Προς το περιεχόμενο

Toshiba Tecra A8-10F - Να το πάρω?


memis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Θέλω ένα Laptop για επαγγελματική χρήση, χωρίς προβλήματα, κλπ και έχω καταλήξει στο παρακάτω:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1042572

 

http://www.toshiba.gr/index.php?id=90&Itemid=89

 

και λόγω του ονόματος και λόγω της εγγύησης. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια, ούτε οι γυαλιστερές οθόνες. Θα δουλεύει γραφιστικά προγράμματα (Photoshop, illustrator, κλπ) οπότε η Ματ οθόνη είναι προτιμότερη.

 

Έχει κανείς ιδία άποψη για το παραπάνω? Όσο για την τιμή, το έχω βρει και φθηνότερα από το πλαίσιο, απλά έβαλα το link για να σας το δείξω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια μηχανηματα με αντοχη και 3 χρονια εγγυηση, αλλα εγω δε θα δινα 1500? γι αυτο το μηχανημα μονο τζαμπα γκομενα δε δινουν μαζι για να το πουλησουν, εγω θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη στη DELL για ενα inspiron ή vostro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή του στην αγορά είναι γύρω στα 1380 - 1400 ?

 

http://www.skroutz.gr/products/list?sp_keyword=Tecra+A8-10F&sp_catcode=SKROUTZ

 

πιστεύεις ότι δεν τα αξίζει? υστερεί σε κάποιο τομέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το περνα αν το δουλευα πολυ συχνα στο χερι, στο δρομο στην οικοδομη και οπου υπηρχε κινδυνος να μου πεσει ή το κακομεταχειριζομουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memis όταν λές επαγγελματική χρήση μάλλον εννοείς ότι δεν σε ενδιαφέρουν δυνατότητες ψυχαγωγίας και όπως γράφεις παιχνίδια. Χρειάζεσαι όμως να μετακινήσαι ή όχι? Γιατί καλό το Toshiba που μας λες άλλα εάν θέλεις να κόβεις δρόμους είναι κάπως...μεγάλο.

 

Πάντως από αυτά που μας γράφεις ως τώρα δε νομίζω ότι χρειάζεσαι και ιδαίτερα ακριβό μηχάνημα. Με 1000 ευρώ είσαι καλυμένος.

 

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Εάν δεν έχεις ανάγκες φορητότητας

 

1. Satellite A200-1M5 στα 760 ευρώ

 

2. Dell Inspiron™ 1520. Με Τ7500, 2GB RAM, 160GB HDD, 4 years support,nVidia® GeForce™ Go 8400M GS with 128MB DDR2 στα 1100 ευρώ.

 

Εάν έχεις ανάγκη μικρότερου φορητού τότε

 

1. Dell Vostro 1400. (Εχει κάποιο προβληματάκι στο site και δε μπορώ να βγάλω μια ενδεικτική τιμή αλλά στα ίδια χρήματα παιξουν +- 100 ευρώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memis όταν λές επαγγελματική χρήση μάλλον εννοείς ότι δεν σε ενδιαφέρουν δυνατότητες ψυχαγωγίας και όπως γράφεις παιχνίδια. Χρειάζεσαι όμως να μετακινήσαι ή όχι? Γιατί καλό το Toshiba που μας λες άλλα εάν θέλεις να κόβεις δρόμους είναι κάπως...μεγάλο.

 

Πάντως από αυτά που μας γράφεις ως τώρα δε νομίζω ότι χρειάζεσαι και ιδαίτερα ακριβό μηχάνημα. Με 1000 ευρώ είσαι καλυμένος.

 

Οπότε έχουμε και λέμε:

 

Εάν δεν έχεις ανάγκες φορητότητας

 

1. Satellite A200-1M5 στα 760 ευρώ

 

2. Dell Inspiron™ 1520. Με Τ7500, 2GB RAM, 160GB HDD, 4 years support,nVidia® GeForce™ Go 8400M GS with 128MB DDR2 στα 1100 ευρώ.

