Προς το περιεχόμενο

PSU στα 600W


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα τροφοδοτικό γύρω στα 600W και με τιμή μέχρι το πολύ 90 ευρώ.

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία περισσότερο. Επίσης να μην είναι πολύ θορυβώδες, χωρίς να χρειάζεται βέβαια να είναι και ultra-quiet.

 

Ποια η γνώμη σας για τα παρακάτω?

Zalman ZM600-HP 600W

Etasis 650W

Fortron 650W

Thermaltake Toughpower 600W

 

Το Etasis είναι μια προφανής επιλογή, αλλά με προβληματίζει κάπως ο παράγοντας του θορύβου.

Στο παρακάτω review έχει ένα ηχητικό απο τον θόρυβο του ανεμιστήρα του Etasis 750 και είναι υπερβολικά ενοχλητικός.

http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=118&page=6&desc=etasis_et750_750w_quad-sli_psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο από τα παραπάνω είναι το etasis.

 

το ποιο αθόρυβο μακράν το zalman. (το οποίο το ψιλοζαχαρώνω, αν βάλω αυτό που έχω στο κατεβαστήρι, γιατί αυτό που έχει τώρα το κατεβαστήρι ακούγεται σαν μπιστολακι μαλλιών) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το etasis ακούγετε ελάχιστα και πολύ λίγο όταν είναι σε full load και το πιο πιθανό να το φτάσεις σε full load είναι όταν θα παίζεις games δεν πρόκειται να το ακούσεις ;) αυτό με τα noise sample δεν γίνετε να ακούσεις πως κάνει στην πραγματικότητα δυστυχώς αλλιώς θα ήταν πολύ πετυχημένο για review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Zalman και Etasis είναι το δίλημμα μου.

 

Το Ζalman:

 

Θετικά:

Είναι μικρό σε μέγεθος και modular, πράγμα που με βολεύει επειδή έχω μικρό σχετικά κουτί και στριμωγμένο.

Είναι αθόρυβο.

Εχει 3 χρόνια εγγύηση.

Εχει πάρει πολύ καλές κριτικές,θεωρείται σταθερό στις τάσεις που δίνει.

 

Αρνητικά:

Οι πυκνωτές του είναι Ταιβανέζικοι και οχι Γιαπωνέζικοι.

 

Το Etasis:

 

Θετικά:

Και αυτό έχει πάρει πολύ καλές κριτικές και δίνει σταθερές τάσεις.

Εχει πυκνωτή Hitachi.

Περισσότερα watt και λίγο χαμηλότερη τιμή.

 

Αρνητικά:

Μάλλον λίγο πιο θορυβώδες από τον μέσο όρο.

Μου φαίνεται αρκετά μεγάλο σε μέγεθος και μαζί με την μη modular δομή του θα πιάνει πολύ χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά Psu αλλά overpriced

Ασε και εφαγα τρελο σπασιμο σημερα...Πηγα να το παρω απο το πλαισιο μεταμορφωσης και μου λεει ο υπαλληλος ειναι internet only!Μα του λεω στο site το εχει κανονικα!Και μου απαντησε ναι τωρα δεν φενεται ποια ειναι internet only!!!Εφαγα ενα σπασιμο γιατι απο μενιδι πηγα στην μεταμορφωση τσαμπα, και τελικα κατεληξα στο e-shop για την αγορα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω βρει κανένα review για το Etasis 650W για να είμαι σίγουρος για την επιλογή. Για τα ET750 και ET850 έχω διαβάσει καλές κριτικές.

 

Πάντως αν είναι οι διαστάσεις του ίδιες με του ET750 (150x86x180mm) θα δυσκολευτώ να το χωρέσω στο κουτί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανείς κάποιο link σχετικά με το Etasis ET650; Εχω ψάξει παντού. Αυτό είναι το ΕΤ650?

http://www.etasis.com.tw/en/product_list2.aspx?pid=P_00000027&cid=C_00000033&cname=500W+%7e+700W&preid=&nexid=P_00000039#

 

Αν ναι δεν μου φαίνεται και τόσο καλό οσο και το 750αρι και το 850αρι. Μόνο ένα rail για 12V;

Το καλό είναι οτι είναι πιο μικρό σε μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ET750 και ET850 έχουν 4 rails. Κοίταξε το!

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=50

 

Οσον αφορά την χρησιμότητα των πολλών rails δεν είμαι και ειδικός αλλά τα τελευταία χρόνια προς τα εκεί κλίνουν οι πιο πολλοί κατασκευαστές. Αλλά σίγουρα αυτό που μετράει περισσότερο τελικά είναι τα συνολικά Amber που δίνει η γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...