Προς το περιεχόμενο

Verify permissions for “Macintosh HD” απορία


vrethan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι μου συνMacάδες,

 

προημερών έκανα ένα έλεγχο στο iMac μου (24" Intel C2D 2,8Ghz, γενιάς Santarosa και αναβαθμισμένο - upgraded - το λειτουργικό από Tiger 10.4.11 σε Leopard 10.5.1) και μου έβγαλε το εξής παρακάτω μήνυμα:

 

Verify permissions for “Macintosh HD”

Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.

ACL found but not expected on "Applications".

ACL found but not expected on "Library".

 

Permissions verification complete

 

Repairing permissions for “Macintosh HD”

Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired.

ACL found but not expected on "Applications".

ACL found but not expected on "Library".

 

Σήμερα, του ξαναέκανα έλεγχο και μου έβγαλε το ίδιο παραπάνω μήνυμα. Σημειώνεται ότι το μηχάνημά μου δουλεύει μία χαρά και απροβλημάτιστα αλλά με τρώει η περιέργεια και ... η αγωνία, αν θέλετε, μήπως είναι κάποιο προμήνυμα ενός κακού. :fear:

 

Μπορείτε να με διαφωτίσετε :o

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ: Μπορεί να κάνω εκτεταμένη χρήση του Time Machine και να μου μειώνει αρκετά το άγχος μου αλλά ένα τέτοιο μηχάνημα (ή θαύμα όπως θέλω να το λέω) δεν παύει να μου κάνει εντύπωση άμα παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι bug. Ξαναπέρνα το 10.5.1 και θα φύγει.

 

Λοιπόν αγαπητέ φίλε μου Dali13gr,

φαίνεται, εν μέρει, να είναι bug, δεδομένου ότι πέρασα δύο φορές το update και διορθώθηκαν οι δύο τελευταίες γραμμές

(δηλαδή: ACL found but not expected on "Applications".

ACL found but not expected on "Library".) εξαφανίστηκαν κι έμεινε η πρώτη γραμμή (Warning: SUID file "System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app/Contents/MacOS/ARDAgent" has been modified and will not be repaired).

 

Μπορείς να μου πεις τι σημαίνει αυτό; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι λένε στα ελληνικά και ξένα forum, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Πάντως επειδή κι εμένα θα με πείραζε να το βλέπω, λένε πως αν περάσεις και τρίτη φορά το update, φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...