Προς το περιεχόμενο

Ένα παράξενο γεγονός που έχει συμβεί σε ένα φίλο μου και συνάδελφο


vrethan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι συνMacάδες,

 

όπως λέει και ο παραπάνω τίτλος είναι ένα γεγονός που μου προκάλεσε ιδιαίτερη κατάπληξη και πραγματικά δεν ήξερα σε τι να τον βοηθήσω. Συγκεκριμένα, ο, εν λόγω, συνάδελφος, που είναι πρόσφατος κάτοχος ενός MacBook 2,2 GHz, με πήρε προ ολίγου τηλέφωνο και μου περιέγραψε την εξής φάση: άνοιξε τον υπολογιστή του και, αίφνης, διαπιστώνει πως βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας που είχε όταν το είχε πάρει "φρέσκο" και, ταυτοχρόνως, δεν βρήκε τα αρχεία (Documents και τα συναφή) καθώς και τις ρυθμίσεις που είχε μέχρι χτες. Έβαλε το spotlight για να βρει τα αρχεία του, αλλά τζίφος η ιστορία. Βέβαια, ο άνθρωπος αφενός δεν φημίζεται για να κάνει πειράματα ή τρέλλες και αφετέρου ο ίδιος ωρύεται για την ξαφνική απώλεια των αρχείων του. Στην κυριολεξία, τα έχει, εντελώς, χαμένα :whistle:

Τον ρώτησα αρκετές φορές για το εάν κάποιος άλλος είχε πρόσβαση στον υπολογιστή και μου απάντησε κατηγορηματικά όχι, δεδομένου ότι το είχε ασφαλισμένο με κωδικό.

Με ρώτησε για το εάν υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς (restore) όπως συμβαίνει με τα Windows και δεν ήξερα να του απαντήσω.

Υπάρχει αφενός η περίπτωση, μίαν ωραία πρωΐα, να ανοίξεις τον υπολογιστή και να ανακαλύψεις ότι έχεις "χάσει" όλα τα αρχεία σου και, αφετέρου, εάν ναι πως γίνεται η επαναφορά τους;

 

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!!!

 

Υ.Γ: απόψε θα έλθει σπίτι μου για να δω κι εγώ το "φαινόμενο" και, κατά συνέπεια, να το διορθώσω (εάν μπορώ φυσικά). Ως εκ τούτου, θα ήθελα να μου έχετε γράψει κάποιες σκέψεις-ιδέες σας, έτσι ώστε να μπορέσω να τον βοηθήσω.:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη ιστορία!! Αν δηλαδή το σύστημα δουλεύει κανονικά, τότε σίγουρα ο δίσκος δεν έπαθε καμμία σοβαρή ζημιά η οποία να δικαιολογεί απώλεια δεδομένων... Οι παρακάτω σκέψεις μου έρχονται στο μυαλό:

 

1. Αν τρέχει Λεο, μήπως έκανε καμμιά βλακειούλα και έκανε restore με το time machine τόσο πίσω? Αν ναι, τότε πολύ πιθανόν τα αρχεία του να βρίσκονται στο backup device.

 

2. Στα win, τα οποία δεν χρησιμοποιώ πλεον, όποτε είχα παρόμοια κατάσταση έβαζα ένα Live CD και έψαχνα... Δοκιμάστε το ως τελευταία λύση...

 

3. Κάντε ένα google search για disk recovery, εγώ βρήκα αυτά τα δύο links σαν αρχή:

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=2686

http://www.stellarinfo.com/

 

Είναι σίγουρος ο φίλος σου ότι κανείς μα κανείς άλλος δεν έχει πρόσβαση? Δεν μου φαίνονται πολύ λογικά όλα αυτά...

 

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο... :-)

 

edit: Αν πάτε σίγουρα για disk recovery, ανοίξτε τον υπολογιστή όσο το δυνατόν λιγότερο!!!! Το να το έχει ανοιχτό και να το πασπατεύει αυξάνει τις πιθανότητες τα δεδομένα να γίνουν overwritten.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατά λάθος δημιούργησε άλλον user και μπήκε με αυτόν. Δεν υπάρχει περίπτωση να γύρισε πίσω το σύστημα από μόνο του. Και με το Time Machine κάτι τέτοιο δεν γίνεται, αφού δεν λειτουργεί σαν το Restore Point των Windows, αλλά αποθηκεύει αρχεία που όταν τα σβήσεις από το σύστημά σου να μπορείς να τα ξαναβρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκρισή σας!!!

