Προς το περιεχόμενο

Τάσεις τροφοδοτικού - μεγάλη διακύμανση στα (-12V και-5V)


capthookb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα τροφοδοτικό Fortron FSP350-60THN-P (350Watt - Peak 400Watt γράφει επάνω)

 

14066.JPG

 

 

Ο υπολογιστής είναι AthlonXP 1800+, 512 RAM, με 2 PATA δίσκους και κάρτα γραφικών Geforce Ti 4600. Παρατήρησα όμως πως ενώ όλες οι τάσεις έχουν μια σταθερή τιμή, τα -12V και -5V έχουν μεγάλη διακύμανση (ειδικά τα -12V δεν πιάνουν καν το μέσο όρο γύρω στο -12). Δείτε:

 

dailyoa7.jpg

 

hourlyki4.jpg

 

Υπάρχει πρόβλημα ή έτσι λέτε να ήταν από την αρχή το τροφοδοτικό (λόγω ποιότητας ίσως). Μήπως είναι στα τελευταία του το τροφοδοτικό; Ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά πάντως.

 

Τις τιμές τις πήρα με lm_sensors - linux λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που σε ενδιαφέρει είναι να είναι καλες οι τιμες στα +12 και +5. Τα -12, -5 έχουν μεγάλη διακύμανση σε όλα τα psu μια χαρα είναι το τροφοδοτικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ, αν και τοτροφοδοτικό σου δείχνει να έχει αρκετή απόκλιση και στην +5 +12, κάτι που είναι φυσιολογικό όμως αν το έχεις κάμποσα χρόνια.

 

θα σου πρότεινα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου την ιδέα να το αλλάξεις κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατάλαβα και ευχαριστώ.

Απ'οτι είδα σε αυτές τις τάσεις που αναφέρομαι (-5,-12 δεν δίνει και μεγάλη ισχύ). Πρέπει να το έχω 4-5 χρόνια το τροφοδοτικό και συνήθως δουλεύει όλο το 24ωρο ο υπολογιστής. Όσον αφορά την αλλαγή δεν το νομίζω, εκτός και αν χαλάσει, γιατί ούτως ή άλλως και ο υπολογιστής έχει τα χρονάκια του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να το αλλάξεις μόνο και μόνο επειδή έχει δουλέψει τόσο, εντάξει τα έβγαλε τα λεφτά του νομίζω.

 

το να περιμένεις να χαλάσει μόνο του, έχει ένα μικρό ρίσκο, γιατί καμμιά φορά όταν χαλάνε παίρνουν και λοιπά hardware στο λαιμό τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός του ότι η μέτρηση έγινε με software :-( στα +12 είναι τέλειο δεν ξέρω που είδατε την διακύμανση αλλά max 12.78 με current 12.71 και σε load στα 12 να πέσει είναι ok τα +5 είναι πάλη καλά γιατί οι γραμμές +12 και +5 πάντα όταν ανεβαίνει η μία πέφτει η άλλη με βάση το software και τις τιμές που δίνει είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια του ATX

 

Αλλά αν δεν μετρηθεί τουλάχιστον με πολύμετρο δεν κάνετε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω τροφοδοτικό έτσι στα καλά καθούμενα δεν το νομίζω. Όπως είπα ο υπολογιστής είναι ήδη αρκετών χρώνων και αν είναι να καεί ας καεί να πάρω και καινούργιο :)

Backup στα σημαντικά μου δεδομένα έχω πάντα, οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Vatos. Βάλε ψηφιακό πολύμετρο ακριβείας και μέτρα για να είσαι σίγουρος.

Τα τσιπάκια που έχουν τα motherboard (τα οποία είναι συνήθως είναι και multi IO) δεν είναι όλα αξιόπιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...