Προς το περιεχόμενο

προβλημα με την ψυκτρα του επεξεργαστη-παρακαλω βοηθεια!!


nocturne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω κ μια εβδομαδα ειμαι κατοχος ενος καινουργιου υπολογιστη τα χαρακτηριστηκα του ειναι τα εξης (core2 quad 6600, ram ocz 4gb 800mhz, τροφοδοτικο ocz 700w, μητρικη gigabyte ga x38-dq6, καρτα γραφικων 8800 gtx κ ψυκτρα επεξεργαστη artic cooling freezer7 pro socket 775) το προβλημα ειναι το εξης οταν ανοιγω τον υπολογιστη κανει ενα περιεργο θορυβο κ οταν ανοιξα το κουτι πρωτη φορα ειδα οτι η ψυκτρα του επεξεργαστη δεν δουλευε καθολου αριζε να κανει μερικες στροφες κ σταματουσε του κανω restart κ αρχισε να δουλευει κανονικα το προβλημα ειναι οτι αυτο γινεται καθε φορα οταν ανοιγω τον υπ/στη η ψυκτρα δεν δουλευει κ οταν κανω restart ουλευει κανονικα οποιος γνωριζει αν μπορω να ρυθμισω τις στροφες της ψυκτρας μεσω bios η αν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα κ γνωριζει πως μπορει να λυθει ας μου απαντησει παρακαλω πολυ ειωαι ο πρωτος μου υπολογιστης οποτε οποια βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη.

 

χιλια συγνωμη για το μακροσκελες μυνημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fan τις ψυχτρας παίρνει ρεύμα απο την μητρική ??

αν ναι δοκίμασε να δώσεις ρεύμα από αλλο 3πινο βύσμα ρεύματος.

λογικά έχει η μητρική σου και άλλα.

το δοκίμασες αυτό καθόλου ?

μπορεί να τρώει καμιά φλασια και να στέλνει ρεύμα μόνο σε επανεκκίνηση.

αν δεις οτι απο αλλο 3πινο βισμα δουλευει πας πισω τον pc και ζητας αντικατασταση μητρικης.

δοκίμασε και ένα άλλο fan αν έχεις στο βύσμα που έχεις συνδεδεμένο αυτό τις ψυχτρας ίσως να τα έπαιξε το fan και όχι το βύσμα τις μητρικής .

κάτι τέτοια χαζά τα κάνουνε και τα fan αλλά και η μητρικές όταν είναι ελαττωματικά η έχουν αρκετές ώρες χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λεει ο φίλος αλλά εγω θα πω πως ότι και να είναι τώρα που είναι καινούριο πηγαινε το φίλε μου πίσω.Κατά τη γνώμη μου μάλλον λόγω "ταλαντώσεων" τρώει φλασιά το ανεμιστιρακι(τα ρουλεμάν του).Πισω όπως και να εχει καινουριο pc μην ασχολείσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...