Προς το περιεχόμενο

Windows XP SP2 Repair problem!!!!


polonos1313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!!! Κανω boot απο το cd των windows γιατι θελω να κανω επιδιορθωση.Παταω το R για να κανω επιδιορθωση.Μετα με ρωταει σε ποιον σκληρο με τα Windows θελω να γινει η επιδιορθωση

1)C:\WINDOWS

2)D:\Windows

Παταω το 1 και enter και μετα μου ζηταει τον κωδικο administrator.Δεν ξερω ποιος ειναι ο κωδικος administrator για να συνεχισω.Τα Windows Xp που εχω ειναι original.Που μπορω να βρω αυτον τον κωδικο????Επισης κανοντας επιδιορθωση υπαρχει περιπτωση να χαθουν αρχεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εχεις βαλει κωδικο,πατα απλα το Enter

Φιλε novice21 σε ευχαριστω πολυ!!!!

Μετα ομως μου βγαζει "c:\WINDOWS>" και περιμενει εντολη.Τ πρεπει να γραψω???

Το repair δεν γινετε αυτοματα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Επισης κανοντας επιδιορθωση υπαρχει περιπτωση να χαθουν αρχεια???

Nop,δεν χανονται.Αλλα πρωτου πας σε εγκατασταση,πες μας το προβλημα και ισως την γλυτωσεις.Αν το προβλημα ειναι το boot,κανε αυτο που λεει ο Vatos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έπαθε η εγκατάστασή σου και θες να της κάνεις repair ? αν δεν κάνει boot δοκίμασε με το fixboot και fixmbr

 

 

Δεν ξεκινανε τα Xp.Exω ενα ποστ λιγο πιο κατω για το τι μου συναιβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έπαθε η εγκατάστασή σου και θες να της κάνεις repair ? αν δεν κάνει boot δοκίμασε με το fixboot και fixmbr

 

Εκανα fixboot και τωρα δεν μου βγαζει καν ποιο λειτουργικο θελω να ξεκινησω.Ξεκιναει κατευθειαν τα xp.Πως μποω να το ξανακανω οπως πριν για να μπορω να μπω και στα Vista????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αργοπορημένα μας τα λες άνοιξε το αρχείο C:\boot.ini και περίμενε να σου πει κάποιος τι να γράψεις δεν έχω ιδέα από dual boot Xp/Vista :(

τα έχεις στον ίδιο δίσκο και τα 2 λογισμικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει χωρίσει το δίσκο σου σε 2 διαμερίσματα όπου στο πρώτο υπάρχουν τα XP και στο 2ο τα Βίστα, μπορείς να επιλέξεις το διαμέρισμα που θα κάνεις repair με τα ΧP. Αλλά η εντολή fixmbr διορθώνει την εκκίνηση του σκληρού δίσκου οπότε ξεκινάει απο τα xp. Θα χρειαστεί να τροποποιήσεις το boot.ini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...