Προς το περιεχόμενο

Geniko erotima (Kostos ylopoiisis)


merianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bebaia auta den tha ta kano me mias alla tous exo dosei kai alli mia prosfora gia 40Eur tin hmera gia na ta kano sto grafio tous ayta.

 

40 euro την ημέρα? :confused::confused::confused:

Πολύ λίγα λεφτά για εξωτερικό συνεργάτη. Για 8 ώρες?

Καλό είναι να μη κάνεις τόσο χαμηλές προσφορές με τον φόβο να μη δεχτούνε τη προσφορά σου γιατί αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι έχεις κοστολογήσει τον εαυτό συο χαμηλά και θα θες να την 'κάνεις' με ελαφρά και αυτό δεν θα είναι καλό ούτε για εσένα ούτε για τον πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
40 euro την ημέρα? :confused::confused::confused:

Πολύ λίγα λεφτά για εξωτερικό συνεργάτη. Για 8 ώρες?

Καλό είναι να μη κάνεις τόσο χαμηλές προσφορές με τον φόβο να μη δεχτούνε τη προσφορά σου γιατί αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι έχεις κοστολογήσει τον εαυτό συο χαμηλά και θα θες να την 'κάνεις' με ελαφρά και αυτό δεν θα είναι καλό ούτε για εσένα ούτε για τον πελάτη.

 

Μαζί σου φίλε μου συνονόματε.

 

Εγώ πιστεύω πάντως υποβιβάζουμε τον εαυτό μας πάρα πολύ.

Για παράδειγμα η δουλειά του developer αν το σκεφτείτε είναι από τις πιο χάλια πληρωμένες πνευματικές εργασίες.

 

Για αναρωτηθείτε πόσα θα σας έπαιρνε ένας αρχιτέκτονας για να σας κάνει μία απλή μελέτη για το σπίτι σας....μόνο ένα προσχέδιο.Και επειδή τυχαίνει να είμαι από Αρχιτεκτονική οικογένεια (πατέρας και αδερφός) τουλάχιστον τα διπλάσια από αυτά που θα πάρει ο φίλος μας για λιγότερο από 2-3 εβδομάδες δουλειά.

 

Και μην το πάμε μακριά .... δείτε τις μη πνευματικές εργασίες πια.

Πήγα να βάλω δύο καθίσματα στο αυτοκίνητό μου και ο φανοποιός μου ζήτησε 250?, επειδή λέει θα του πάρει δύο μέρες. Ακόμα και αν του πάρει τόσο είναι 125?/μέρα μαύρα.

Και εμείς μιλάμε για 40? την μέρα για μία δουλειά που κάναμε για να την μάθουμε 8 χρόνια όπως λέει ο φίλος?

 

Για αυτό στην Ελλάδα όταν λες ότι είσαι προγραμματιστής σε αντιμετωπίζουν σαν να είσαι κουρέας.(Αν και ατυχές το παράδειγμα καθώς ο κουρέας θα σου πάρει στην καλύτερη 10? για το πολύ 15λεπτά ;) )

 

Φιλικά πάντα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία χαιρομαι, ανοίξατε πολύ ωραία κουβέντα !!

 

Νομίζω ο καθένας απο την σκοπιά του έχει δίκιο.

 

Στην αρχή όταν ήμουν πρωτάρης τουλάχιστον ως εξωτερικος συνεργάτης (freelancer) και επειδή στην επαρχία τα πράγματα είναι όντως πιο δύσκολα για εμάς τους web developers/designers έριχνα πολύ τις τιμές ουτως ώστε να αποκτήσω πελατεία και να κερδίσω καποιους να εμπιστευθουν την δουλειά μου.

 

Οταν όμως είδα οτί "αλλοι" άσχετοι βασικά προς το επαγγελμα χρέωναν τα ίδια η και περισσότερα για λιγότερες σε αριθμό αλλα και υποδεέστερες σε ποιότητα υπηρεσίες αποφάσισα οτί δεν θα τις ρίχνω τις τιμές μου μόνο σε ειδικές περιπτώσεις πελάτων που έχουν βλέψεις/ανάγκες για πολλές και δίαφορες υπηρεσίες απο μένα.

