Προς το περιεχόμενο

Ποια RAM να πάρω ?


kSiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους... έχω μια απορία σχετικά με το ποιά μνήμη ram θα διαλέξω και θα ήθελα την γνώμη σας.

(το θέμα αναφέρεται και στην μητρική μου γι' αυτο το έθεσα στο Επεξεργαστές & Μητρικές)

 

Η Μητρική που έχω είναι η MSI K9N NEO-F ΑΜ2

Στο Manual της μητρικής γράφει ξεκάθαρα

Memory Support:

DDR II 533/667/800 SDRAM

4 DDR II Dimms (Dual Channel, 1.8v)

 

ωραία ως εδώ.. τώρα η Ram που έχει το συστημά μου είναι η

Samsung 1GB DDR2 667 (5300U) {αυτά γράφει επάνω της}

 

επειδή η μητρική είναι dual channel θα ήθελα να το εποφεληθώ και να πάρω μια παρόμοια. κοίταξα στο e-shop και διάλεξα αυτή την samsung η οποία φαίνεται ίδια με την δικιά μου και εμφανισιακά αλλά στην περιγραφή γράφει "PC5400" , ενώ αυτή που έχω εγώ είναι 5300U.

 

1.θέλω να ρωτήσω, υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ αυτών των δυο ?

2.θα έχω πρόβλημα αν την πάρω και την βάλω στο ίδιο dimm με την άλλη samsung που έχω?

3.επειδή η μητρική μου υποστηρίζει και 800 Mhz (απ οτι γραφει στο μανουαλ) θα με σύμφερε να αγοράσω 2χ 1GB στα 800 Mhz ? Θα ήταν αισθητή η διαφορά της ταχύτητας ?

4.ενα γνωστος μου σκέφτεται και αυτός να προμηθευτεί μια Ram για το συστημά του. τώρα έχει μια Elixir 512MB DDr 400 Mhz .. ποιά (1GB) θα του προτείναται ?

 

φχαριστώ προτακαβολικά

κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ,

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το λινκ http://metku.net/index.html?path=reviews/ddr2_1/index_eng το βρήκα από τη wikipedia. Ουσιαστικά σου λέει πως είναι μαρκετινίστικο το κόλπο κ όχι τίποτε άλλο. Και οι 2 δουλεύουν στα 667 ΜΗz.

 

Τώρα για τα άλλα ας σου απαντήσει ένας πιο έμπειρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ξερω και λενε δλδ πρεπει αν ειναι ολοιδιες οι μνημες ωστε να δουλεψουν σωστα. Εγω παντως δουλευα 2 διαφορετικες σε dual αλλα στην ιδια συχνοτητα. Πιστεω δεν θα υπαρχει προβλημα και σε σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...