Προς το περιεχόμενο

Debian - kernel ?


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι την μετάβαση σε debian (έχω μια μίκρη εμπειρία σε ubuntu). Τον τελευταίο καιρό δεν καταφέρνω να μπω σε γραφικό περιβάλλον και με κάθε πρόβλημα που λύνω αμέσως προκυπτεί κάτι άλλο.

Ανεξάρτητα από το αν η μετάβαση σε debian είναι ή όχι λύση στο προβλημά μου, αξίζει?

 

Εννοώ είναι ένα "βαθύτερο" βήμα στο Linux και τι θα "κερδίσω" συγκριτικά με ubuntu?

 

Υπόψη με ενδιαφέρει έντονα η εμβάθυνση στο ζήτημα linux, δε θέλω να μείνω στο επιφανειακό "δεν χρειάζομαι windows μου-χα-χα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αξίζει. Το Debian είναι ίσως η πιο σοβαρή διανομή εκεί έξω με την πιο ολοκληρωμένη ομάδα από developers/maintainers/συγγραφείς documentation/δικηγόρους που υπάρχει σε διανομή αυτή τη στιγμή και (IMHO) μακράν την καλύτερη ποιότητα software. Χωρίς το Debian το ubuntu δε θα υπήρχε - ούτε θα μπορούσε να υπάρξει ενδεχομένως.

 

Όμως, αν θες να εμβαθύνεις, το debian δεν είναι το πλέον κατάλληλο. Θα σου συνιστούσα να περάσεις από το slackware για κανένα 6μηνο και να το χρησιμοποιείς σε καθημερινη βάση. Μετά από αυτό θα αντιμετωπίζεις οποιαδήποτε διανομή με εντελώς διαφορετικό μάτι και μπορείς να βάλεις debian με την ησυχία σου για να κάνεις τη δουλειά σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουόου! SLackware? Αυτό το είχα στο μυαλό για αργότερα, αν είχα αποκτήσει περισσότερη εμπειρία. Βέβαια όπως το θέτεις (να μπω στα βαθεια για να του πάρω τον αέρα) μου φαίνεται λογικό.

Πχ ένας φίλος μου (ΗΜΜΥ, ntua - σε έχει γνωρίσει) από ubuntu πέρασε σε archLinux;) και μέτα έβαλε σε ένα δεύτερο μηχάνημα debian.

Ευχαριστώ πάντως, αν και μάλλον θα αργήσει η ουσιαστική μετάβαση (θέλω και σε ένα pc 5-6 χρόνων να στήσω μια φιλική διανομή, για άσχετη-μάνα φιλικότητα μιλάω:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το σχολείο του Slackware (κι εγώ χάρη σε αυτό εξοικειώθηκα με τα βασικά, από το 0). Μην ακούς αυτό που λένε κάποιοι: "το slackware είναι για προχωρημένους χρήστες". Tο Slackware είναι περισσότερο για αρχάριους χρήστες που θέλουν να μάθουν πώς λειτουργεί το Linux (και όχι πώς να κάνουν κουτσά-στραβά τη δουλειά τους σε μια συγκεκριμένη διανομή, με τυφλούς χειρισμούς και προσευχές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ slack ψηφίζω. Μετά βάζεις arch. Θα έχεις πρόσβαση σε Hi-end πακέτα που θα εγκαθιστούντε με ελάχιστο κόπο και την εμπειρία του slack για να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε γωνία του Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske σωστό αυτό που λες αλλα για τους αρχάριους στο ζήτημα linux. Εννοώ αν κάποιος είναι αρχάριος γενικά, δεν έχει ιδέα πως δομείται η αρχιτεκτονική ενός υπολογιστη (hardware-firmaware....os) δεν έχει ελπίδες (βλέπε μάνα μου :-D).

 

Κάποιο tip για εγκατάσταση slack?

Υπόψη έχω έναν δίσκο ολόκληρο για linux στον οποίο αυτή τη στιγμή έχω ubuntu gutsy. Δεν έχω γραφικό περιβάλλον (ούτε με vesa) και από΄recovery mode έχω εγκαταστήσει modem (no router), κατεβάσει ati driver, στην εγκατάσταση του οποίου συναντώ σε κάθε βήμα σχεδόν πρόβλημα:mad:

 

Εννοώ τι διαφορές υπάρχουν στην αρχική εγκατάσταση και στήσιμο inernet απο ubuntu που θα πρέπει να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγκατάσταση slackware σου προτείνω να διαβασεις αυτό το link!

http://www.slackware.org/install/

 

Για να κατεβασεις το torrent του Slackware 12 ακολουθα αυτό το link!

http://www.slackware.org/getslack/torrents.php

 

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ske σωστό αυτό που λες αλλα για τους αρχάριους στο ζήτημα linux. Εννοώ αν κάποιος είναι αρχάριος γενικά, δεν έχει ιδέα πως δομείται η αρχιτεκτονική ενός υπολογιστη (hardware-firmaware....os) δεν έχει ελπίδες (βλέπε μάνα μου ).

Εννοείται, μη βάλεις τη μάνα σου να μάθει Linux, είπαμε! (κάνε παιδιά να δεις καλό :P)

Εκεί θα βάλεις κάτι που ξέρεις πώς να το ρυθμίσεις να κάνει ό,τι χρειάζεται και να έχει απλό περιβάλλον.

 

Εννοώ τι διαφορές υπάρχουν στην αρχική εγκατάσταση και στήσιμο inernet απο ubuntu που θα πρέπει να προσέξω?

 

Απλά κάνε ό,τι γράφει στο slackbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...