Προς το περιεχόμενο

Laptop με μεγαλη αυτονομια και 12αρα οθονη


leoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Ψαχνω ενα φορητο με μεγαλη αυτονομια και 12αρα οθονη.Καμια ιδεα?

Ευχαριστω.Γι αυτα ξερει κανεις τιποτα?ESPRIMO Mobile fugitsu siemens U 9200

IBM Lenovo 3000 V100

ASUS

Lenovo ThinkPad X60s

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Ψαχνω ενα φορητο με μεγαλη αυτονομια και 12αρα οθονη.Καμια ιδεα?

Ευχαριστω.Γι αυτα ξερει κανεις τιποτα?ESPRIMO Mobile fugitsu siemens U 9200

IBM Lenovo 3000 V100

ASUS

Lenovo ThinkPad X60s

Ευχαριστω.

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1. Το Lenovo V100 δεν έχει καλά υλικά κατασκευής. Ψεύτικα πλαστικά κτλ

2. Δεν μας λες ποιό μοντέλο της ASUS.

3. To Thinkpad έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής, είναι πολύ λεπτό και ελαφρύ, αλλά δεν διαθέτει touchpad (μόνο trackpoint) καθώς και ενσωματωμένο DVDRW. Οπότε είναι για πολύ συγκεκριμένη χρήση.

 

Απο την άλλη το DELL XPS M1210 ... τα έχει όλα και συμφέρει!! :-) Είναι πραγματικά FULL EXTRA (μέχρι και WWAN έχει και SIM υποδοχή) Πέραν όλων των άλλων είναι το μοναδικό που διαθέτει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών για να παίζεις κανένα game (Nvidia 7400) Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος....

 

Δες ένα review εδώ:

http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-XPS-M1210.2480.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα macbook δεν ξερω ποια η διαφορα τους απο τα υπολοιπα laptop.Νομιζω εχουν αλλο λογισμικο δεν ξερω ακριβως. Θα με ενδιεφερε κατι τετοιο αν ηξερα αν ειναι συμβατα με windows.

Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti les gia macbook? ok einai 13 alla mikri i diafora...

Nαι, εχουν μονο 1 ιντσα διαφορα,αλλα εχουν 1+ κιλο διαφορα σε βαρος.

Το macbook ( ειναι συμβατο με windows ) ειναι βαρυτερο (2.3 kg) απο ολα σχεδον τα 13.3" και βαρυτερο και απο μερικα 14.1".

Οποτε ισως να μην κανει στο φιλο που θελει ενα ελαφρυ λαπτοπ.

 

Τελος, η αυτονομια του ειναι κλασσικη οπως ολων των 13.3-14.1" ,max 4 ωρες.

 

Σε αντιθεση πχ με το hp compaq 2510p (με βαρος 1.3-1.5 kg αναλογα την μπαταρια) που αναφερθηκε που εχει πραγματικη αυτονομια 6+ ωρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Ψαχνω ενα φορητο με μεγαλη αυτονομια και 12αρα οθονη.Καμια ιδεα?

Ευχαριστω.Γι αυτα ξερει κανεις τιποτα?ESPRIMO Mobile fugitsu siemens U 9200

IBM Lenovo 3000 V100

ASUS

Lenovo ThinkPad X60s

Ευχαριστω.

 

Επειδή κι εγώ ήμουν στο ψάξιμο για laptop αυτής ακριβώς της κατηγορίας, κατέληξα στα παρακάτω:

 

1) Lenovo/IBM Thinkpad X61s με 8 ώρες αυτονομία (με την 9-cell battery) και βάρος κάτω από 2 κιλά. Αρνητικά όπως αναφέρθηκαν είναι οτι (1) δεν έχει touchpad, αλλά μόνο trackpoint και (2) οτι χρειάζεται εξωτερικό dvd, το οποίο αν το έχεις ανάγκη, μπορείς να αγοράσεις με 60-100 Ευρώ. Διάβασα παντού πολύ καλές κριτικές για την ποιότητα κατασκευής του και την αντοχή του. Δυστυχώς η τιμή του στην Αμερική είναι 800 Ευρώ, αλλά Ελλάδα ξεκινάει από 1600...

 

2) HP 2510p και αυτό από τα πολύ καλά και πιο πλήρη στην κατηγορία του, με ενσωματωμένο dvd και με ωραία εμφάνιση.

