Προς το περιεχόμενο

SODIMM 533MHz και 667MHz


jimmyfis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα αναβάθμισα τη μνήμη του φορητού μου απο 1GB σε 2GB.

Πριν αγοράσω τη μνήμη τσέκαρα οτι το BUS speed ειναι στα 667MHz και έτσι αγορασα ένα Kingston SODIMM pc-5300 στα 667MHz και με χαρά ανοιξα το λαπτοπ για να το βάλω...η χαρά μου μειώθηκε κατακόρυφα όταν είδα οτι το μνημάκι που είχα πριν ήταν pc-4200 δλδ στα 533MHz.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Πόσο ρίχνει την απόδοση του υπολογιστή (ACER 5635, Intel Core 2 Duo T7200)?

Αξίζει να δώσω άλλα ?23 (ξέρω δεν είναι πολλά, αλλα σκέφτομαι οτι θα μου μείνει το παλιό) για να πάρω αλλο ένα στα 667MHz?

 

Ευχαριστώ

Δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν φταιει η μνημη που εβαλες,αλλα η μνημη που ηδη εχεις.

Αν ηταν στα 533 η παλια ισως το bios ριχνει την ταχυτητα για να κανει dual channel με την παλια σου.Ισως.Για δοκιμασε την μονη της την μνημη και πες μας.

Επισης αμα η μνημη δεν ειναι αυτη για την οποια πληρωσες επεστρεψε την και πληρωσε την διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tzotzo thanks για την απαντηση,

 

αν και αυτό που ρώτησα βασικά είναι αν αξίζει να πάρω άλλη μία στα 667 για να δουλεύει στα 667MHz και οχι στα 533MHz που δουλεύει τώρα που έχω μία με την κάθε ταχύτητα.

 

Σίγουρα θα πέφτει η απόδοση αλλά αξίζει να τρέχω να αγοράσω νέο μνημάκι και ισως να ψάχνω να πουλήσω το παλιο???

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

υ.γ. Το μνημάκι που αγόρασα είναι αυτό που ήθελα... αυτό που είχε απο τη μανα του ήταν "λαθος (η 533MHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...