Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο htpc - Γνώμες;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω ενα htpc για το σαλόνι, αθόρυβο. Κοιταξα σε ετοιμες προτασεις αλλα εχουν εξωφρενικες τιμες, δυσαναλογες με το hardware που προσφερουν. Μπορειτε να βοηθησετε να διαλεξω τα καλυτερα εξαρτηματα για το πισι; Μπορω να διαθεσω ως 700 ευρω.

 

 

  • Το τροφοδοτικό πως σας φαίνεται;
  • Εκανα σωστη επιλογη για την ψυξη του επεξεργαστη;
  • Πρεπει να αγορασω αλλους ανεμιστηρες για το κουτι;

Η καρτα γραφικων πρεπει να ειναι μια χαρα. Βλεπετε τiπoτα παραταιρο, θελετε να προτεινετε κατι αλλο;

 

cc6f0e18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε καλυτερο επεξεργαστη,εναν 4500 core2duo,και ενα καλυτερο δυνατοτερο και επωνυμο τροφοδοτικο,και μεινε με την stock ψυχτρα,ειναι καλυτερη απο αυτην που διαλεξες.

με τα 700 ευρω που διαθετεις,φτιαχνεις πολυ πιο δυνατο pc.

 

προτιμησε μια μητρικη P5K - P5KC, στα 115 ευρω περιπου.

ο 4500 110 ευρω.

και οποσδηποτε 320αρι σκληρο.η διαφορα ειναι μολις 15 ευρω και σε συμφερει.

η καρτα γραφικων που διαλεξες κοστιζει 115 ευρω.με 30 ευρω παραπανω παιρνεις μια 3870,που ειναι πολυ καλυτερη.

και ενα τροφοδοτικο etasis 650αρι,που θα σε βγαλει και για την επομενη σου αναβαθμιση.

 

και με ολα αυτα δεν ξεπερνας τα 700 ευρω με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι αποκλειστικά htpc έτσι?

 

λοιπόν:

VGA πάρε αυτήν-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=985465

 

RAm: δεν χρειάζεσαι 2 giga, νομίζω και με 1 είσαι καλυμμένος.

 

Mobo: πάρε μία πιο φθηνή, αλλά επώνυμη. (δλδ gigabyte):P

 

PSU: αυτό-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=913286

(είναι λίγο πιο ακριβό, αλλά πολύ πιο αθόρυβο, και επώνυμο).

 

CPU: καλύτερα έναν 4500, όχι λόγω ταχύτητας, αλλά επειδή δεν ανεβάζει θερμοκρασίες, και μπορείς να του βάλεις fanless ψύκτρα.

 

π.χ-->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=922617

που θα σου δουλέψει και χωρίς fan.

 

αν και κατά την γνώμη μου, με δύο 12άρια fan όλα κι όλα το pc,(ένα του τροφοδοτικού και ένα της cpu), δεν θα ακούγεται τίποτα.

 

εννοείται πως δεν χρειάζεται extra fan για το κουτί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr και bouga ευχαριστώ για τις προτάσεις! htpc θα ειναι αλλα θα τρεξει και κανενα office στην αναγκη!

 

Μου αρεσουν οι προτασεις σας, αλλα με μπλεξατε λιγο στην καρτα γραφικων, ο ενας προτεινει ακριβοτερη και ο αλλος φθηνοτερη. Θα μου χρειαστει η 3870 λετε, ή τη βγαζω και με την 8400;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σου προτεινα την 3870 με βαση τα 700 ευρω που διαθετεις.

αν δεν εχεις σκοπο να παιξεις που και που κανα παιχνιδακι,και θες να κατεβασεις και αλλο την τιμη,χτυπα αυτη που σου λεει ο liopyr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς, για ταινίες και κάνα office μια χαρά είναι η 8400

απλά ξεχνάς τα παιχνίδια.

 

γι'αυτό και επισήμανα στην αρχή πως είναι αποκλειστικά htpc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία, που έχει προκύψει από δεκάδες θέματα που έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ , σχετικά με HTPC ...

 

Από τις πρώτες προτεραιότητες των περισσοτέρων για τα HTPC είναι να είναι ... αθόρυβα!

 

Η δική μου απορία είναι αν κάποιος το χρησιμοποιεί για αναπαραγωγή ταινιών/μουσικής , οπότε την ίδια στιγμή τα ηχεία θα παίζουν σε κάποια ένταση και ταυτόχρονα κάθεται και 4-5-6 μέτρα μακρυά του, ενώ παιζουν πάντα τα ηχεία τι ενόχληση μπορεί να προκαλέσει ο ήχος από μερικά pc-άδικα ανεμιστηράκια;

 

Εμένα προσωπικά όταν ακούω μουσική ή βλέπω ταινία θεωρώ ότι θα ήταν δύσκολο να με ενοχλούσε η ψύξη του HTPC ακόμη κι αν γινόταν από βεντιλατέρ από Mitsubishi EVO .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr

Πολυ ενδιαφέρον αυτό για την fanless cpu..Ποιές cpu μπορούν να δουλέψουν fanless με τι ψύκτρες ? Στείλε κανένα link αν θες

 