 

3) Dell Latitude D430 αν δε σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια

 

4) Dell xps 1210 αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, αλλά θα χάσεις σε φορητότητα (αυξημένο βάρος και κατανάλωση). Είναι ουσιαστικά ένα πολύ δυνατό σε χαρακτηριστικά laptop και αρκετά μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4) Dell xps 1210 αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, αλλά θα χάσεις σε φορητότητα (αυξημένο βάρος και κατανάλωση). Είναι ουσιαστικά ένα πολύ δυνατό σε χαρακτηριστικά laptop και αρκετά μικρό.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο βαρύ κυρίως λόγω της 9cell battery που διαθέτει. Μην φανταστείς τραγικά πράγματα όμως... άλλωστε περισσότερο σημασία δίνω στο μέγεθος και λιγότερο στο βάρος. Για το θέμα της μπαταρίας τώρα, με WIFI+BLUETOOTH ανοιχτό,κανονική φωτεινότητα και σερφάρισμα πάει 5 ώρες πραγματικής χρήσης (ίσως και λίγο παραπάνω αν ρίξεις την φωτεινότητα). Επίσης η μπαταρία έχει μια ενσωματομένη gadgetια με led για να βλέπεις πόση μπαταρία σου έχει μείνει ακόμη και με κλειστό το laptop.

 

Πάντως ειλικρινά δεν έχω δεί πιο πλήρες λαπτοπ στην κατηγορία των 12" και κάτω. Κάσα μαγνησίου, ΑΘΟΡΥΒΟ,πληκτρολόγιο φανταστικό, touchpad ακριβείας όπως ακριβώς τα IBM, κάμερα και μικρόφωνο εξαιρετικά, δεν ζεσταίνεται, WWAN (sim card), 9cell batery, WIFI Catcher (και άλλη gadgetia), multimedia buttons, ηχεία καλά για την κατηγορία του, 4 USB 2.0 (ξέρετε πολλά 12"-13" με 4 full powered usb?), svideo, card reader, ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (Nvidia 7400), 3 χρόνια εγγύηση και επισκευή κατ΄οίκον.

 

Τί άλλο να ζητήσει κανείς? :-)

 

Υ.Γ: Το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρέσει είναι ο φορτιστής. Έχει κοντό το ένα μέρος του καλωδίου (αυτό που μπαίνει στην πρίζα) όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα VAIO. Διορθώνεται βέβαια με λιγότερο από 1-2 ευρώ αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο βαρύ κυρίως λόγω της 9cell battery που διαθέτει. Μην φανταστείς τραγικά πράγματα όμως... άλλωστε περισσότερο σημασία δίνω στο μέγεθος και λιγότερο στο βάρος. Για το θέμα της μπαταρίας τώρα, με WIFI+BLUETOOTH ανοιχτό,κανονική φωτεινότητα και σερφάρισμα πάει 5 ώρες πραγματικής χρήσης (ίσως και λίγο παραπάνω αν ρίξεις την φωτεινότητα). Επίσης η μπαταρία έχει μια ενσωματομένη gadgetια με led για να βλέπεις πόση μπαταρία σου έχει μείνει ακόμη και με κλειστό το laptop.

 

Πάντως ειλικρινά δεν έχω δεί πιο πλήρες λαπτοπ στην κατηγορία των 12" και κάτω. Κάσα μαγνησίου, ΑΘΟΡΥΒΟ,πληκτρολόγιο φανταστικό, touchpad ακριβείας όπως ακριβώς τα IBM, κάμερα και μικρόφωνο εξαιρετικά, δεν ζεσταίνεται, WWAN (sim card), 9cell batery, WIFI Catcher (και άλλη gadgetia), multimedia buttons, ηχεία καλά για την κατηγορία του, 4 USB 2.0 (ξέρετε πολλά 12"-13" με 4 full powered usb?), svideo, card reader, ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (Nvidia 7400), 3 χρόνια εγγύηση και επισκευή κατ΄οίκον.

 

Τί άλλο να ζητήσει κανείς? :-)

 

Υ.Γ: Το μοναδικό πράγμα που δεν μου αρέσει είναι ο φορτιστής. Έχει κοντό το ένα μέρος του καλωδίου (αυτό που μπαίνει στην πρίζα) όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα VAIO. Διορθώνεται βέβαια με λιγότερο από 1-2 ευρώ αλλά....

 

Όπως είπες, το xps 1210 είναι μάλλον το πιο πλήρες laptop για την κατηγορία του.