 

Ωστόσο οφείλω να επισημάνω κάτι που ξέχασα στην προηγούμενη αναφορά μου και που δεν είναι τίποτα άλλο από τα στοιχεία του υπολογιστή του και αυτά είναι ως εξής:

 

- MacBook 2,2 GHz και,

- Tiger 10.4.11.

 

Οπότε από τα παραπάνω καταλαβαίνει κανείς πως το Leopard δεν υφίσταται δυστυχώς :fear: για τους ευνόητους λόγους (αυτό το Time Machine είναι όντως σωτήριο)

 

Από την άλλη, μου είπε - από το τηλέφωνο - πως έχει 101Gb ελεύθερο χώρο στο δίσκο του και άρα, κατά πάσαν πιθανότητα, δεν υφίσταται θέμα απώλειας δεδομένων. Τότε του ζήτησα να δει στο account μέσα από τα preferences του συστήματος μήπως υπάρχει κι άλλος λογαριασμός και μου είπε πως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Τέλος, του ζήτησα να μπει μέσα από το disk utility και να κάνει verify & repair disk permissions μπας και δούμε κάνα φως :rolleyes:

Τι να πω και γω δεν ξέρω:eek: Πάντως το βράδυ που θα δω από κοντά το σύστημα θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες και θα σας ενημερώσω :-)

 

Υ.Γ: Εάν, υποθετικά, υφίσταται θέμα πρόσθετου χρήστη, πως θα μπορέσω να μπω στο σύστημα ως απόλυτος "άρχοντας" για να τακτοποιήσω το πρόβλημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι συνMacάδες μου,

 

ο φίλος μου δεν έχει έλθει απόψε και οπότε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή να έχει λύσει το πρόβλημα μόνος του (όχι απίθανο) ή δε μπόρεσε να έλθει για άγνωστο λόγο (μάλλον, όπως υποψιάζομαι, λόγω της καταρρακτώδους βροχής που έπιασε εδώ στο Ηράκλειο) και θα περάσει αύριο.

 

Πάντως σε ό,τι με αφορά έχω ακούσει αρκετά περίεργα πράγματα να συμβαίνουν σε υπολογιστές και δη σε Windows - μέχρι πρότινος - αλλά τέτοια ιστορία δεν είχα ξανακούσει. Εξακολουθώ να είμαι περίεργος και πιστεύω πως όλα έχουν όχι μόνο την εξήγησή τους αλλά και την λύση τους.

 

Ωστόσο και πάλι σας ευχαριστώ που απαντήσατε άμεσα στα ερωτήματά μου. Αύριο, εάν δεν έχει λυθεί μέχρι τότε το πρόβλημα, θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to eixa pathei mia fora pou ebala amsn,otan to ebgala ola ok

 

Αγαπητέ μου φίλε IKARIWTH,

 

ο άνθρωπος από ό,τι μου είχε πει - από το τηλέφωνο - δεν είχε κάνει εγκατάσταση κάποιου προγράμματος ή άλλου είδους εργασία. Εξάλλου ό,τι χρειαστεί να κάνει πάντα με ρωτάει ή, πιο σωστά, του δίνω από τα δικά μου προγράμματα για να κάνει τη δουλειά του. Επαναλαμβάνω, ο άνθρωπος δεν φημίζεται στο να παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες. Άσε δε που το ΜΒ το φυλάει σαν κόρη οφθαλμού :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file valte to omni disk sweeper kai me auto to software tha deite pou ine ola ta files...analiei ton skliro kai tote ola ta fanoun

Elpizw na voithisa

 

Αγαπητέ φίλε μου louiscy,

 

θα φανεί απόψε εάν πραγματικά με βοήθησε το πρόγραμμα που μου προτείνεις. Πάντως, εκ πρώτης όψεως, μου φαίνεται να είναι και η λύση του προβλήματος. Μέχρι τότε όμως θα κάνουμε κάποια υπομονή και βλέπουμε :-)

 

Να 'σαι καλά:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, το πρόβλημα λύθηκε από τον ίδιο!!!

