Προς το περιεχόμενο

8800 ψύξη - zalman vf1000/ac accelero s1


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi, αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχήν, και για τις δύο ψύκτρες, zalman vf1000 και arctic cooling accelero s1, είναι αν κάνουν για όλες τις 8800, γιατί δεν έχει διευκρινιστεί: κάνουν και για 8800 gt 512 και για 8800 gts 640 (με g80) και για 8800 gts 512 (με g92)?

 

έχω διαβάσει πως μερικοί είχαν πρόβλημα είτε με το κουτί είτε με τα εξαρτήματα στην κάρτα τους και δεν ταίριαζε, μπορεί κάποιος που έχει να μου πει την άποψή του?

επειδή λογικά - ανεξαρτήτως κάρτας (εκτός αν δεν ταιριάζει) - τείνω προς εντελώς fanless δλδ ac accelero s1, για χρήση χωρίς o/c θα είμαι εντάξει λέτε? οι θερμοκρασίες φαίνονται ικανοποιητικές, τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου αλλά αφού ρωτάω και για τις 3 ρε συ pc_admin θα σημαίνει πως θέλω απάντηση σε αυτό που ρωτάω:)

αν μπορείς απάντησέ μου και πάλι thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fanless για τις κάρτες που λές δεν πάει μαζι

πάγενε στο σίτε του κατασκευαστή και δες εκεί σε ποιες κάνουν και σε ποιες όχι

 

και κάτι άλλο

έχω διαβάσει πως μερικοί είχαν πρόβλημα είτε με το κουτί είτε με τους συσσωρευτές πάνω στην κάρτα τους και δεν ταίριαζε

απο πότε έχουν μπαταρίες και οι vga ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx - το άλλο είναι λάθος μου το διορθώνω, μετέφρασα λάθος λέξη και την έκανα copy paste

ναι αλλά στους κατασκευαστές σίγουρα όταν λένε 8800 series (zalman) εννοούν και τις νέες? αυτό ρωτάω

 

edit: ωπ ξέχασα γιατί δεν πάει το fanless? αφού οι θερμοκρασίες που δίνει είναι καλύτερες από την stock ψύκτρα, τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του σε αυτό που έγραψε ο vatos_locos?: "fanless για τις κάρτες που λές δεν πάει μαζι"

 

επιμένω γιατί βιάζομαι λίγο, κλείνει το έτος και πρέπει να γίνουν κάποιες αγορές τώρα, γιαυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν ψάξεις πιο πίσω έχω ένα μίνι review για την 8800 gt μου με το accelero s1 fanless. http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=224528&highlight=fanless+8800gt

Απλά θα χρειαστείς thermal adhesive και (imo) μερικά ram collers ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για το reply skia11,

το χω διαβάσει αρκετές φορές ήδη το topic (εξάλλου από εκεί μου μπήκε η ιδέα για την s1) και πιστεύω ότι οι θερμοκρασίες - βασισμένος και σε άλλα review από το internet γιατί δε μπορώ να βασιστώ μόνο σε ένα review - χρησιμοποιώντας κ τα ram coolers, ακόμη και χωρίς το "expansion" cooler της, είναι αρκετά ικανοποιητικές και σαφώς καλύτερες από τις stock θερμοκρασίες, με λίγα λόγια φαίνεται "ασφαλής" μέθοδος να το πω έτσι

ο λόγος που θέλω εντελώς fanless είναι ότι έχω πολλά pc και πρέπει να διατηρώ το επίπεδο του θορύβου όσο δυνατόν χαμηλότερα

αλλά αφού ο vatos_locos διαφωνεί και αφού φαίνεται να ξέρει και 5 πράγματα - τουλάχιστον στα topic για κάρτες συμμετέχει πολύ, αναγκαστικά θα πρέπει να το ψάξω κι εγώ περισσότερο μήπως έχει δίκιο, να δω για ποιο λόγο το έγραψε μήπως κάτι μου χει ξεφύγει, οπότε περιμένω όποιον πιστεύει το ίδιο να με βοηθήσει αν θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά για μένα δεν αξίζει fanless για τέτοιες κάρτες από την στηγμή που μπορείς να πάρεις κάποιο coolerάκι και να είναι αρκετά ύσηχο αν θες τόσο πολύ την s1 τουλάχιστον βάλτης κανένα 12άρι στισ 1000 στροφές που δεν θα το ακούς καν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα που φοβάμαι είναι ότι όσο ήσυχο και να είναι μαζί με τα άλλα pc τελικά θα βγαίνει συνολικά θόρυβος

anyway - αν και έχω πρόβλημα με ένα κομμάτι για το νέο pc, δεν είναι διαθεσιμο τελικά - θα την πάρω μαζί με τα ram heatsinks και θα έχω υπόψιν μου για πιο μετά να αγοράσω και το ανεμιστηράκι που παίρνει από πάνω που λένε ότι είναι αθόρυβο, βλέποντας και κάνοντας, thnx για τη διευκρίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...