Απλά επειδή προσπαθεί να τα κάνει όλα, κάπου χάνει. Γιατί πχ όταν κάποιος θέλει υπερ-φορητό, ακόμα και τα 500 gr παραπάνω στο βάρος, που ίσως ακούγονται αστεία, παίζουν ρόλο.

Το πιο σημαντικό όμως είναι οτι δύσκολα κανείς θα το βρεί για να το αγοράσει.

Έχεις να προτείνεις κάποιο site, γιατί στο επίσημο της Dell δεν το είδα.

 

Επίσης να αναφέρω κάτι που ξέχασα για το HP 2510p: βγαίνει μόνο με δίσκο στις 4.200 rpm, κάτι που το θεωρώ αρκετά αρνητικό...

 

@ leoni: σε γενικές γραμμές, όποιο και να πάρεις από τα 3 laptops που αναφέρθηκαν, ευχαριστημένος θα μείνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες, το xps 1210 είναι μάλλον το πιο πλήρες laptop για την κατηγορία του.

Απλά επειδή προσπαθεί να τα κάνει όλα, κάπου χάνει. Γιατί πχ όταν κάποιος θέλει υπερ-φορητό, ακόμα και τα 500 gr παραπάνω στο βάρος, που ίσως ακούγονται αστεία, παίζουν ρόλο.

Το πιο σημαντικό όμως είναι οτι δύσκολα κανείς θα το βρεί για να το αγοράσει.

Έχεις να προτείνεις κάποιο site, γιατί στο επίσημο της Dell δεν το είδα.

 

Επίσης να αναφέρω κάτι που ξέχασα για το HP 2510p: βγαίνει μόνο με δίσκο στις 4.200 rpm, κάτι που το θεωρώ αρκετά αρνητικό...

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες...ο καθένας πρέπει να μετράει τις πραγματικές του ανάγκες και να αποφασίζει. Απλά έχωντας δουλέψει laptopς με ultra low voltage επεξεργαστή (είχα το VAIO TX5) και σε συνδυασμό με τους 4200rpm hd που συνήθως έχουν δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα με τις επιδόσεις τους. Κερδιζεις όπως λες 500γρ. άλλα κάθε γραμμάριο που κερδίζεις το χάνεις σε ταχύτητα :-) Νομίζω ότι αυτή η κατηγορία notebook ειναι πολύ εξειδικευμένη και απευθείνεται σε χρήστες που μετακινούνται τουλάχιστον 4-5 φορες την ημέρα με το laptop τους.

 

Για το XPS M1210 πάρε ένα τηλ. στην DELL μήπως και έχει καταργηθεί σαν κωδικός ή εισάγεται μόνο κατόπιν παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα επιμεινω λιγο στην μπαταρια ,γιατι εχω ενα sony vaio fj3s/w με 14.1 οθονη και η μπαταρια του διαρκει στο οχταμηνο 20 λεπτα!!!Βεβαια την μπαταρια του την εχω μονιμα πανω (δεν ξερω καλως ή κακως)ομως πριν απο αυτο ειχα ενα Gericom και η μπαταρια του με την ιδια αντιμετωπιση ,διαρκουσε 2+ ωρες ,για 1-1.5 χρονο.

Γι αυτο θελω πολυ δυνατη μπαταρια.Τελειωνοντας μπορει καποιος να μου εξηγησει ,τι πρακτικα σημαινει και σε τι χανει ενα pc με ταχυτητα σκληρου 4200 στροφες.Επειδη το ΗΡ 2510 δειχνει να ειναι πιο κοντα σ αυτα που θελω.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδια θα επιμεινω λιγο στην μπαταρια ,γιατι εχω ενα sony vaio fj3s/w με 14.1 οθονη και η μπαταρια του διαρκει στο οχταμηνο 20 λεπτα!!!Βεβαια την μπαταρια του την εχω μονιμα πανω (δεν ξερω καλως ή κακως)ομως πριν απο αυτο ειχα ενα Gericom και η μπαταρια του με την ιδια αντιμετωπιση ,διαρκουσε 2+ ωρες ,για 1-1.5 χρονο.

Γι αυτο θελω πολυ δυνατη μπαταρια.Τελειωνοντας μπορει καποιος να μου εξηγησει ,τι πρακτικα σημαινει και σε τι χανει ενα pc με ταχυτητα σκληρου 4200 στροφες.Επειδη το ΗΡ 2510 δειχνει να ειναι πιο κοντα σ αυτα που θελω.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...