@all

Βασικά παιδιά οκ,αθόρυβο τροφοδοτικό..fanless CPU,fanless VGA,οι δίσκοι δεν κάνουν θόρυβο πια,με αυτά τα καταραμένα τα dvd-dvdr που κάνουν σαν αεροπλάνα σε απογείωση τι κάνουμε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dr73 σκεψου να το αφησω στο σαλονι να κατεβαζει τπτ.... Η να το αφηνω να κανει τπτ encoding, καλυτερα να ειναι αθορυβο αφου ουτως η αλλως δε θα τρεχει τπτ resource heavy προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr

Πολυ ενδιαφέρον αυτό για την fanless cpu..Ποιές cpu μπορούν να δουλέψουν fanless με τι ψύκτρες ? Στείλε κανένα link αν θες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=922617

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=974919

αυτές ας πούμε μπορούν να δουλέψουν fanless, αλλά έτσι κι αλλιώς ένα υποτιθέμενο air flow στο κουτί πρέπει να υπάρχει,(ένας 12-άρης πίσω στο κουτί), οπότε, επειδή και αυτές δουλεύουν με 12-άρη, καλύτερα να υπάρχει πάνω στην ψύκτρα.

@all

Βασικά παιδιά οκ,αθόρυβο τροφοδοτικό..fanless CPU,fanless VGA,οι δίσκοι δεν κάνουν θόρυβο πια,με αυτά τα καταραμένα τα dvd-dvdr που κάνουν σαν αεροπλάνα σε απογείωση τι κάνουμε ???

το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να περάσεις το dvd στο σκληρό και να το δεις (hdd mode) . ;)

Φιλε dr73 σκεψου να το αφησω στο σαλονι να κατεβαζει τπτ.... Η να το αφηνω να κανει τπτ encoding, καλυτερα να ειναι αθορυβο αφου ουτως η αλλως δε θα τρεχει τπτ resource heavy προγραμματα.

 

αν θα χρησιμοποιείται και για encode, καλό είναι να έχεις δυνατή cpu. (για να μην βαριέσαι) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα την παραγγελια στο πλαισιο. Ελπιζω να τα στειλουν την τριτη! :D

 

Εβαλα τελικα το enermax τροφοδοτικό και τον επεξεργαστή που προτείνατε με την ψύκτρα! Ετσι οπως τα βλεπω και εγω θα πρεπει ολα να ειναι τελεια :D Can't w8 λεμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι;

παιχνίδια για pc, περα του οτι παιζονται πολυ καλύτερα σε ενα γραφείο για το ποντικι, παρά στο σαλόνι (υπαρχουν και οι κοσόλες για τα υπολοιπα),λεει ο φίλος οτι δεν τον ενδιαφέρουν.ταινιες HD , νομιζω οτι θελουν και αντίστοιχων δυνατοτήτων τηλεόραση (κανω λάθος;)

 

οποτε αυτα που μένουν ειναι : divx, DVD, mp3, Office, browser, αντε και p2p αν ειναι ταυτοχρονα κατεβαστήρι.

 

Αυτά δεν γινονται με ενσωματωμένη VGA ??

με 512 Mb μνήμη;

και με τον φτηνότερο μονοπήρυνο που έχει η αγορά; (αφου δεν κοιτάς για μεταχειρισμένα)

συνολο 2 fan: psu + cpu, στο minimum των στροφών.

 

και ολα αυτα μπορουν να τροφοδοτούνται ακομα κι απο psu 200W, αλλα τέσπα, που να το ψάχνεις.

το μονο ακριβό που θα έπιανε τόπο, θα ηταν πχ. ενας 500αρης δισκος για να μην χρειάζεται συχνό άδειασμα. αυτα πο μένα.

 

 

καλορίζικος και καλή διασκέδαση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις ευχες και τις προτασεις! Το μπατζετ ηταν καθορισμενο εδω και καιρο (δλδ τα ειχα εξτρα για αυτο το σκοπο) οποτε αγορασαμε τα καλυτερα που μπορουσαμε για αυτα τα λεφτα νομιζω.

 

Δλδ δε χρειαζοταν να παει πιο φθηνα, αυτο.

 

Δεν αποκλειω το να παιξω κανενα pro (αλλα μεχρι εκει) αν ερθει καμια παρεα, αλλα αυτο θα γινει σπανια.

 

παντως την πηρα την 8600gt silent της asus αν και τα παιδια μου ειπαν οτι δε χρειαζεται, τουλαχιστον θα ειμαι καλυμενος σε καθε περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random ναι, αυτά γίνονται και με έναν φθηνό μονοπύρηνο, αλλά συνδιασμός αυτών?

 

αν ακούει ας πούμε ένα mp3, κάνει encoding, έχει ένα antivirus και ένα P2P ανοιχτό, πόσο γρήγορα θα ανταποκρίνεται π.χ το office με 512 ram και ένα φθηνό μονοπύρηνο?

 

άλλωστε ο 4500 είναι πάρα πολύ φθηνός για αυτά που προσφέρει νομίζω....)

 

το τροφοδοτικό το πρότεινα επειδή είναι αθόρυβο και επώνυμο, όχι για την ισχύ του. :-)

 

freakster: αν είναι να παίζεις και κάνα pro, καλύτερα που πήγες σε 8600

(αν και είναι λίγο ακριβή για τις δυνατότητές της, έχει το πλεονέκτημα παθητικής ψύξης) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...