Προς το περιεχόμενο

Pws 8a apegatastisw ta linux???


orestaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα χρειαστεις το σιντι των windows αδερφε, το βαζεις στο πισι, κανεις ρισταρτ και μπουταρεις απο κει. Μπαινεις στην επισκευη των windows και πληκτρολογεις /fixboot, /fixmbr και μετα μπαινεις κανονικα στα windows και κανεις ενα φορματ στο partition του linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εδώ από την άλλη οφείλουμε να απαντάμε σε αυτό που μας ρωτάνε και μετά ενδεχομένως να κάνουμε οποιαδήποτε δήλωση «πολιτικού» (ή «θρησκευτικού») περιεχομένου.

 

Προσωπικά για μένα δε, δεν είναι καθόλου αστείο να θέλει κάποιος να κάνει το οτιδήποτε, ακόμα και να απεγκαταστήσει το Linux. Προφανώς ο άνθρωπος έχει τους λόγους του που θέλει να το κάνει. Προτείνω λοιπόν να μη συνεχιστεί αυτή η κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεις το σιντι των windows αδερφε, το βαζεις στο πισι, κανεις ρισταρτ και μπουταρεις απο κει. Μπαινεις στην επισκευη των windows και πληκτρολογεις /fixboot, /fixmbr και μετα μπαινεις κανονικα στα windows και κανεις ενα φορματ στο partition του linux.

 

Σωστός ο Freakster απλός να προσθέσω ότι αυτό είναι αναγκαίο μόνο αν σβήσεις το partition που έχει linux και δεν έχει λυθεί από μόνο του (αν σβήσει δηλαδή και το grub μαζί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρει και το grub το φορματ; Δεν το ειχα ξανακουσει, nice to know it.

 

υπαρχει καποια επιλογη η οποια θα διασφαλισει αυτο που λες, κατα την εγκατασταση των linux?

 

(δηλαδή να μην εγκαταστήσει τον grub στο mbr αν καταλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάρει και το grub το φορματ; Δεν το ειχα ξανακουσει, nice to know it.

 

υπαρχει καποια επιλογη η οποια θα διασφαλισει αυτο που λες, κατα την εγκατασταση των linux?

 

(δηλαδή να μην εγκαταστήσει τον grub στο mbr αν καταλαβα)

 

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Στην δική μου περίπτωση έγινε έτσι από μόνο του χωρίς να έχω πειράξει εγώ τίποτα. Σε καθαρή εγκατάσταση Windows XP έκανα 1 partition και το υπόλοιπο το άφησα αφορμάριστο. Κάνοντας εγκατάσταση διάφορες εκδώσεις linux στην συνέχεια όποτε διέγραφα το partition των linux με το cd των xp και έκανα επανεκκίνηση δούλευαν ρολόι. Θυμάμαι όμως ότι παλαιότερα είχα πρόβλημα και έκανα fixboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δηλαδή να μην εγκαταστήσει τον grub στο mbr αν καταλαβα)

 

Ναι γίνεται. Ο grub μπορεί να μπει είτε στο mbr ή σε partition.

 

Εάν θες λεπτομέρειες κοίτα στο sticky του apoikou Yet Another Bootloader Topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fixboot και fixmbr πιάνουν και σε vista ε;

 

Αλλαξα καρτα απο ati σε nvidia (γιατί απλά ήμαρτον) και πρόσθεσα ενα 80αρι δίσκο και θα πάρω τις διανομες μια μια παλι, να δω ποια θα κρατησω αυτη τη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fixboot και fixmbr πιάνουν και σε vista ε;

 

Αλλαξα καρτα απο ati σε nvidia (γιατί απλά ήμαρτον) και πρόσθεσα ενα 80αρι δίσκο και θα πάρω τις διανομες μια μια παλι, να δω ποια θα κρατησω αυτη τη φορα.

 

καλό κουράγιο...

...εγώ βρήκα το λιμάνι μου σίγουρα σε kde και μάλλον σε suse!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...