Προς το περιεχόμενο

C compiler?


apot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

 

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τους drivers για το Modem Sagem 800. Ακολουθώντας τις οδηγίες απο το support της Sagem,,και κάνοντας './confugure/' στο eagle-usd-src παίρνω το εξής μήνυμα:

*********************************

checking for gcc...no

checking for cc...no

checking for cc...no

checking for cl...no

configure: error: no acceptable C compiler found in $PATH

see `config.log` for more details.

 

**************************************************

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι μου λείπει ο compiler της C. Όμως μέσα από το yast αν κάνω search για gcc και g++ μου δείχνει ότι όλα τα πακέτα είναι εγκαταστημένα.

Είναι μήπως τίποτα άλλα πακέτα που πρέπει να κάνω install????

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gcc -v μου εμφανίζει command not found,, και το whereis gcc μου εμφανίζει το εξής path: /usr/lib/gcc στο οποίο υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα i586-suse-linux.

 

 

p.s Ο επεξεργαστής μου έιναι AMD Sempron 2600+ δε ξέρω αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις εγκατεστημένο τον GCC, εγκατάστησέ τον όπως θα εγκαθιστούσες μια οποιαδήποτε εφαρμογή (μέσω του package manager της διανομής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισε τα πακέτα στο dvd και κάνε μια χειροκίνητη εγκατάσταση. Πολλές φορές το Yast "λέει ότι θέλει". Παλιά που ήμουν μικρός και δεν ήξερα, είχα βάλει Suse (μια εβδομάδα άντεξα) το Yast έλεγε ότι οι nvidia drivers ήταν εγκατεστημένοι (τους είχα περάσει μέσω αυτού). Τα γραφικά όμως με πατερίτσα... Αφού τους πέρασα χειροκίνητα έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρεται απο που μπορω να κατεβάσω τα αρχεία του suse 10.3 μεμονομένα?

Και επσης πως είναι οι ονομασίες των αρχείων που πρέπει να εγκαταστήσω για τον compiler της C ??

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...