Προς το περιεχόμενο

x800 pro πρόβλημα


vjshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές πήρα μία μεταχειρισμένη χ800 pro (από μέλος του ινσόμνια έγινε η αγορά). Το μόνο παιχνίδι που είχα εγκατεστημένο ήταν το silent hunter 3, οπότε η πρώτη δοκιμή έγινε σε αυτό. Το αποτέλεσμα ήταν αφού φορτώθηκαν τα εισαγωγικά βιντεάκια να μην μπορεί να μου εμφανίσει την εισαγωγική οθόνη του παιχνιδιού (το 1ο μενού).

Την βγάζω, βάζω την 9600 pro που είχα και το παιχνίδι ξεκίνησε. Οπότε φαντάστηκα ότι δεν την σήκωνε το τροφοδοτικό (είχα ένα interset 350 W με 18Α στα +12). Έτσι πήρα αυτό το τροφοδοτικό: THERMALTAKE W0146 TR2 RX 450W CABLE MANAGEMENT

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... Δοκίμασα και με το μερικά άλλα παιχνίδια αλλά δεν έβγαλα άκρη...Έβαλα Need for speed Carbon και F1 2000 και κόλλησε.

Τί πιστεύετε ότι φταίει; Το τροφοδοτικό ή η κάρτα;;;

Να σας πω ότι το σύστημα αποτελείται από:

AMD Sempron 2800+

2χ512 ddr 400MHz

1 sata 250GB

1 ide 40 GB

1 dvd-rom

1 dvd-rw

1 sounblaster live 5.1

1 tv tuner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε μου...

 

κατ αρχάς δεν πιστεύω ότι έφταιγε το τροφοδοτικό σου (δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά), αλλά οι drivers σου...

όταν βάζουμε καινούριο hardware, ας είναι και από την ίδια εταιρία (ΑΤΙ), απ εγκαθιστούμε τους drivers και περνάμε του νεώτερους..

Πιστεύω ότι αυτό είναι το πρόβλημα σου...

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε μου...

 

κατ αρχάς δεν πιστεύω ότι έφταιγε το τροφοδοτικό σου (δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά), αλλά οι drivers σου...

όταν βάζουμε καινούριο hardware, ας είναι και από την ίδια εταιρία (ΑΤΙ), απ εγκαθιστούμε τους drivers και περνάμε του νεώτερους..

Πιστεύω ότι αυτό είναι το πρόβλημα σου...

 

Φιλικά

 

Ήταν το 2ο που σκέφτηκα και το χω κάνει ήδη. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά;

Να σας πω ακόμη ότι δοκίμασα να τον ξεκινήσω μόνο με τον δίσκο sata και τις pci κάρτες, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Το περίεργο για μένα είναι ότι δεν κολλάει με το ξεκίνημα αλλά μόλις ζοριστεί σε κάποιο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα την θερμοκρασία πριν από λίγο, με το everest, είναι στους 41 βαθμούς. Βέβαια ο υπολογιστής είχε να ανοίξει 3 μέρες. Θα το δω και μετά από κάποιο παιχνίδι. Πάντως αποκλείεται να φταίει το τροφοδοτικό, έτσι; Μπορεί να είναι τπτ άλλο εκτός από το ανεμιστηράκι και την θερμοκρασία;

symbios το ανεμιστηράκι της δουλεύει πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα και το ati tools. Διαπίστωσα ότι η θερμοκρασία ήταν παρόμοια με αυτή που έβλεπα από το everest. Βέβαια διαπίστωσα ότι το ανεμιστηράκι της δούλευε χαμηλά. Το έβαλα στο 100%, αλλά προς απογοήτευση μου τα αποτελέσματα στα παιχνίδια ήταν τα ίδια...

Τα artifacts πώς μπορώ να τα τσεκάρω με το ati tools;

Από ότι φαίνεται δεν έχω πρόβλημα με το τροφοδοτικό ή την θερμοκρασία της κάρτας. Τί άλλο μπορεί να είναι που να μπορώ να το τεστάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ati Tools πάτα κάτω αριστερά που λέει "Scan for Artifacts" και άσ'το να τρέξει καμιά ώρα τουλάχιστον,να δεις αν θα σου εμφανίσει errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αφήσει ήδη το ati tools να ψάχνει για artifacts κανένα μισάωρο και η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 60 C, από 45 C περίπου που ήταν idle. Ως τώρα δεν έβγαλε κανένα λάθος...

Πώς θα καταλάβω ότι έβγαλε λάθη; Θα μου πει κάτω αριστερά (εκεί που λέει no errors) πόσα έχει βρει;

Παιδιά συγγνώμη για το ζάλισμα, αλλά σήμερα μάλλον θα βρεθώ με το άτομο που την πήρα και πρέπει να ξέρω τι περίπου συμβαίνει. Για αυτό ξαναρωτάω τι άλλο μπορεί να φταίει εκτός από τροφοδοτικό και θερμοκρασία, που μου φαίνονται οκ.

Σας ευχαριστώ όλους πάντως που ασχοληθήκατε μαζί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έτρεξα το ati tools για 4-5 ώρες περίπου και δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα. Η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 60 C. Ο υπολογιστής δεν κόλλησε καθόλου. Τελικά τί μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εγκατέστησα το PES 8. Το παιχνίδι δεν κόλλησε καθόλου, αλλά τα περίεργα συνεχίζονται στα άλλα τα παιχνίδια.

Μήπως φταίει ότι δεν έχω καθαρό σύστημα και πρέπει να κάνω ένα φορμάτ; Αν και το βαριέμαι αφάνταστα.

Καμιά ιδέα κανένας ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...