Προς το περιεχόμενο

Μπιπ! σε divx


Wolfidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να βάζω μπιπ ή να κλείνω τον ήχο στιγμιαία σε κάποια ταινία ας πούμε ώστε να μην ακούγονται κάποια πράγματα που δεν θέλω να ακουστούν?

Ψάχνω κάτι που να είναι γρήγορο κ εύχρηστο. :whistle:

 

Ξέρετε όπως κάνουν σε κάτι εκπομπές του εξωτερικού που καθώς μιλάνε ή βρίζουν ξαφνικά αρχίζει απανωτά να κόβει ο ήχος και νομίζεις ότι χάλασε η τηλεόραση.... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για λύση που προκαλεί μόνιμα αυτό το effect σε σημεία που έχεις προκαθορίσει εσύ; Ή θέλεις να γίνεται on-the-fly σε σημεία που αποφασίζεις κατά το playback;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για λύση που προκαλεί μόνιμα αυτό το effect σε σημεία που έχεις προκαθορίσει εσύ; Ή θέλεις να γίνεται on-the-fly σε σημεία που αποφασίζεις κατά το playback;

 

Θέλω να είναι μόνιμο το μπιιιιπ/ή το σβήσιμο του ήχου σε κάποιο σημείο της ταινίας. Δλδ όποτε παίζει η συγκεκριμένη ταινία να σβήνει τον ήχο στα σημεία που έχω καθορίσει...Δλδ να ενσωματώνει στο αρχείο τα μπιιιιπ μόνιμα.

 

Υπάρχει κάτι που έχεις στα υπόψιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κάτι εξειδικευμένο. Εγώ θα το έκανα διαχωρίζοντας ήχο και βίντεο, δουλεύοντας πάνω στο αρχείο του ήχου με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας και τέλος, ένωση ξανά ήχου και βίντεο σε ενιαίο αρχείο. Υπάρχουν αξιόλογα freeware προγράμματα που μπορούν να κάνουν τα παραπάνω: VirtualDubMod, BeSweet και Audacity για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω το Goldwave, τον πιο ολοκληρωμένο επαγγελματικό και προηγμένο επεξεργαστή ήχου. Ένα από τα καλύτερα προγράμματα που κυκλοφορούν αυτήν τη στιγμή στην αγορά. Είναι ταυτόχρόνα player, analyzer, recorder και converter καθώς επίσης περιέχει πλήθος από effects που σου δίνουν μεγάλη ευχέρεια επιλογών.

Είναι trialware (για κάποιους αυτό δεν σημαίνει τίποτα) και μπορείς να το βρεις εδώ

 

http://www.goldwave.com/release.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Υπάρχουν αξιόλογα freeware προγράμματα που μπορούν να κάνουν τα παραπάνω: VirtualDubMod, BeSweet και Audacity για παράδειγμα...

 

Για το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει ακουστεί ότι δημιουργεί αποσυγχρονισμό ήχου και γενικώς έχουν ακουστεί διάφορα αρνητικά σχόλια. Βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει η ίδια ώστε να πω με σιγουριά ότι ισχύουν αυτά που έχουν ειπωθεί αλλά γενικώς είμαι προδιαθετειμένη αρνητικά απέναντι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιώ από τότε που έκανε ο DSPGuru την πρώτη ανακοίνωση για release στο doom9.org χωρίς προβλήματα. Αλλά για τη δουλειά που θέλει ο OP, ίσως να μη χρειαστεί καν το BeSweet. Εξαρτάται από το format του ήχου που περιέχει η ταινία του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

To πρόβλημα είναι ότι θέλω να βλέπω κ την ταινία ώστε να μπορώ να βρίσκω τα διάφορα σημεία που θέλω να σβήσω. Με τα παραπάνω προγράμματα θα φάω περισσότερο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο σε σχέση με... ;

 

Με το να βλέπω ταυτόχρονα κ την ταινία, αυτό μπορεί να βοηθήσει στο να βρίσκω τα σημεία, που θέλω να κόψω, γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννούσα προφανώς σε σχέση με άλλες προσεγγίσεις/προγράμματα που σου προτάθηκαν εδώ.

 

Εν τέλει, δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα να έχεις συγχρόνως ανοιχτό το original αρχείο της ταινίας σε έναν video player. Θέλεις ενοποιημένο περιβάλλον εργασίας; Θα πρέπει τότε να στραφείς σε κλασσικά προγραμμάτα video editing όπως το Pinnacle Studio, και να δουλεύεις πάνω στην Timeline που παρέχουν. Δε γνωρίζω όμως τί δυνατότητες έχουν σε σχέση με dedicated προγράμματα επεξεργασίας ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...