Προς το περιεχόμενο

τι καταλαμβανει 70 gb?


rrrttt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάνοντας δεξί κλικ - ιδιοτητες στο c: βλέπω δεσμευμένο χωρο 120 GB αλλα αν επιλέξω ολους του φακελους του c: και δεξί κλικ- ιδιοτητες λέει ότι ο χωρος που πιανουν ειναι 52 Gb και ειναι κ λογικο συμφωνα με τα προγραμματα / παιχνιδια /data που εχω. Που είναι τα υπόλοιπα 70 gb ? υπάρχει περίπτωση να ειναι σε σκιώδη αντίγραφα? και αν ναι δε θα επρεπε να φαινονται στους φακελους?

Εχω Vista kaι πριν 20 μερες εγινε format στο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι το system restore των vista. Απʼότι διάβασα μπορεί να καταλαμβάνει και το 15% του δίσκου. Για να είσαι πιο σίγουρος, άνοιξε ένα command prompt και γράψε την παρακάτω εντολή:

vssadmin List ShadowStorage

Θα σου δείξει μεταξύ άλλων και τον χώρο που χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνοντας δεξί κλικ - ιδιοτητες στο c: βλέπω δεσμευμένο χωρο 120 GB αλλα αν επιλέξω ολους του φακελους του c: και δεξί κλικ- ιδιοτητες λέει ότι ο χωρος που πιανουν ειναι 52 Gb και ειναι κ λογικο συμφωνα με τα προγραμματα / παιχνιδια /data που εχω. Που είναι τα υπόλοιπα 70 gb ? υπάρχει περίπτωση να ειναι σε σκιώδη αντίγραφα? και αν ναι δε θα επρεπε να φαινονται στους φακελους?

Εχω Vista kaι πριν 20 μερες εγινε format στο δισκο.

 

Κατεβασε αυτο το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ προγραμματακι (http://windirstat.info/wds_current_setup.exe) και θα δεις τι γινεται μεσα στο PC σου με εντυπωσιακο τροπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα καθαρισμο δισκου, αν και υποψιαζομαι οτι ειναι απο αντιγραφες dvd που απλα δεν εχουν διαγραφει και φαινονται εικονικα μεσα, το εχω ξαναδει, αλλα καλυτερα τρεξε καθαρισμο γιατι εχω δει αρχεια αναφορας σφαλματων να πιανουν πολυ μεγαλους χωρους στα vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον στα vista τα 70 gb ειναι οι ρυθμισεις που αποθηκευει ο υπολογιστης για την ενδεχομενη επαναφορα συστηματος....Και δυστυχως αυτο μπορει να φτασει και τα 100 gb.... ειχα το ιδιο προβλημα και αναγκαστικα να απενεργοποιησω την επαναφορα για να βρω την υγεια μου.... Πρακτικα δεν χρειαζεταια πανω απο 10 gb δεδομενων για να λειτουργησει ενα συστημα σωστα.... Ψαξε και βρες λιγο στο google πως μπορεις μεσα απο την κονσολα να αλλαξεις το μεγεθος αυτο.... Δεν το εχω κανει αλλα ειχα διαβασει στο ''computer για ολους'' οτι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον στα vista τα 70 gb ειναι οι ρυθμισεις που αποθηκευει ο υπολογιστης για την ενδεχομενη επαναφορα συστηματος....Και δυστυχως αυτο μπορει να φτασει και τα 100 gb.... ειχα το ιδιο προβλημα και αναγκαστικα να απενεργοποιησω την επαναφορα για να βρω την υγεια μου.... Πρακτικα δεν χρειαζεταια πανω απο 10 gb δεδομενων για να λειτουργησει ενα συστημα σωστα.... Ψαξε και βρες λιγο στο google πως μπορεις μεσα απο την κονσολα να αλλαξεις το μεγεθος αυτο.... Δεν το εχω κανει αλλα ειχα διαβασει στο ''computer για ολους'' οτι γινεται

 

τσεκαρε και αυτο, θα φανει λογικα απο τον καθαρισμο, κανε τον μεσα απο τα vista για να δεις τι γεμιζε πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις το χώρο που καταλαμβάνει η επαναφορά κάνε τα εξής:

1)Αν έχεις XP πήγαινε πίνακα ελέγχου--Επαναφορά συστήματος και εκεί ρυθμίζεις πόσο χώρο θα καταλαμβάνει..

2) Αν έχεις vista άνοιξε με δικαιώματα διαχειρηστή το command promt και γράψε:

vssadmin list shadowstorage

Και για να αλλάξεις το χώρο που πιάνει η επαναφορά (καλό είναι γιατί στα vista είναι γύρω στο 15% του σκληρού σου) γραψε:

vssadmin resize shadowstorage /On=c: /For=c: /MaxSize=5GB

Όπου c το γράμμα του σκληρού σου που είναι το λειτουργικό σου και 5Gb ο χώρος που θέλεις να χρησιμοποιείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...