Προς το περιεχόμενο

Ποιά ψύκτρα ? :(


kSiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μετά απο τρελό διάβασμα σε απόλυτα εκειδικευμένο thread στο thelab άρχισα και εγώ να σκέφτομαι για την SCYTHE SFF21F S-FLEX S-FDB 120MM QUIET FAN γιατί την θεωρώ σωστή σε λόγο απόδοσης προς τιμή.

 

Με προβληματίζουν λίγο τα 28 db αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερη κίνηση να πάρω αυτή και αν έχω πρόβλημα με θόρυβο να βάλω ρυθμιστή στο case.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow...

 

έχω ψιλοσοκαριστεί... αγόρασα σήμερα τον SCYTHE και αφού έριξα ένα μπινελίκι αφού τον άνοιξα διαπιστώνοντας ότι δεν έχει 4pin βύσμα για σύνδεση με απόλυτη συμβατότητα στην θέση του fan της cpu ξεκίνησα την διαδικασία της εγκατάστασης.

 

Για να μην σας τα πολυλογώ

 

Pentium 4 HT 640 3200 MHz + Stock Ψύκτρα Intel idle στο ξεκίνημα δείχνει 55C

Pentium 4 HT 640 3200 MHz + Thermalright 120 (η απλή ΟΧΙ η eXtreme) τοποθετημένη προσεκτικά με Arctic Silver 5 + SCYTHE SFF21F τις default στροφές του idle στο ξεκίνημα δείχνει 30C!!!

 

Απο εκεί και πέρα η θερμοαπαγωγικές ικανότητες των Thermalright σε heavyload είναι γνωστές.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα την κρατήσω μετά την αναβάθμιση σε οποιαδήποτε CPU, απλά είναι γομαράκι και για να μην υπάρχουν προβλήματα λόγω βάρους οι βλέψεις μου στρέφονται σε κάποιο media center - desktop case απλά δεν έχω βρεί ακόμα τίποτα που να παίρνει και atx mobo και να έχει και 12 άρι fan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, εχω εχω την Scythe Ninja Plus Rev.B και εχω βαλει το φαν που ειχε η scythe στο κουτι. θελω να βαλω αλλο ενα ιδιο απο την αλλη πλευρα...ποιο φανακι δυνατο και αθορυβο προτεινετε να κοτσαρω πανω?

 

YΓ scythe ninja ftw...it rules...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα κατι που ειναι πολυ σημαντικο αλλα παραλειπεται! απο παστουλα υπαρχει καποια που ειναι μακραν?? οποτε εχω δοκιμασει με no-name εκανα δουλεια

 

Υπάρχει επίσης και η artic cooling mx.

result1.gif

 

Το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να τοποθετείς συχνά αυτή την πάστα στον επεξεργαστή. Σύμφωνα με την artic cooling αντέχει μέχρι και 8 χρόνια, επειδή το υλικό της σκληραίνει αρκετά μετά από την εφαρμογή και δεν έχει απώλειες .

 

Αυτό είναι ταυτόχρονα και αρνητικό, γιατί είναι λίγο δύσκολο να αφαιρέσεις την ψύκτρα, γιατί κολλάει ελαφρως πάνω στην cpu λόγω της πάστας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέξτε όλοι τώρα!

thermalright 120 ultra extreme το e-shop το έχει 42 ?!

με 12άρι ανεμιστηράκι του κ.... που είχε πάνε το case δουλεύω τον q6600 oc στα 3000 με θερμοκρασία idle 25 και μετά από κάνα μισάωρο crysis 39 άντε 40 το πολύ

χτες το πήρα και επόμενη κίνηση ένας s-flex να τον αερίζει.... :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε johnieXoX νομίζω ότι έκανες κορυφαία κίνηση.

 

το είδα και εγώ στο e-shop και νόμιζα ότι είναι τυπογραφικό λάθος. Είναι πολύ καλή η τιμή για μια απο τις κορυφαίες ψύκτρες της αγοράς (απο εκεί και πέρα παίζουν ρόλο και προσωπικά κριτήρια).

 

και την είχα αυτή την απορεία, πόσο άραγε να παίζουν οι C2D με την 120... 25C idle απο boot! respect!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ψύκτρα για αερόψυξη. σε όλα τα test βγαίνει πρώτη, σε όλα όμως!

πρέπει να έχει 5-6 ακόμα το e-shop οπότε βιαστείτε!

 

εγώ περιμένα 45+ λεπτά να μου την φέρουν από την αποθήκη στο κατάστημα μενιδίου

ΑΙΣΧΟΣ! :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Μαύρα Χάλια παιδία! και έκανα και 20 λεπτά να βρω το κατάστημα εκεί που το έχουν βάλει! :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

 

ευτυχώς είδα τα αποτέλεσματα και χάρηκα! :-) :-) :-)

26-27 ο κουάντ όταν σερφάρεις και κάνεις γιούζουαλ σταφ!

κάνει και καλή παρέα στην thermalright hr-03 / r600 από κάτω της... :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα πήρα την THERMALRIGHT ULTRA 120 EXTREME COOLER απο το e-shop κ μου βγηκε στα 42 ?.

 

την έβαλα σχετικά δύσκολα γτ οι οδηγίες που είχε σε 3 γλώσες μου φαίνονταν σαν επιστημονικές. εκτός αυτού κληρονόμησα κάτι γρατζουνιές στα χέρια απο τις κοφτερές λεπίδες της :(

 

ιδού..

dsc00152cf8.jpg

 

θα την κρατήσω χωρίς ανεμιστήρα διότι θέλω να μειώσω οσο το δυνατόν περισσότερο τον θόρυβο. όσο αφορά την απόδοση μιλάμε για 1-2 βαθμούς πιο κατω από την stock ψύκτρα-ανεμιστήρα ενώς AM2 socket.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

not bad an lavoume upopsh oti thn exeis xwris fan :-)

epishs to kalo otan den exeis fan einai oti mporeis na thn exeis opws twra...enw me fan to veltisto einai na thn exeis ka8eta wste o aeras na feugei pros ta pisw kateu8eian panw sto fan tou case pou vgazei aera :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...