Προς το περιεχόμενο

OVERCLOCKING μνήμης ....(?)


hasiotis_john

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ρίξτε τα φώτα σας γιατί ψιλοκόλησα λίγο ... πήρα το motherboard GA-P35C-DS3R (gigabyte) το οποίο δέχεται μνήμες DDRII στα 1066 (έτσι έλεγε στο κουτί τουλάχιστον) ... αλλά πάνω στο board στο 1066 είχε δίπλα και το (OC):mad:

... και έχω πάρει και τις KINGSTON HYPERX 2GB DDR2-1066 EPP KIT thumb.php?path=5647546865968.jpg&size=2

# Μέγεθος: (2GB) 2x 1024MB DUAL CHANNEL KIT.

# Τύπος Μνήμης: DDR2 - 1066 (PC2 - 8500)

# Cas Latency: 5

# Timings: 5-5-5-15

# Ψύκτρα: Αλουμινίου

# Ταχύτητα διαύλου: 1066ΜΗΖ

# Κωδικός: KHX8500D2K2/2GN

# Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά: Non-ECC, Un-buffered, 5ns 64x8 Density DDR2 Chip, 6 Layers Low Noises Shielded PCB, 2.2V Voltage

 

Το σύστημά μου τις αναγνωρίζει φυσικά στα 800 :rolleyes: ... αλλά το ερώτημα είναι , αν κάνω overclocking θα είμαι εντάξει ???? εννοώ δεν θα ζοριστούν οι μνήμες ή θα χάσω την εγγύηση αν ψηθούν !

Το άλλο κουφό είναι ότι από το BIOS μου δίνει επιλογές να τις χρονίσω στα 1000 και στα 1100 :eek: Άρα τι κάνω???? (πρέπει να ρυθμίσω και κάτι άλλο αν πειράξω αυτές τις τιμές? Voltage και τέτοια!)

Ας βοηθήσει κάποιος που ξέρει ... Thanks :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που επιμένω ρε μάγκες :-( , αλλά κανείς δεν ξέρει? ... Ρωτάω γιατί οι πωλητές εκεί μου είπαν ότι θα "τρέχει" στα 1066 (και μάλιστα τους ρώτησα πολλές φορές για σιγουριά) - οπότε να γυρίσω τις μνήμες πίσω ή το motherboard.. τι να πω! Σε κανέναν δεν έχει ξανατύχει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο Bios αφού πρώτα clockareis τον επεξεργαστή σου θα πρέπει να clockareis και της μνήμες. Ο διαιρέτης στις μνήμες σου είναι 533. Με λίγα λόγια το καλύτερο είναι να φτάσεις τον επεξεργαστή στα 533 fsb (Δύσκολο) και εν συνεχεία να κατεβάσεις τα timings απο 5-5-5-15 σε 4-4-4-14. Πες μας λίγο τι επεξεργαστή έχεις και το multi στα bios. Δηλαδή ενας P4 2.8 είναι 14χ200mhz.Πες μας πώς είναι ο δικός σου και επίσης μπές στο bios και δές τι επιλογές έχεις στο DRAM Frequency ( π.χ. DDR667 , DDR400)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο (Ελληνικό) site της gigabyte , λέει για την μνήμη :

# 4 x υποδοχές 1.8V DDR2 DIMM για υποστήριξη μέχρι 8GB μνήμης συστήματος.

# Υποστήριξη μνημών DDR2 1066*/800/667 MHz (έχει με αστεράκι το 1066)

 

*(και το εξηγεί στο τέλος) : Λόγω τυποποιημένης αρχιτεκτονικής υπολογιστών, ένα ποσό μνήμης δεσμεύεται για χρήση του συστήματος και επομένως το πραγματικό μέγεθος μνήμης είναι λιγότερο από το δηλωμένο. ... λέτε γι ' αυτό να τις "βλέπει" στα 800?:rolleyes:

kosma (βασικά ευχαριστώ για την απάντηση) ... έχω τον CPU Intel Core 2 Duo E6850 στα 3.0 GHz ... και δεν βρίσκω λόγω να πειράξω τις ρυθμίσεις του επεξεργαστή.... οι μνήμες με ενδιαφέρουν! Αφού έχει ρύθμιση ΜΟΝΟ για τις μνήμες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...