Προς το περιεχόμενο

τιμολογηση


aderson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα

Εχω δημιουργησει μια βαση δεδομενων με σκοπο την τιμολογηση σε καταστημα ψιλικων.

 

Οι πινακες που χρησιμοποιώ ειναι:

"Προιοντα" με πεδια τα: barcode-περιγραφη-τιμη αγορας-τιμη πωλησης

"τιμολογηση" με πεδια τα:barcode-ποσοτητα-κωδικος τιμολογησης

"κωδικος τιμολογησης" με πεδια τα:κωδικος τιμολογησης-ημερομηνια-ωρα-συνολο συναλλαγης(ο κωδικος τιμολογησης ειναι αυξουσα αριθμιση)

 

οι σχεσεις "ενα προς πολλα"ειναι:(κωδικος τιμολογησης απο κωδικο τιμολογησης με κωδικος τιμολογησης απο τιμολογηση)

και (barcode απο Προιοντα με barcode απο τιμολογηση)

 

 

Στη φορμα της τιμολογησης εχω:

Η πρωτη εχει τα δεδομενα του πινακα "κωδικος τιμολογησης"

και δευτερευουσα εχει τα δεδομενα ενος δυναμικου ερωτηματος που λεγεται "τιμολογηση ερωτημα" και αποτελειται απο τα πεδια:

barcode-περιγραφη-ποσοτητα-κωδικος τιμολογησης-τιμη αγορας-τιμη πωλησης(με προελεγμενη τιμη της ποσοτητας το "1")

 

Οταν σκαναρω το προιον στη συσκευη barcode καταχωρει ολα τα υπολοιπα(περιγραφη-ποσοτητα-κωδικος τιμολογησης-τιμη αγορας-τιμη πωλησης)

και περναει στην επομενη εγγραφη

Θελω να κανω το εξης:

Εαν καταχωρησω το ιδιο προιον να διαγραψει μια απο τις δυο εγγραφες και να αλλαξει τη ποσοτητα σε +1

ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω την εντύπωση ότι το πας λάθος και ταλαιπορείσε. Ουσιαστικά θες μια συναλλαγή που θα υπάρχει προσωρινά στον 'αέρα' πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μπορέσεις ποτέ να ανατρέξεις ιστορικά και να πεις ότι σήμερα έγιναν 5 αγορές από το τάδε προϊόν, ο ένας αγόρασε 2 από αυτό και ο άλλος 3. Σου προτείνω τη παρακάτω δομή:

Προϊόν->Πρωτεύον κλειδί αύξων αριθμός, Barcode, Τιμή Αγοράς, Τιμή Πώλησης

Απόδειξη->Πρωτεύον κλειδί αύξων αριθμός, ημερομηνία συναλλαγής, συνολικό ποσό

Γραμμές Απόδειξης->Πρωτεύον κλειδί αύξων αριθμός, δευτερεύον κλειδί (απόδειξη), δευτερεύον κλειδί (προϊόν), ποσότητα, τιμή 'γραμμής'

 

Disclaimer: Το παραπάνω είναι καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους, αν θες να το χρησιμοποιήσεις σε κανονικό κατάστημα θα πρέπει να κρατάς πολύ περισσότερες πληροφορίες καθώς και να συνδέσεις την εφαρμογή σου με φορολογικό μηχανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...