 

Τελικά το "κακό" είχε γίνει από τον ίδιο και δη προσπάθησε και μετονόμασε το αρχείο ή, πιο σωστά, τον φάκελο στο Finder αριστερά που είναι με το εικονίδιο με το σπιτάκι (home ή αρχικό όνομα χρήστη) κι έτσι έγινε το γνωστό παραπάνω μπάχαλο.

 

Τώρα η καρδιά του γύρισε στη θέση της και μεις καλύτερα!!!

 

Να 'στε πάντως όλοι σας καλά :-)

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση ανταπόκρισή σας!!!

 

Ωστόσο οφείλω να επισημάνω κάτι που ξέχασα στην προηγούμενη αναφορά μου και που δεν είναι τίποτα άλλο από τα στοιχεία του υπολογιστή του και αυτά είναι ως εξής:

 

- MacBook 2,2 GHz και,

- Tiger 10.4.11.

 

Οπότε από τα παραπάνω καταλαβαίνει κανείς πως το Leopard δεν υφίσταται δυστυχώς :fear: για τους ευνόητους λόγους (αυτό το Time Machine είναι όντως σωτήριο)

 

Από την άλλη, μου είπε - από το τηλέφωνο - πως έχει 101Gb ελεύθερο χώρο στο δίσκο του και άρα, κατά πάσαν πιθανότητα, δεν υφίσταται θέμα απώλειας δεδομένων. Τότε του ζήτησα να δει στο account μέσα από τα preferences του συστήματος μήπως υπάρχει κι άλλος λογαριασμός και μου είπε πως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Τέλος, του ζήτησα να μπει μέσα από το disk utility και να κάνει verify & repair disk permissions μπας και δούμε κάνα φως :rolleyes:

Τι να πω και γω δεν ξέρω:eek: Πάντως το βράδυ που θα δω από κοντά το σύστημα θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες και θα σας ενημερώσω :-)

 

Υ.Γ: Εάν, υποθετικά, υφίσταται θέμα πρόσθετου χρήστη, πως θα μπορέσω να μπω στο σύστημα ως απόλυτος "άρχοντας" για να τακτοποιήσω το πρόβλημα αυτό;

 

Κάτι δε μας λες καλά. Τα macbook 2,20 Ghz κυκλοφορούν μόνο με Leopard και ακόμα δεν πρέπει να έχει παραδοθεί κανένα στην Ελλάδα. Σε Tiger δεν τρέχουν γιατί δεν υπάρχουν οι drivers για την νέα κάρτα γραφικών τους.

 

Edit: Και το να αλλάξει το home folder σου, ναι, δημιουργεί μέγα μπάχαλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δε μας λες καλά. Τα macbook 2,20 Ghz κυκλοφορούν μόνο με Leopard και ακόμα δεν πρέπει να έχει παραδοθεί κανένα στην Ελλάδα. Σε Tiger δεν τρέχουν γιατί δεν υπάρχουν οι drivers για την νέα κάρτα γραφικών τους.

 

Edit: Και το να αλλάξει το home folder σου, ναι, δημιουργεί μέγα μπάχαλο :P

 

Sorry, για το λάθος αλλά να ξέρεις πως το έγραψα από μνήμης και, κατά συνέπεια , τέτοια μικρά λαθάκια δικαιολογούνται. Ωστόσο, τι σημασία έχει για το εάν είναι 2,2 ή 2,13 κ.ο.κ. δεδομένου ότι δεν σχετίζεται με το "πρόβλημα".

Τέλος πάντων, το πρόβλημα λύθηκε και ήταν, όπως ανέφερα και παραπάνω, από γκάφα του φίλου μου.

Να 'σαι καλά πάντως που φιλοτιμήθηκες για να με διορθώσεις σε αυτή την λεπτομέρεια, που πραγματικά δεν ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...