 

Οπότε με λίγα λόγια όπως είπα και στην αρχή κάθε πελάτης και project πρέπει να αναλύεται μεμονομένα σύμφωνα και με εξωτερικούς παράγοντες που πιθανόν να αλλάζουν κατα καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αναρωτηθείτε πόσα θα σας έπαιρνε ένας αρχιτέκτονας για να σας κάνει μία απλή μελέτη για το σπίτι σας....μόνο ένα προσχέδιο.Και επειδή τυχαίνει να είμαι από Αρχιτεκτονική οικογένεια (πατέρας και αδερφός) τουλάχιστον τα διπλάσια από αυτά που θα πάρει ο φίλος μας για λιγότερο από 2-3 εβδομάδες δουλειά.

 

Αυτές δυστυχώς οι αδικίες υπάρχουν. Το μεγαλύτερο πρόβλημα με την δουλειά του προγραμματιστή είναι ότι δεν έχει κατοχυρωμένα δικαιώματα. Για να καταλάβετε τι εννοώ, για να ανοίξεις γραφείο πολ. μηχανικού ή αρχιτέκτονα, πρέπει να έχεις την αντίστοιχή άδεια. Ο γιατρός, ο δικηγόρος, το ίδιο. Αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση του προγραμματιστή. Ο καθένας που έχει ασχοληθεί λίγο με υπολογιστές, μπορεί να κατεβάσει το dreamweaver και να ανοίξει ένα γραφείο web developer. Έτσι απλά. Αποτέλεσμα; Χαμηλής ποιότητας υπηρεσίες, αρπαχτές, δυσφήμηση του κλάδου κτλ..Τον τελευταίο καιρό γίνεται μία προσπάθεια με την Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας. http://www.epe.org.gr/ για την δημιουργία επιμελητηρίου πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω αυτό....και είναι super!!!!

Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο.Να μπορέσει να υπάρξει επιτέλους ένας έλεγχος σε αυτόν τον τομέα αλλά και να μπορούμε κάπου να διεκδικούμε και τα δικαιώματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnomi mou einai pos to ptixeio den einai to apodixtiko stoixeio.

 

Etoixe kai gnorisa ena Aglo pou doulevei se poly megali etairia stin agglia kai doulia toy einai na sxediazei olokliromena kiklomata kata paragelia

 

p.x. Apokodikopoiites gia sigekrimenes efarmoges, tilexiristiria, othones afis me programa egatestimeno se microchip kai alla tetoia

 

kai to exei mathei apo monos toy, xoris na exei kapoio prixio.

 

kai ton exo dei me ta idia mou ta matia na douleuei kai einai theos stin etairia mesa pou doulevei

 

oi perisoteroi sinergates toy ton episkeptonte gia plirofories sxetika me to programma poy doulevoun kai gia texnika themata.

 

To erotim einai :

 

autos tha eprepe na exei ptixio gia na doulepsei ? ? ?

 

kai vevaia yparxoun tonoi san kai ayton ekei ekso pou katapianonte me tin texnologia eksisou kala, opos kai ego vevaia xoris na exo kapoio ptixio panepistimiou h tei.

 

apofitos IEK eimai kai malista mathima ekana ego stous kathigites mou.

 

Ayto simenei pos gia na anoikso ena grafio tha prepei na eimai apofitos TEI h AEI ? ? ?

