Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναβάθμιση μνήμης


tony_pap3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά την βοήθειά σας.

Έχω ένα pc με μητρική MSI 945P Neo. Όταν το αγόρασα είχε πάνω δύο μνήμες KINGSTON KVR533D2N4/512 σε διάταξη Dual Channel. Το λειτουργικό είναι Vista Ultimate και όλα δουλεύουν άψογα.

Πριν δύο μέρες αγόρασα δύο KINGSTON KVR533D2N4/1024 με σκοπό να γίνει η μνήμη συνολικά 3 Giga.

Όταν έβαλα και τα 4 chip της μνήμης, το pc άρχισε να σέρνεται. Κάνει 10 λεπτά να φορτώσει τα Windows και ανάλογο χρόνο για τα υπόλοιπα προγράμματα.

Το BIOS βλέπει κανονικά 3GB αλλά όλα τα υπόλοιπα δεν πάνε καλά.

Όταν δοκίμασα μόνο τα δύο chip KINGSTON KVR533D2N4/1024 σε οποιαδήποτε slot, το pc πάλι δουλεύει άψογα.

Σε οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό μήμης 512 και 1024, το pc σέρνεται.

Μπορεί να μου πει κανείς γιατί γίνεται αυτό please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bale mia mia tis kainouries ram kai kane memtest na deis an bgazoun errors...

Asto mexri 200-300%...

 

αφού δουλεύουν όταν τις βάζω μόνες τους, γιατί να έχουν errors?

μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα Vista με τα διαφορετικής χωρητικότητας chip μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεις ακριβώς το ίδιο μου συνέβηκε στα windows professional xp sp2 με 4Χ1 gb μνήμης ddr, σε μητρική asus p4c800 deluxe (και σε εγκατάσταση vista στο ίδιο σύστημα) Στην εκκίνηση, στα xp φαίνονταν 3, 5 gb μνήμης, στα vista 3,07 gb. Οπότε αφαίρεσα τα 2 Χ 1 gb

 

Σε πολλές περιπτώσεις δε σηκώνουν τα 32bit vista ultimate (ακόμα και τα xp32bit) 3 gb

Το ιδανικό είναι 2X1gb. Η μεγάλη ποσότητα μνήμης μόνο στα 64bit λειτουργικά.

 

Δες και στο φόρουμ χρηστών αυτής της εταιρείας. Στα m/b Asus είναι συχνό φαινόμενο αυτό, δες στο φόρουμ τους http://usa.asus.com

 

 

 

 

Παιδιά την βοήθειά σας.

Έχω ένα pc με μητρική MSI 945P Neo. Όταν το αγόρασα είχε πάνω δύο μνήμες KINGSTON KVR533D2N4/512 σε διάταξη Dual Channel. Το λειτουργικό είναι Vista Ultimate και όλα δουλεύουν άψογα.

Πριν δύο μέρες αγόρασα δύο KINGSTON KVR533D2N4/1024 με σκοπό να γίνει η μνήμη συνολικά 3 Giga.

Όταν έβαλα και τα 4 chip της μνήμης, το pc άρχισε να σέρνεται. Κάνει 10 λεπτά να φορτώσει τα Windows και ανάλογο χρόνο για τα υπόλοιπα προγράμματα.

Το BIOS βλέπει κανονικά 3GB αλλά όλα τα υπόλοιπα δεν πάνε καλά.

Όταν δοκίμασα μόνο τα δύο chip KINGSTON KVR533D2N4/1024 σε οποιαδήποτε slot, το pc πάλι δουλεύει άψογα.

Σε οποιοδήποτε άλλο συνδυασμό μήμης 512 και 1024, το pc σέρνεται.

Μπορεί να μου πει κανείς γιατί γίνεται αυτό please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...