 

Εάν έχεις ανάγκη μικρότερου φορητού τότε

 

1. Dell Vostro 1400. (Εχει κάποιο προβληματάκι στο site και δε μπορώ να βγάλω μια ενδεικτική τιμή αλλά στα ίδια χρήματα παιξουν +- 100 ευρώ)

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Ανάγκες φορητότητας υπάρχουν πράγματι, αλλά υπάρχει και ανάγκη για μεγάλη οθόνη, καθότι θα δουλεύει πολύ photoshop, klp, που έχουν πολλές toolbars, οπότε πιστεύω ότι 15.4" είναι το βέλτιστο μέγεθος οθόνης.

 

Πολλές δυνατότητες ψυχαγωγίας δεν μας ενδιαφέρουν, άντε να βλέπουμε κανένα dvd που και που, αλλά μέχρι εκεί. Παιχνίδια, κλπ δεν παίζουμε.

 

Και γενικά το laptop θα είναι συνεχώς στην κίνηση, από το σπίτι, στο γραφείο, στον πελάτη για παρουσίαση, στο εξοχικό για δουλειά τα ΣΚ, κλπ.

 

και μετά από την στραβή που πάθαμε με ένα fujitsu siemens, που μας χάλασε 14 μήνες μετά την αγορά του (η εγγύηση ήταν για 12 μήνες) και η επισκευή του ήταν ασύμφορη, είπα να πάρω κάτι να που να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Γιαυτό και κατέληξα στο συγκεκριμένο Toshiba, με τα 3 χρόνια εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι έχει λίγο τσιμπημένη τιμή και ότι χρειάζεσαι ένα Laptop με κάποια μέτρια τουλάχιστον κάρτα γραφικών αν θέλεις να δουλεύεις τέτοια προγράμματα. Επίσης ίσως τα καινούργια TECRΑ είναι λίγο υπερεκτιμημένα καθότι δεν είναι και τόσο "σκληρά" όσο στο παρελθόν. Αυτό που είχα τουλάχιστον (Α8 series) δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα και το πούλησα. Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε DELL ή IBM THINKPAD. Επίσης μπορείς να πάρεις κάτι σε TOSHIBA SATELLITE με πολύ πιο δυνατά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα πάντως δεν μου κολλάει και πολύ σαν αγορά. Συμφωνώ ότι είναι κάπως ακριβό και παρόλο που είναι καλοκατασκευασμένο (το διαπίστωσα πρόσφατα για ακόμα μια φορά-η συνολική ποιότητα είναι πολύ καλή) δεν είναι και Thinkpad.

 

Για κοίτα και κάτι άλλο όπως αυτό το Asus . Νομίζω ότι αξίζει καθε cent και δεν υστερεί πουθενά. Από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς.

 

Κάνε όμως και μια σύνθεση στη Dell για ένα Inspiron τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει περισσότερο επαγγελματικό προσανατολισμό όπως και η σειρά Τέκρα τόσο για τα έξτρα χαρακτηριστικά, την ποιότητα κατασκευής όσο και τα 3 χρόνια εγγύησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί ένα μικρό σχόλιο. Οι επαγγελματικές σειρές σε φορητούς υπολογιστές (και γενικότερα) διαφέρουν ως προς της μη επαγγελματικές σε δυο κυρίως θέματα.

1. Ποιότητα κατασκευής (που συνεπάγεται μεγάλη εγγύηση)

2. Τα επαγγελματικά μέσου κόστους έχουν optimum υποσυστήματα που συνεργάζονται απροβλημάτιστα.

 

Το συγκεκριμένο Tecra, δε μου γεμίζει ούτε εμένα το μάτι, αλλά το να το συγκρίνουμε με σειρές Satelite, είναι τουλάχιστον άκυρο. Ναι υπολείπεται σε κάρτα γραφικών, για την τιμή του, αλλά προσέξτε όλα του τα default υποσυστήματα. Επίσης, κανένας επαγγελματίας δε χρειάζεται την τελευταία κάρτα γραφικών η τον εικοσιπύρηνο (υπερβάλω) επεξεργαστή, το κύριο (αν όχι μόνο) που χρειάζεται είναι stability συνολικά στο σύστημα του.

 

Αυτό είναι το συμπέρασμα μου, από τη χρήση επαγγελματικών και μη σειρών του ίδιου brand (δεν τολμώ να πω κατασκευαστή πια).

