Προς το περιεχόμενο

Εθελοντές για ενα online survey, μερος της ερευνας μου


meleni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας,

 

Κανω διδακτορικη ερευνα στο Web Accessibility area και μερος της ερευνας μου ειναι να ερευνησω πως αντιλαμβανεται ο χρηστης την εικονικη πολυπλοκοτητα των Web Pages. Αν έχετε περιπου 25 λεπτά διαθέσιμα, παρτέ μέρος στο online experiment μου. Δυστυχως δεν ειναι επι πληρωμης, οποιος εχει το ενδιαφερον κ την καλοσυνη να το κανει θα εκτιμηθει ιδιαιτερα. Αποτελεσματα θα δημοσιευτουν μετα το τελος της ερευνας στο project research web page (http://vicram.cs.manchester.ac.uk).

 

Survey:

http://vicram.cs.manchester.ac.uk/studies/ranking/ranking.pl

 

Details:

The purpose of this survey is to understand how you perceive visual complexity. This experiment consists of three parts:

1. During the first part, you will be asked to answer some demographic questions (such as gender and age range).

2. In the second part, you will look at a set of Web pages in image version and be asked to rank them with respect to their visual complexity. You will look at each image page for 7 seconds and then the page will automatically change to the question page. On the question page you will be asked to provide a score for the visual complexity of the page on a scale of 0 to 10, with 0 being very visually simple and 10 being very visually complex. You will also be asked to answer a set of questions for the feel and look of the page.

There is no correct answer and each score you provide should depend only on your personal opinion and first impression.

3. In the third part, we will ask you some feedback questions that will reflect your opinions regarding the experiment's tasks.

 

Please note that there are no right or wrong answers; the answers reflect your opinion and first impression only. Any information that you provide will be confidential. You do not need to identify yourself by name on any question and you may quit the survey anytime by closing the browser. The survey will take no longer than 25 minutes.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μπηκες στο φορουμ και με την πρωτη σε ερευνα βοηθεια θελεις ειναι λιγο θρασος θα ελεγα.

 

Arakse re psaroukla , dikaiwma tou einai na postarei oti thelei , an de thes na voithiseis k se diakatexei

koblex mh peis sto kopo na pathseis to reply ffs. Kaneis de se zorise kai to forum den thalamos

stratiwtikhs monadas. K neos na nai, k to prwto post na zhta kati , to kako pou einai ? Osoi exoun

20 lepta k goustaroun tha ta dwsoun k tha to kanoun.

 

Sorry gia to yfaki mou, alla allh fora na skeftese x2 prin pathseis to koubi pou grafei reply.

Tou thn eipes? niwtheis oti evales kati-kapoion sth thesh tou? Pisteveis oti exeis dikio ?

De tha to sxoliasw peretairw , apla einai krima na vlepw tosh kakia sto kosmo.

 

To thrassos paei se sena file mou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arakse re psaroukla , dikaiwma tou einai na postarei oti thelei , an de thes na voithiseis k se diakatexei

koblex mh peis sto kopo na pathseis to reply ffs. Kaneis de se zorise kai to forum den thalamos

stratiwtikhs monadas. K neos na nai, k to prwto post na zhta kati , to kako pou einai ? Osoi exoun

20 lepta k goustaroun tha ta dwsoun k tha to kanoun.

 

Sorry gia to yfaki mou, alla allh fora na skeftese x2 prin pathseis to koubi pou grafei reply.

Tou thn eipes? niwtheis oti evales kati-kapoion sth thesh tou? Pisteveis oti exeis dikio ?

De tha to sxoliasw peretairw , apla einai krima na vlepw tosh kakia sto kosmo.

 

To thrassos paei se sena file mou.

 

Νασαι πιο χαλαρος οταν εκφραζεις την γνωμη σου για γνωμη αλλου σε καθε ποστ.Ζωγραφιοτη γειτονα ηρεμησε την γνωμη μου ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μας ενημερωνεις ουτε για το θεμα της ερευνας,ουτε για ποιο λογο την κανεις δηλαδη πληρωνεσαι η κανεις εργασια καθως επισης δε μας λες ουτε το σκοπο της ερευνας σου δηλαδη τι συμπερασματα θες να βγαλεις.μια στατιστικη ερευνα(20λεπτη ειδικα) οφειλει να τα γνωστοποιει αυτα.δε θα σου αφιερωσω οχι 20 αλλα ουτε μισο λεπτο αφου δε μπαινεις στη διαδικασια να εξηγησεις τιποτα στο ποστ σου οπως θα οφειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Σε κάθε σοβαρή έρευνα όλα αυτά ανακοινώνονται συνήθως σε μια επιστολή που προηγείται της έρευνας. Ένα copy-paste από το word στο forum δεν είναι δύσκολο πράγμα. Έτσι, δημιουργείται ατμόσφαιρα εμπιστοσύνης και καλής διάθεσης στον υποψήφιο συμμετέχοντα στην έρευνα... Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εμένα προσωπικά μου δημιουργείται η σκέψη "σιγά μην αφιερώσω 20 λεπτά, χωρίς να μου λένε γιατί. Δεν είμαι και πειραματόζωο".

 

Μην θεωρηθούν προσβλητικά όσα ανέφερα. Από αντίστοιχη διαδικασία έχω περάσει και μάλιστα με χαρακτήρισαν αγενή και - άκουσον άκουσον - ύποπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα σχολια σας. Απολυτως δεκτα. Διορθωσα το post μου με περισσοτερες πληροφοριες. Δυστυχως ομως, δεν μπορω να πω περισσοτερες λεπτομεριες για το τι ακριβως ψαχνουμε γιατι θα υπαρξει bias.

 

Οσο για τα αποτελεσματα, θα δημοσιευτουν αφοτου αναλυσουμε τα δεδομενα, και για να μαζεψουμε δεδομενα χρειαζομαστε εθελοντες!

 

Αυτοι που λενε οτι περασαν απο την ιδια κατασταση, ξερουν ποσο δυσκολο ειναι να βρεις εθελοντες να παρουν μερος στις ερευνες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...