 

Opote lathos kritirio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για να επανελθω στο θεμα ποσο πρεπει να χρεωνεται η ώρα (ή η μερα) θελω να πω οτι αλλοι "συνεννοούνται" μεταξύ τους (τα λεγομενα καρτελ :-D) και ό,τι τιμη εχει ο ενας εχει και ο αλλος (σχεδον ιδια). Για παραδειγμα συμβολαιογραφοι (3000 και πανω), εταιρίες γαλακτος, γιατροι, κουρεία κλπ. Δεν μπορεί ο ενας να ζητα 40 ευρω τη μερα και ο άλλος 80. Θα μου πειτε αυτο ειναι ανταγωνισμός. Αλλα που οδηγεί; Πως "συμφωνήσανε" για παραδειγμα ΟΛΟΙ οι συμβολαιογραφοι και τα παίρνουν χοντρα; Το ιδιο πρεπει να γινει και στην πληροφορική. Αλλιως να μην γινεται εργο. Τι θα γίνει; Στο τέλος αναγκαστικα ο αλλος θα πληρωσει για να κανει το site του. Και ποιοι θα ειναι κερδισμενοι; Οι μηχανικοι πληροφορικής φυσικα. Αλλα τωρα αν ερχεται καποιος νεος που δεν εχει ακομα πελατες και ριχνει τις τιμες τι γινεται; Στην αρχη θα βρει μερικους και μετα ΜΙΑ ΖΩΗ θα ειναι στα χαμηλα (κέρδη). Πρεπει να δουμε πόσο χρεωνουνε στο εξωτερικό και να γινει αναλογα και εδω. Για να εχουμε και πραγματική σύγκλιση μισθών με την ευρωπη!

ΥΓ. Aυτό δεν κανουν και οι άλλοι; Πχ σουπερ μαρκετ, παραγωγοι τροφφιμων κλπ Οποιος εχει το προιον κανει κουμαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mou exoun anathesei na kataskeuaso ton kodika gia ena site pou exei os thena tin agorapolisia akiniton. Auta pou prepei na kano einai ta akoloutha :

  1. Database analisy
  2. Database Design
  3. PHP Scripts gia epeksergasia dedomenon, diagrafi, eisagogi, k.a. paramferi
  4. Control Panel gia tin diaxeirisi tis vasis dedomenon me grafiko perivalon
  5. Endexomenon kai tin metafora tou template apo to Photoshop se XHTML me CSS

για το 4 ,πρεπει να υπάρχουν έτοιμα πράγματα στο νετ με αναγκη ελαχιστης παραμετροποίησης. Δεν πιστευω να ξανα-κωδικοποιήσεις τον τροχο, έτσι;

 

οταν λεμε db control panel, εγω καταλαβαινω οτι θα το χειρίζεται ενας db/system admin, ή εστω junior programmer του πελάτη, και θα έχει άπεριόριστα δικαιώματα. Δεν ειναι μια εφαρμογή για τη γραμματέα του που μαθαίνει ακόμα το word.

 

Τα 2, 3, 5 δεν ξέρω πολλους που να τα κάνουν όλα καλά και ταυτόχρονα. Συνηθως οι καλοί στον κώδικα, ξερουν μετρια τις DB, και τα κανουν σαλάτα στο εμφανισιακό.

(και αφου ρωτάς περι τιμολόγησης, με υποψιάζεις οτι δεν εχεις αναλάβει και τελειώσει πάρα πολλά projects).

Απλά πρόσεχε... 1ον, αν τα κανεις ολα μονος σου, τι αποτέλεσμα θα βγει. και σε πόσο χρόνο, και 2ον, αν χρειαστείς βοήθεια απο άλλον developer, θα το έχεις συνυπολογίσει στο κόστος (αρα και στην προσφορά σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sosti paratirisi . . .

 

Theoro oti einai poly simantiko to na yparxei enas enieos timokatalogos poy na mporoume na xrisimopoihsoume gia na dosoume tois kataliles prosfores. Episis omos einai kai poly diskolo na stamatisoume aytous pou den exoun idea na poulane "Web Sites" pou den pliroun kamia prodiagrafi.

 

P.X. XHTML standarts, CSS valid documents kai outo katheksis.

 

Os ek toutou panta tha yparxoun tetoia anepageltoi poy apla kanoun arpaxtes apo to Internet mexri na doun ti tha kanoun sti zoi toys.

