Προς το περιεχόμενο

Έχω μια απορία με τον δείκτη εμπειρίας των windows


tzanos 15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία...πρόσφατα αγόρασα έναν υπολογιστή εξερευνώντας λοιπόν τα windows vista home premium για να δω τι καινούργιο υπάρχει σε σχέση με τα Xp έπεσε το μάτι μου στον ''δείκτη εμπειρίας των windows"μου εμφάνιζε μια βαθμολογία 5,7 που καθορίζεται από τον χαμηλότερο επιμέρους βαθμό που ήταν και ο βαθμός της μνήμης είχα 5,8 γραφικά παιχνιδιών και τα υπόλοιπα 5,9 ο υπολογιστής μου είναι ο εξής:

CPU - INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40GHZ

MHTRIKH-ASUS P5W-DH DELUXE WI-FI

MNHMH-CORSAIR TWINX DDR2 6400 CL 2GB(2X1GB)

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ- 570W

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ-ASUS EN8600GTS SILENT/HTDP 25MB PCI-E

ΔΙΣΚΟΣ- WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA και WD500AAKS 500GB SATA2

πριν μια εβδομάδα κάποιος φίλος μου έκανε δωρο ένα σετακι από τις ίδιες μνήμες, όταν λοιπών τις τοποθέτησα πίστευα ότι αυτός ο βαθμός της μνήμης θα ανέβαινε

προς έκπληξη μου αυτός κατέβηκε στο 5,4 το ίδιο έγινε και με τα γραφικά παιχνιδιών που όταν εγκατέστησα κάποια updates των windows έπεσε στο 5,6.

πως γίνετε αυτό ξέρει κάνεις να μου πει αφού βάζω καλύτερο υλικό πως γίνετε να πέφτει ο δείκτης εμπειρίας των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μια εβδομάδα κάποιος φίλος μου έκανε δωρο ένα σετακι από τις ίδιες μνήμες, όταν λοιπών τις τοποθέτησα πίστευα ότι αυτός ο βαθμός της μνήμης θα ανέβαινε

προς έκπληξη μου αυτός κατέβηκε στο 5,4 το ίδιο έγινε και με τα γραφικά παιχνιδιών που όταν εγκατέστησα κάποια updates των windows έπεσε στο 5,6.

πως γίνετε αυτό ξέρει κάνεις να μου πει αφού βάζω καλύτερο υλικό πως γίνετε να πέφτει ο δείκτης εμπειρίας των windows.

 

όσο περνάει ο καιρός, η GPU σου θα θεωρείται όλο και ποιο ξεπερασμένη, και φυσιολογικό είναι μετά από updates να πέφτει ο δείκτης, καθώς έχουν κυκλοφορήσει καλύτερα ''υλικά'', τα οποία παίρνουν την θέση στην βαθμολογία που είχαν μέχρι τώρα τα δικά σου,

και τα δικά σου πέφτουν.

 

όσον αφορά τις μνήμες, αν είναι 32bit το λειτουργικό σου, δεν μπορεί να αναγνωρίσει 4 giga μνήμης που έχεις βάλει εσύ.

 

αναγνωρίζει αν θυμάμαι καλά ως 3,5 και αυτό αν έχεις καταργήσει την εικονική.

επομένος δεν δουλεύει dual channel, και γι'αυτό έχασες λίγο ταχύτητα και κατέβηκε και ο δείκτης.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows που έχω είναι 64 bit και αναγνωρίζουν την μνήμη που έχω βάλει 4gb. Όσο για την εξέλιξη που λες των υλικών η βαθμολογία όπως μου είπαν από την microsoft που ρώτησα εξελίσσεται αναλόγως δηλαδή αυτή την στιγμή το άριστα είναι το 6 του χρόνου μπορεί να είναι το 7 δεν θα πέσει δηλαδή η βαθμολογία που έχουν τώρα οι σχετικά καλοί υπολογιστές αλλά θα ανέβει η βαθμολογία αυτών που αναμένονται. Ένα πράγμα πoυ μου φαίνεται επίσης περίεργο είναι ότι υπολογιστές με σχετικά χαμηλότερων προδιαγραφών hardware έχουν καλύτερη βαθμολογία από άλλους που έχουν σαφώς καλύτερο υλικό...παρόλο που κάνουν κανονικά updates πως εξηγείται αυτό, μήπως τελικά αυτή η αξιολόγηση δεν είναι τόσο αξιόπιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως είναι άλλο ένα κόλπο marketing για να σε έχουν συνέχεια στη πρίζα..."ο δικός μου ο υπολογιστής έχει 5,9 και του τάδε έχει 6,0 οπ... γιατί να συμβαίνει αυτό? να ξοδέψω λοιπόν κάτι παραπάνω για να τον φτάσω η να τον ξεπεράσω'' και πάει λέγοντας, φαύλος κύκλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως είναι άλλο ένα κόλπο marketing για να σε έχουν συνέχεια στη πρίζα..."ο δικός μου ο υπολογιστής έχει 5,9 και του τάδε έχει 6,0 οπ... γιατί να συμβαίνει αυτό? να ξοδέψω λοιπόν κάτι παραπάνω για να τον φτάσω η να τον ξεπεράσω'' και πάει λέγοντας, φαύλος κύκλος!

 

ποιος την εχει μεγαλυτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Μετά από 3 αλλεπάλληλα διαφορετικά setup στα windows 7, τείνω να συμφωνήσω με τα 3 τελευταία post.

 

Πιο κραυγαλαίο παράδειγμα, το γεγονός ότι η αξιολόγηση για τον δίσκο μου στα 7 32bit ήταν στο 6.3 (raptor) και στα 64bit 5.9

Ίδια καλώδια με καλύτερη μητρική και μνήμες (αν έχει σχέση αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...