Προς το περιεχόμενο

2600 pro agp και hd video decode


dnikolidak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια. Εχω την εξης απορια: μπορει μια καρτα σαν την 2600 pro agp να βοηθησει σημαντικα στην αναπαραγωγη blu ray και hd dvd καθως ο AMD Athlon 3000+ δεν φαινεται να μπορει να τα καταφερει μονος του. Θεωρητικα οι καρτες της σειρας 2600 κανουν hd video decode δεν ξερω ομως αν αυτο ισχύει για agp διαυλο και μονοπυρηνους επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά η σειρά 2600 αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου την αποκωδικοποίηση HD και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το δίαυλο, ούτε με τον επεξεργαστή. Δεδομένου οτι ο επεξεργαστής μπορεί να αναλάβει τα υπόλοιπα (διεργασίες λειτουργικού, hd ήχο κλπ)επαρκώς, αρκεί η κάρτα για το βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά μάλλον γίνονται μόνο με το μοντέλο σε δίαυλο pci-x.

Αγόρασα την έκδοση agp και πάνω στο πακέτο βρήκα ένα έξτρα αυτοκολλητάκι το οποίο ανέφερε : "AGp version- HDMI features not supported."

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά μάλλον γίνονται μόνο με το μοντέλο σε δίαυλο pci-x.

Αγόρασα την έκδοση agp και πάνω στο πακέτο βρήκα ένα έξτρα αυτοκολλητάκι το οποίο ανέφερε : "AGp version- HDMI features not supported."

????

 

 

Αυτο ακριβώς φοβομουν γιατι καπου σε ενα ξενο forum ειχα διαβασει οτι η δυνατοτητα

hd video decode ειναι απενεργοποιημενη στις εκδοσεις για διαυλο agp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gameleon θα με υποχρεωνες παντως εαν δοκιμαζες να δεις ενα 1080 trailer απο

εδω http://www.drfoster.f2s.com/trailers_hd-dvd.shtml η ενα οποιοδηποτε hd video και να ελεγες πως παιζει και ποιο ειναι το cpu usage κατα τη διαρκεια του playback. Το hdmi ειναι ο τροπος επικοινωνιας και μεταδοσης του ψηφιακου σηματος σε TV . Το hardware acceleration για hd video ομως σκεφτομαι ισως να λειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok! Τεσταρα το HD τρέηλερ του 2fast2furious σε mplayer classic και στον media player 10. Τέλεια εικόνα και άψογη ροή.

To cpu usage κυμαίνεται από 27 εώς 49%.

Pc specs: Prescott 3ghz, 2Gb Ram dual channel, HD2600 pro 512 αgp, win xp sp2

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

 

Υ.Γ: Χωρίς να ξέρω τις απαιτήσεις σου, απλά να σου πω πως είμαι απολυτα ικανοποιημένος απο αυτή την κάρτα. Κάνω λίγο απ'όλα στο pc μου, Xvid,photoshop,dvd encode/decoding,gaming bla bla bla) και ποτέ δεν με πλήγωσε ;-)

Στο πρόσφατο παρελθόν είχα μια x800gt 256ddr3 (256 bit processing ενώ η 2600 είναι στα 128) που όμως άλλαξα γιατί ήθελα υποστήριξη shader 3. Φοβόμουν μήπως αντι για upgrade στην ουσία έκανα downgrade, αλλά τουναντίων...

Ακόμα και τα bioshock, crysis παίζουν αξιοπρεπώς σε υψηλές αναλύσεις (όλα είναι θέμα ρυθμισεων τελικα)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τις 2600 HD PRO agp είναι οτι μάλλον η ΑΤΙ σταμάτησε να τις υποστηρίζει αν και συνεχίζει να τις πουλάει.

Οι τελευταίες εκδόσεις των Catalyst δεν δουλεύουν σε 2600 με δίαυλο agp.

Αγόρασα πριν απο λίγο καιρό την κάρτα για να αποφύγω ολική αναβάθμιση (motherboard-τροφοδοτικά κτλπ) αλλά μάλλον η κάρτα θα πάει για πέταμα και δεν γλυτώνω την αναβάθμιση καθώς είμαι εγκλωβισμένος στους drivers της κάρτας και ήδη έχω πετύχει 1-2 games με graphic bugs.

Οπότε όσοι σκέφτεστε την αγορά της...ξανασκεφτείτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τις 2600 HD PRO agp είναι οτι μάλλον η ΑΤΙ σταμάτησε να τις υποστηρίζει αν και συνεχίζει να τις πουλάει.

Οι τελευταίες εκδόσεις των Catalyst δεν δουλεύουν σε 2600 με δίαυλο agp.

Αγόρασα πριν απο λίγο καιρό την κάρτα για να αποφύγω ολική αναβάθμιση (motherboard-τροφοδοτικά κτλπ) αλλά μάλλον η κάρτα θα πάει για πέταμα και δεν γλυτώνω την αναβάθμιση καθώς είμαι εγκλωβισμένος στους drivers της κάρτας και ήδη έχω πετύχει 1-2 games με graphic bugs.

Οπότε όσοι σκέφτεστε την αγορά της...ξανασκεφτείτε το.

 

Δεν χρειαζεται να το ξανασκεφτουν

Για να μην την πατησουν οπως και εγω....

 

Αν οπωσδηποτε θελετε AGP, παρτε μια X1950GT/PRO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...