Προς το περιεχόμενο

πως γινεται ρε παιδια??


g-e-o

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλαρακια χρειαζομαι τη βοηθεια σας, σε κατι που ισως να ειναι πολυ απλο αλλα εγω δυστυχως δεν τα καταφερνω...χθες πηρα ενα cd απο το γαμο μου και οπως καταλαβαινετε, ολοι (γονεις, πεθερικα, κουμπαροι, αδελφια ) θελουν και απο μια κοπια..το θεμα ειναι οτι εγω δεν ξερω πως να την φτιαξω!! οταν βαζω το δισκακι μεσα στον υπολογιστη, μου ξεκιναει κατευθειαν την αναπαραγωγη, οταν το σταματησω και παω στο drive βλεπω οτι το αρχειο ειναι 7.73 gb..τι πρεπει να κανω ρε παιδια, καμια ιδεα?? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις το dvd στο drive, θα σταματήσεις την αναπαραγωγή, θα ανοίξεις το nero (ή όποιο αντίστοιχο πρόγραμμα έχεις) και θα επιλέξεις "αντιγραφή dvd". Το nero από εκεί και πέρα σε οδηγεί μόνο του. Σιγουρέψου ότι έχεις το σωστό κενό δισκάκι για να γίνει η αντιγραφή (μάλλον το δικό σου είναι dual layer).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εκανα για αρχη αλλα μου δημιουργησε ενα αρχειο 7.73gb...που να το χωρεσω ολο αυτο?? εδω ολοκληρη ταινια και ειναι 4.5 gb και αυτο μια ωρα βιντεο τοσο πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το Nero Burning ROM εγκατεστημένο; Αν ναι, δες μήπως είναι έκδοση που περιέχει και το Nero Recode. Αν όχι, κατέβασε και εγκατέστησε το δωρεάν DVD Shrink. Τα δύο αυτά προγράμματα (υπάρχουν και άλλα εμπορικά γι' αυτήν τη δουλειά) αναλαμβάνουν να «πετάξουν» πληροφορία από ένα DVD-Video μεγαλύτερο από τη χωρητικότητα ενός άγραφου DVDR μονής στρώσης (4.36GB), ώστε το αποτέλεσμα να χωράει σε ένα τέτοιο δισκάκι, διαδικασία που γίνεται επίσης αυτόματα στο τέλος από το πρόγραμμα. Αρκεί να έχεις συσκευή DVDRW στο PC και ένα άδειο δισκάκι.

 

 

Μία ένσταση όμως: 7.73GB ταινία σημαίνει πως το πρόγραμμα θα πρέπει να «τσεκουρώσει» πολύ άσχημα την ποιότητα για να κατορθώσει να χωρέσει την ταινία σε single layer δισκάκι. Τα προγράμματα του είδους δεν κάνουν πλήρη αποκωδικοποίηση του αρχικού DVD και επανακωδικοποίηση του προκύπτοντος raw video κατά MPEG-2. Δεν περιέχουν κανονική μηχανή MPEG-2 κωδικοποίησης, αλλά ο τρόπος που συμπιέζουν είναι κάπως «άτσαλος» (αφαίρεση πληροφοριών για τα διανύσματα κίνησης πάνω στο αρχικό υλικό). Γι' αυτό και ονομάζονται transcoders, σε αντιδιαστολή με τους πλήρεις DVD/MPEG-2 encoders. Κακώς που έχει επικρατήσει βέβαια αυτή η ονομασία, γιατί το transcoding ψηφιακής πληροφορίας είναι πολύ γενικότερη έννοια.

 

 

Με τα παραπάνω, θέλω να καταλήξω στο εξής: Ίσως η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος να μη σε αφήσει ικανοποιημένο. Ειδικά τώρα που οι μεγάλες LCD/Plasma, οι οποίες αναδεικνύουν τα ελαττώματα σε ένα video χαμηλού bitrate, έχουν μεγάλη οικιακή διείσδυση. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να καταφύγεις σε χρήση ενός προγράμματος που θα κάνει κανονική κωδικοποίηση MPEG-2, στο οποίο θα ορίσεις τέτοιο μέσο bitrate, ώστε να χωράει το αποτέλεσμα σε single layer DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ενα dual layer δισκακι και με το nero κανεις ακριβη αντιγραφα !!!

Συμφωνώ. Άλλωστε η τιμή στα DL δισκάκια έχουν πέσει αρκετά και δε θα μπεις και στη διαδικασία της συμπίεσης.

