Προς το περιεχόμενο

κάτι σαν Autorun disabled αλλα οχι ακριβως!


newbie69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά

 

Πριν 1 εβδομαδα περιπου πρεπει να συνεβη το εξης: Η μοναδα DVD μου (NEC 3520AW) σταμάτησε να αποκρίνεται αυτόματα οταν βάζω ή βγάζω καποιο δισκο. Δεν ειναι το κλασσικο προβλημα που λυνεται με δεξι κλικ > επιλογη ενεργειας οταν εισαγεται δισκος κτλ. κτλ. το δοκιμασα. Στις περιπτωσεις αυτες δεν υπαρχει αυτοματη εκτελεση αλλα τουλαχιστον οταν βαζεις ενα δισκο, αναγνωριζεται το ονομα του και φαινεται οταν πας στο my computer. Σε μενα, ακομα και οταν εχω βαλει δισκο συνεχιζει να δειχνει αδειο το drive και το καταλαβαινει μονο οταν κανω διπλο κλικ επανω του οποτε και ανοιγει βεβαιως. Ομοιως αν βγάλω εναν δισκο απο μεσα, συνεχιζει να δειχνει το παλιο volume name σαν να βρισκεται ακομα μεσα. Κανονικα δεν θα με πειραζε και τοσο, αλλα το προβλημα ειναι οτι μια απο τις πιο χρησιμες εφαρμογες του Autorun ειναι οταν εγκαθιστας καποιον driver και τη στιγμη που σου ζητα να βαλεις το συνοδευτικο cd, το τοποθετεις και κανει μονο του την αναζητηση και την ευρεση απο το cd χωρις κοπο, οπως θα γνωριζετε. Αν και ξαναλεω το Autorun απο software-ικης αποψης ειναι ρυθμισμενο να δουλευει, το dvd μου δειχνει να κοιμάται....

 

Καποια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολύ, αυτό το κλειδί στην registry ήταν τελικά.

Ας το εχει υποψη του και αλλος με παρομοιο προβλημα γιατι η πρωτη λυση που προτεινεται στα πιο πολλα site για ρυθμιση των ιδιοτητων του drive δειχνει να ειναι ρυθμισμενη σωστα αλλα δεν εχει κανενα αποτελεσμα αν δεν αλλάξεις και το κλειδι στη registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...