 

Αν τώρα έχεις κολλήσει ντε και καλά να πάρεις το συγκεκριμένο, βρίσκω ότι έχει μικρή ανάλυση η οθόνη γενικά και ειδικότερα για κάποιον που ασχολείται με την εικόνα και δεύτερον είναι βαρύ, επομένως η ψήφος μου απέναντι του είναι αρνητική. Αυτά τα λίγα./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί ένα μικρό σχόλιο. Οι επαγγελματικές σειρές σε φορητούς υπολογιστές (και γενικότερα) διαφέρουν ως προς της μη επαγγελματικές σε δυο κυρίως θέματα.

1. Ποιότητα κατασκευής (που συνεπάγεται μεγάλη εγγύηση)

2. Τα επαγγελματικά μέσου κόστους έχουν optimum υποσυστήματα που συνεργάζονται απροβλημάτιστα.

 

Το συγκεκριμένο Tecra, δε μου γεμίζει ούτε εμένα το μάτι, αλλά το να το συγκρίνουμε με σειρές Satelite, είναι τουλάχιστον άκυρο. Ναι υπολείπεται σε κάρτα γραφικών, για την τιμή του, αλλά προσέξτε όλα του τα default υποσυστήματα. Επίσης, κανένας επαγγελματίας δε χρειάζεται την τελευταία κάρτα γραφικών η τον εικοσιπύρηνο (υπερβάλω) επεξεργαστή, το κύριο (αν όχι μόνο) που χρειάζεται είναι stability συνολικά στο σύστημα του.

 

Αυτό είναι το συμπέρασμα μου, από τη χρήση επαγγελματικών και μη σειρών του ίδιου brand (δεν τολμώ να πω κατασκευαστή πια).

 

Πληροφοριακά τα satellite έχουν minimum εγγύηση 2 χρόνια ενώ πολλά κυκλοφορούν ώς δώρο-πακέτο με 4 χρόνια. Προσωπική μου πάντα γνώμη (ως πρώην κάτοχος του Α8 tecra) είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό πλασάρισμα ως επαγγελματικού μοντέλου, προκειμένου να κερδίσει ένα κοινό που είτε δεν έχει ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις είτε θέλει να διαφέρει από τους άλλους ως "επαγγελματίας". Εγώ πάντως το είχα πάρει γιατί το βρήκα 50% κάτω στα εγκαίνια του Κωτσόβολου, αλλά με ψιλοαπογοήτευσε ποιοτικά...τίποτα το ιδιαίτερο....:-)

 

Απο εκεί και πέρα βέβαια υπάρχουν επαγγελματικά μοντέλα που διαφέρουν ....THINKPAD IBM, DELL, HP COMPAQ (οχι pavilion) και πιθανόν πολλά άλλα των οποίων η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική (κράματα τιτανίου, μαγνησίου, κορυφαία συστήματα ψύξης, antishock συστήματα κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει περισσότερο επαγγελματικό προσανατολισμό όπως και η σειρά Τέκρα τόσο για τα έξτρα χαρακτηριστικά, την ποιότητα κατασκευής όσο και τα 3 χρόνια εγγύησης...

 

τι ακριβώς εννοείς? προτείνεις το tecra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται, να πω ότι υπάρχει και αυτό

Tecra S5-10X

http://www.toshiba.gr/index.php?id=228&Itemid=179

 

το οποίο μπορεί να κάνει 2 δραχμές παραπάνω (200 ?), αλλά βλέπω ότι έχει και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, και καλύτερη ανάλυση, και καλύτερο επεξεργαστή.

 

και φυσικά τα 3 χρόνια εγγύηση της Toshiba με επιστροφή χρημάτων και Laptop αν χαλάσει τον πρώτο χρόνο...

 

Αν είναι με 200 ? παραπάνω να λύσουμε όλα τα προβλήματα, τότε οκ, να πάμε για το S5-10X

 

...διότι και μια ματιά που έριξα στο Skroutz για IBM THINKPAD με αντίστοιχα χαρακτηριστικά, δεν είδα να είναι πιο οικονομικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...