Μη δυσαρεστήσεις τους συγγενείς και σου πουν και τίποτα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω..τελικα αυτο ειναι η καλυτερη λυση χωρις να ταλαιπωρουμαι...μια ερωτηση ομως..το αρχειο που δημιουργησε το nero ειναι NRG, και παιζει μονο με vlc player...εκανα κατι λαθος η ετσι πρεπει ρε παιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω..τελικα αυτο ειναι η καλυτερη λυση χωρις να ταλαιπωρουμαι...μια ερωτηση ομως..το αρχειο που δημιουργησε το nero ειναι NRG, και παιζει μονο με vlc player...εκανα κατι λαθος η ετσι πρεπει ρε παιδια??

 

 

Διαλεξες αντιγραφη dvd και σου εκανε τετοιο αρχειο ??? Αυτο ειναι image αρχειο.

 

Πολυ παραξενο.Κατι εκανες λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου geo για να μην δυσαρεστησεις τους συγγενεις σου:P κ για να μην μπαινεις εσυ σε κοπο αφου δεν το εχεις ξανακανει,συμφωνω κ εγω με τους υπολοιπους,δλδ να παρεις dual layer δισκακια κ να κανεις την δουλεια σου.

 

Οσο για το αλλο που ειπες σιγουρα πατησες κατι λαθως..Πατας αντιγραφη dvd

ή αλλιως αντιγραφη δισκου..

Βασικα ποια εκδοση του nero εχεις?ρωταω γτ στο nero 8 οταν το ανοιγεις δεν εχεις επιλογη cd η dvd,απλως εσυ πας στην καρτελα "αντιγραφη κ εγγραφη" κ μετα επιλεγεις "αντιγραφη δισκου".μετα σου βγαζει αυτοματα ενα αλλο παραθυρο κ εσυ επιλεγεις "αντιγραφη ολοκληρου dvd".

 

Ελπιζω να σε βοηθησα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, παίρνεις καμιά 10αριά dl δισκάκια, και με το Ashampoo 2008 (μίλια μακρυά από το nero) κάνεις την δουλειά σου...

 

A, και καλούς απογόνους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geo να ζησετε ευτυχισμενοι, καλυτερα οπως ειπαν τα παιδια με δισκακια dual layer αλλωστε ειναι ειδικη περισταση.

 

Εχω μια ερωτηση, το δισκακι που σου δωσανε ειναι DVD ή απλα περιεχει αρχειο avi?

 

Και μια παρακληση προς τον parsifal αν μπορει να πει καποιον πληρη DVD/MPEG-2 encoder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@g-e-o: βίον ανθόσπαρτον και καλούς απογόνους κι από μένα!

 

 

@disqualified

Εμπορικοί: Cinema Craft Encoder (CCE), Canopus ProCoder, Mainconcept MPEG Encoder, Pegasys TMPGEnc

Freeware: HCEnc, QuEnc

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον HCEnc, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τους εμπορικούς. Εκτός ίσως από το speed optimization, στο οποίο οι encoders της Cinema Craft είναι άπιαστοι. Αν ήμουν επαγελματίας και ήθελα να αγοράσω έναν από τους εμπορικούς, θα σφιγγόμουν λίγο για να μαζέψω τα 1950$ που ζητάει ο CCE SP. Ως ερασιτέχνης, θα προτιμούσα μάλλον τον CCE Basic (58$). Του λείπουν αρκετά tweaks σε σχέση με τον SP, αλλά η μηχανή συμπίεσης είναι κατά τα άλλα η ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@g-e-o: βίον ανθόσπαρτον και καλούς απογόνους κι από μένα!

 

 

@disqualified

Εμπορικοί: Cinema Craft Encoder (CCE), Canopus ProCoder, Mainconcept MPEG Encoder, Pegasys TMPGEnc

Freeware: HCEnc, QuEnc

 

Εγώ χρησιμοποιώ τον HCEnc, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τους εμπορικούς. Εκτός ίσως από το speed optimization, στο οποίο οι encoders της Cinema Craft είναι άπιαστοι. Αν ήμουν επαγελματίας και ήθελα να αγοράσω έναν από τους εμπορικούς, θα σφιγγόμουν λίγο για να μαζέψω τα (πολλά) χρήματα που ζητάει ο CCE SP. Ως ερασιτέχνης, θα προτιμούσα μάλλον τον CCE Basic. Του λείπουν αρκετά tweaks σε σχέση με τον SP, αλλά η μηχανή συμπίεσης είναι κατά τα άλλα η ίδια...

 

οκ σε ευχαριστω πολυ, εχω την εντυπωση οτι στο geo εχουν δωσει σε DV μορφη αρχειο γι αυτο ειναι και τοσο μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...