Προς το περιεχόμενο

Overclocking my Pc


red7genius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον:

Το cpu

73652344tr7.th.png

 

H mobo

13495179hl1.th.png

 

Οι μνήμες(2*512 σε dual channel)

31594341im5.th.png

 

Και η καθε μια

 

87849315hi6.th.png

 

56225752vh2.th.png

 

 

Λοιπον οπως βλεπετε ειμαι στα 3,54 και απολυτα stable συμφωνα με το orthos...θελω να μου πειτε μηπως χρειαζεται να κανω κατι ακομα μη το cpu ή με τις μνημες. χρειαζεται να αλλαξω κατι????μπορω να τον πουσαρω κι αλλο?μεχρι που μπορω να φτασω?το cpu ψυχεται απο scythe ninja και το psu ειναι 400αρι...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα... Αν μπορείς να το πας και άλλο... Θεωρητικά αν δώσεις και ρεύμα στο CPU και μιας και έχεις και καλή ψύχτρα μπορείς να φτάσεις άνετα κάπου εδώ...

 

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=277052

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα... Αν μπορείς να το πας και άλλο... Θεωρητικά αν δώσεις και ρεύμα στο CPU και μιας και έχεις και καλή ψύχτρα μπορείς να φτάσεις άνετα κάπου εδώ...

 

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=277052

 

wow

βασικα δεν ξερω αν θα αντεξει το mobo τοσο μεγαλο fsb....απο την αλλη, θα ειναι stable το pc??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται και να φτάσεις στα 4GHz (που με τέτοιο mobo δεν νομίζω αφού δεν δίνει υψηλό Vcore - θες γύρω στο 1.6 - 1.7 αφού εκείνη την εποχή οι Gigabyte δεν έφτιαχνε τόσο καλά mobo, συν του ότι έχει τρελό Vdrop οπότε θέλει moddάρισμα για ένα σωστό 1.7Vcore) δεν θα είσαι stable on air ... Benchable ίσως και να είσαι (αν κάνεις πρώτα το modάρισμα) ... Αν θες να φτάσεις stable εκεί πέρα, χρειάζεσαι mobo (Asus P4Pxx, Abit AI7/IS7/IC7) ... ;)

 

Eμένα ο Northy μου σε unmodded P4P800 Deluxe πάει με Zalman 9500 3800MHz fully benchable και rock stable με 1.65Vcore ... και 4GHz με 1.7Vcore επίσης fully benchable ... (Όχι ότι έτρεξα όλα τα benches μόνο το 3k01 και το SPi 32M έτρεξα ... ;) Αλλά αν βγάζει σταθερό το SPi 32M είναι μια χαρά για benches :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες μονταρισμα τι εννοεις?

 

και, με τις μνημες χρειαζεται να κανω κατι αλλο? ισως να αλλαξω τον λογο ή τα timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το speedfan μου διχνει οτι το chipset του mobo εχει παρει λιγο φωτια(55οC) ποιο ειναι ομως? το north ή το south?το ενα εχει μια παθητικη ψυξη της πλακας, αλλα το αλλο ειναι ανοιχτο και δεν χωραει τπτ εκει για να το ψυξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...