 

An yparxei tropos na to stamatisoume auto eimai mesa . . . :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 4 ,πρεπει να υπάρχουν έτοιμα πράγματα στο νετ με αναγκη ελαχιστης παραμετροποίησης. Δεν πιστευω να ξανα-κωδικοποιήσεις τον τροχο, έτσι;

 

οταν λεμε db control panel, εγω καταλαβαινω οτι θα το χειρίζεται ενας db/system admin, ή εστω junior programmer του πελάτη, και θα έχει άπεριόριστα δικαιώματα. Δεν ειναι μια εφαρμογή για τη γραμματέα του που μαθαίνει ακόμα το word.

 

Τα 2, 3, 5 δεν ξέρω πολλους που να τα κάνουν όλα καλά και ταυτόχρονα. Συνηθως οι καλοί στον κώδικα, ξερουν μετρια τις DB, και τα κανουν σαλάτα στο εμφανισιακό.

(και αφου ρωτάς περι τιμολόγησης, με υποψιάζεις οτι δεν εχεις αναλάβει και τελειώσει πάρα πολλά projects).

Απλά πρόσεχε... 1ον, αν τα κανεις ολα μονος σου, τι αποτέλεσμα θα βγει. και σε πόσο χρόνο, και 2ον, αν χρειαστείς βοήθεια απο άλλον developer, θα το έχεις συνυπολογίσει στο κόστος (αρα και στην προσφορά σου).

 

Otan eisai 8 xronia ston klado boreis na ta kaneis ola ayta . . .

 

Ligi paratiritikotita na exei kai ola ginonte eukola.

 

Exo mathei tin HTML, CSS, JavaScript apo monos mou kai tora kataskeuazo selides me pistopoiitiko apo tin W3C. Diladi valid XHTML, valid CSS kai ola pane kala.

 

Stois vaseis dedomenon ola einai se 3h kanoniki morfi kai poles fores aneveno kai se 4h

 

Oso gia tin PHP pou pali monos mou tin exo mathei tin skizo kanonika.

 

Pou thelo na katalikso . . .

 

An exeis paratiritikotita kai talento sto na metheneis tote ola sou pane kala.

 

kai to oti den exo kataskeuasei tipota akoma einai epidi einai h axi kai apo kapou prepei na arxiso.

 

En pasi periptosi epidi eimai sovaro atomo den skopevo na perno Project pou na min teliono kai na min einai kai kala sxediasmena. Exo pliri gnosi ton pragmaton kai vadizo stathera . . .

 

Se euxaristo pantos gia tis simboules . . . :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω μία απλή ερώτηση.Αλλά σε παρακαλώ χωρίς παρεξήγηση....επειδή απλά διάβαζα το ποστ σου μου γεννήθηκε μία απορία.

 

Πως γίνεται να είσαι 8 χρόνια στον κλάδο,να σκίζεις την php να φτιάχνεις ΒΔ βάση 3ης και 4ης κανονικοποιημένης μορφής και να κατασκευάζεις σελίδες με πιστοποιητικό w3c ....και να λες ότι δεν έχεις κατασκευάσει τίποτα ακόμα?

 

Συγνώμη που ρωτάω αλλά μου φαίνονται λίγο αντιφατικά αυτά....και προς θεού δεν θέλω να κάνω την συζήτηση προσωπική.Απλά έχω την τάση να είμαι περίεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kala kaneis kai eisai periergos . . . :-)

 

kai as lene pos h periergia skotose ti gata . . . ;)

 

Exo kataskeuasei para pola dika mou Project ta opoia gia diaforous logous pote den vgikan pros ta ekso (oikonomikoi, forologikoi, k.a. logoi).

 

Oso gia to tipota den onoo pos den exo kataskeyasei apolitos tipota alla den exo kanei kanena toso megalo Project gia poulima se kanena kai etsi den exo kamia idea gia to poso prepei na to pouliso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...