαβα τι κάνει.

Λέτε να το βγάλω?

 

Είναι της micro soft για τον Internet Explorer και νομίζω είναι για web εφαρμογές και πολυμέσα στον IE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)O Firefox 2.x.x.x είχε πολλά τέτοια προβλήματα.Καιρός να δοκιμάσετε την έκδοση 3.0.3 2)γιά katerina_a_86: Κατά 99% το πρόβλημα των 2-3 sec το δημιουργεί άλλο πρόγραμμα(πχ Antivirus),σε συνδιασμό με κάποιον όχι πολύ ισχυρό επεξεργαστή.Αυτό το "silverlight" το χρειάζεσαι πραγματικά;Με τα plugins που έχεις, αν δεν χρησιμοποιείς καί το"ΝοScript" συγχρόνως,όλες οι "πόρτες" του Η/Υ σου είναι ανοικτές γιά όλους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...