Προς το περιεχόμενο

Forthnet 2 Play και οικιακό δίκτυο με US Robotics 9108


Pepozzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας!

Μόλις ενεργοποιήθηκε στο σπίτι μου το Forthnet 2 Play. Έχω αγοράσει το modem-router Us Robotics 9108 (over pstn), που όπως ξέρετε είναι wireless. Αυτό που επιθυμώ είναι να έχω internet τόσο στον dekstop όσο και στον laptop, όπως και να μπορούν οι 2 υπολογιστές να "βλέπονται", δηλ. να μπορώ να μεταφέρω αρχεία από τον ένα στον άλλο υπολογιστή, να παίζω κανένα δικτυακό κτλ... Τα πράγματα έχουν ως εξής: ο σταθερός υπολογιστής έχει μόνο ενσύρματη κάρτα δικτύου και θέλω να τον έχω ενσύρματα συνδεδεμένο στο router. Ο φορητός έχει ασύρματη κάρτα δικτύου και τον θέλω ασύρματα συνδεδεμένο με το router. Το router το είχα αγοράσει πριν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και το είχα συνδέσει κανονικά, οπότε ο ένας υπολογιστής έβλεπε κανονικότατα τον άλλο. Βέβαια, δεν υπήρχει ίντερνετ. Τώρα που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, έχουν και οι δύο ίντερνετ, αλλά δεν μπορώ να μπω από τον ένα στον άλλο και να μεταφέρω αρχεία ή οτιδήποτε άλλο... Πώς μπορώ να έχουν, λοιπόν, ταυτόχρονα ίντερνετ και οι δύο και να μπορώ να κάνω και τις υπόλοιπες δουλειές; 2 ακόμα μικρές αποριούλες είναι οι εξής: πρέπει να το έχω σε PPPoA ή σε PPPoE και γιατί ο ασύρματος διαλέγει όποτε θέλει και συνδέεται με όποιο router βρίσκει εντός εμβέλειας; (έχουν και οι γείτονες!) Δεν γίνεται να του πω να είναι πάντα συνδεδεμένος με το δικό μου router;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti leitourgiko exeis? allakse workgroup kai vale p.x pepoz ... meta se kathe pc ftiakse ena account me to idio user name kai password...

PPPoA prepei na to xeis ..me afto den pezei? i mipos kai me ta dio? :-D ...

sta asurmata boreis na dialeksei seira protimisis kai na sviseis ton geitonon....fantazomai gia na benei mono tou einai kseklidota...klidose to diko sou, valto proto sti seira kai tha benei mono se afto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα, ευχαριστώ για τον κόπο σου!

Το όνομα του workgroup το άλλαξα (πριν μου το πεις) και στους δύο υπολογιστές και το έβαλα ίδιο με αυτό που έχει το router (SSID). Δυστυχώς, τίποτα δεν άλλαξε. Δεν έχω δοκιμάσει, όπως είπες, να φτιάξω account με το ίδιο όνομα στους δύο υπολογιστές, θα το κάνω, αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο από την εμπειρία μου (ενσύρματα δίκτυα κυρίως) να δουλέψει κάτι τέτοιο. Το λειτουργικό που έχω είναι windows xp sp2 (pro). Έχω δοκιμάσει και PPPoA και PPPoE. Και στα δύο δουλεύει το internet, σε κανένα όμως δεν βλέπονται. Αυτά περί σειράς προτίμησης, τα βρήκα χθες το βράδυ, όταν και ασχολήθηκα λιγάκι. Μήπως θα ήταν καλύτερα να συνδέσω τελικά το μόντεμ της εταιρείας με την πρίζα και αυτό με το wireless router;;; Δεν πιστεύω να πρέπει να αγοράσω 2η ασύρματη κάρτα δικτύου, αφού ενσύρματα γίνεται να είναι συνδεδεμένος ο desktop με το router...

Τhanks once more!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

perierga pramata stin ellada :-) ..pos ginete na pezei k pppoe k pppoa de ksero...edo fisika mono pppoa....den exei simasia omos...thn doulia na sou kanei...to workgroup an einai idio me to ssid den exei simasia fisika...oti thes vazeis...

oso gia ta accounts, fisika kai den einai aparaithtto na xeis idia user k pas sta 2 pc apla einai o pio grigoros tropos...allios prepei na tsekareis nai nai apenergopoimeno to simple file sharing kai na trexei to computer browser service.

kala to xeis sindemeno tora...kati allo fteei..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτά που λέει η Forthnet και λέει να το έχω στο PPPoE. Το έβαλα (πάλι) εκεί. Δοκίμασα ακόμα και να βάλω το ρούτερ που μου έχει δώσει η εταιρεία πριν από το us robotics, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τα ίδια... Βασικά, ο φορητός βλέπει τον εαυτό του (με το όνομα που έχω δώσει), ενώ ο άλλος όταν πατάω view workgroup computers μου πετάει μετά από λίγη ώρα αναμονής ένα μήνυμα ότι μάλλον δεν έχω πρόσβαση (βλακείες περί administrator, ενώ είμαι ο μόνος χρήστης, είμαι και admin...) κτλ... Παράξενο... Θα δοκιμάσω να φτιάξω ένα λογαριασμό στον κάθε υπολογιστή και θα δω. Αλλά, γενικά έχω προβληματιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κοιτάξει και αυτό, αλλά μόλις τελειώνει ο οδηγός μου φτιάχνει ένα αρχείο txt (που λέει να το εκτυπώσω...) και τις ρυθμίσεις που γράφει αυτό το αρχείο δεν μπορώ να τις βρω ακριβώς. Αυτό που με έχει παραξενέψει περισσότερο από όλα είναι γιατί πριν μπει το ίντερνετ μπορούσαν και συνδέονταν τόσο εύκολα, χωρίς να κάνω τίποτα "κόλπα", ενώ τώρα δεν μπορεί. Να ξαναπώ ένα ευχαριστώ για τον κόπο που κάνεις και με βοηθάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορούσες να κάνεις rule Μέσα στο kaspersky για το lan και τις διευθύνσεις 192.168.1.Χ

 

Επίσης απενεργοποίησε το firewall των windows (είναι τελείως άχρηστο).

 

Το ότι δε βλεπόντουσαν οι υπολογιστές ήταν θέμα εσωτερικού και καμία σχέση δεν είχε με το ίντερνετ.

Η forthnet θέλει ΡΡοΕ. Βάλε και στατικές ΙΡ στους υπολογιστές, απενεργοποίησε το DHCP από το router και του Broadcast SSID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...