Προς το περιεχόμενο

Πολυ περιεργο προβλημα μετα απο format,Βοηθειαααα!!!


bogkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

 

Λοιπον 1η φορα στη ζωη μου μου συνεβει το εξης:εκανα φορματ απο vista σε xp x64 και σε ολα μου τα .mp3 εχουν χαθει οι πληροφοριες (πχ. track no,artist,album title κτλ) με αρκετα καταστροφικες συνεπειες για τον τροπο με τον οποιο ταξινομω τα αρχεια μου...:-(

 

Μηπως ξερει κανεις γιατι μπορει να εγινε κατι τετοιο η τι μπορω να κανω για τα επαναφερω ? Ο σκληρος στον οποιο τα εχω ειναι αλλος σε σχεση με αυτο τον windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν ξέρω την απάντηση σε αυτό το πρόβλημα, θα κάνω μια ερώτηση που μπορεί να βοηθήσει τους επόμενους....

 

Από που έχουν χαθεί; Από τις ιδιότητες (properties) των αρχείων ή/και από κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής (winamp/media player κλπ).

 

Ώστε να δουμε τι φταίει, το λειτουργικό ή τα ίδια τα αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε δω το pc σου δε μπορω να δω τι ακριβως γινεται και αν υπαρχει λυση, δοκιμασε να περασεις το αρχικο λειτουργικο που ειχες(vista) και δες αν ολα επανελθουν στην αρχικη κατασταση

 

εννοεις ολα τα IDtags δεν εχουν πληροφοριες πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοω οτι σε οποιοδηποτε (κυριολεκτικα οποιοδηποτε) .mp3 και αν κανω δεξι κλικ -> properties-> summary δεν υπαρχει η παραμικρη πληροφορια μεσα για αυτα που ανεφερα προηγουμενως.

 

Να τονισω οτι αυτο εγινε πρωτη φορα μετα το συγκεκριμενο φορματ απο βιστα σε χπ χ64 ενω μεχρι τωρα οσα φορματ και να ειχα κανει ηταν ολα μια χαρα.Δεν καταλαβαινω με ποιο τροπο μπορει να χαθηκε πληροφορια για τα αρχεια αυτα λογω της αλλαγης λειτουργικου,μιας και ο δισκος ειναι βοηθητικος και ανεξαρτητος λειτουργικου (ηταν και ειναι NTFS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοοω οτι σε οποιοδηποτε (κυριολεκτικα οποιοδηποτε) .mp3 και αν κανω δεξι κλικ -> properties-> summary δεν υπαρχει η παραμικρη πληροφορια μεσα για αυτα που ανεφερα προηγουμενως.

 

Να τονισω οτι αυτο εγινε πρωτη φορα μετα το συγκεκριμενο φορματ απο βιστα σε χπ χ64 ενω μεχρι τωρα οσα φορματ και να ειχα κανει ηταν ολα μια χαρα.Δεν καταλαβαινω με ποιο τροπο μπορει να χαθηκε πληροφορια για τα αρχεια αυτα λογω της αλλαγης λειτουργικου,μιας και ο δισκος ειναι βοηθητικος και ανεξαρτητος λειτουργικου (ηταν και ειναι NTFS).

 

Ναι όντως, είναι πολύ κουφό... Δοκίμασε με winamp ή windows media player, μπορεί να είναι καμιά ιδιοτροπία των Windows, και να μην χάθηκε τίποτα... τι να πω. Μπορεί να ήρθε και η ώρα να δοκιμάσεις κανά πρόγραμμα επεξεργασίας των mp3 Tags.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω και κατι αλλο : το προβλημα αυτο μεχρι στιγμης παρουσιαζεται μονο σε .mp3 και πουθενα αλλου στον ιδιο δισκο (πχ. φωτο,βιντεο ειναι μια χαρα απο αποψη tags,δεν εχει χαθει τπτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια παρατηρηση : δοκιμασα το "File and Mp3 Tag Renamer" και δοκιμασα να αλλξω τα ονοματα καποιων .mp3 ώστε να αναγραφει album-name (αυτοματα μεσα απο το προγραμμα).Και το καλο ειναι οτι οταν κανω apply τοτε τα συγκεκριμενα .mp3 παιρνουν σωστη πληροφορια για το album name (ετσι οπως εγω το ειχα φτιαξει παλιοτερα).

 

Παραδειγμα : εστω ενα τραγουδι των Kiss με τον τιτλο Love Gun. Στo .mp3 αυτο ειχα δωσει πληροφορια album title = 1974 - Love Gun.

Με το προγραμμα που σας ανεφερα,αν παω να αλλαξω το γενικο ονομα του αρχειου σε %7%2 (δηλαδη album-name) μου το μετονομαζει σε 1974 - Love Gun - Love Gun που δειχνει οτι καταλαβαινει οτι το ονομα του αλμπουμ ειναι 1974 - Love Gun.

 

Που θελω να καταληξω,μηπως το προβλημα ειναι στο view των Windows? Η αληθεια ειναι πως τα χ64 τα δοκιμαζω 1η φορα και ειναι τα μοναδικα Windows που μου κανουν αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το προβλημα λυθηκε με φορματ και εγκατασταση χπ χ86. Στα χπ χ64 παρουσιαζοταν το συγκεκριμενο προβλημα και πλεον ολα ειναι μια χαρα.

 

Γενικοτερα,προτεινω σε ολους να τα αποφυγουν τα χ64.Παιζουν απειρες ασυμβατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...