Προς το περιεχόμενο

Remote προσβαση σε PC


telcomfreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιάξω ενα pc με windows οπου θα βαλω καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες .

 

Σε αυτο το pc θελω να μπορουν να συνδεθουν οι συνεργατες μου μεσω internet ( πχ με remote desktop ) και να δουλευουν τις εφαρμογες αυτες .

 

Μιας και που δεν το εχω ξανακανει θα ηθελα την αποψη σας .

 

Τι windows να βαλω ;

Να μπορουν να εχουν προσβαση συγχρονως ολοι !

Να μην μπορουν να σβησουν κατι απο το pc πλην απο αυτα που τους επιτρεπω !

 

καμια ιδεα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτείνω να πας σε καποια εταιρία να ζητήσεις κάποιον μηχανικό συστημάτων και να έρθει να στο φτιάξει. Και να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα για remote desktop κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτείνω να πας σε καποια εταιρία να ζητήσεις κάποιον μηχανικό συστημάτων και να έρθει να στο φτιάξει. Και να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα για remote desktop κτλ...

 

 

σιγουρα αυτο ειναι μια λυση , αλλα μου στερει την ικανοποιηση να το φτιαξω μονος μου , οσο για το software οτι χρειαστει θα το αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φτιάξω ενα pc με windows οπου θα βαλω καποιες συγκεκριμενες εφαρμογες .

 

Σε αυτο το pc θελω να μπορουν να συνδεθουν οι συνεργατες μου μεσω internet ( πχ με remote desktop ) και να δουλευουν τις εφαρμογες αυτες .

 

Μιας και που δεν το εχω ξανακανει θα ηθελα την αποψη σας .

 

Τι windows να βαλω ;

Να μπορουν να εχουν προσβαση συγχρονως ολοι !

Να μην μπορουν να σβησουν κατι απο το pc πλην απο αυτα που τους επιτρεπω !

 

καμια ιδεα ;

 

an katebaseis to hamachi pou einai freeware kai kaneis kapoio idioktito vpn tha dimiourgiseis static ip se ola ta pc, apo ekei kai pera to remote desktop twn windows den afinei taftoxrones prosbaseis apo pollous xristes ektos kai an agoraseis terminal services lisences h breis kana programmataki pou sou midenizei tis adeies kai to trexeis me to start up (paizei an to googlareis).

 

Twra oswn afora na mhn mporoun na sbisoun kai tetoia, ekei tha fas porta, me remote exeis dikaiwmata san na eisai mprosta sto pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπαινουν 2+ ταυτοχρονα θα βαλεις λειτουργικό windows server 2003, οχι XP.

 

για να μη σβηνουν, θα μπαινουν απο remote με εναν χρηστη περιορισμενων δικαιωμάτων. Οχι με τον administrator.

και θα πας εσυ σαν admin να αφαιρεσης τα δικαιωματα μεταβολής απο τους φακελους που θελουν προστασία.

 

απο κει και περα, αφου ρθμισεις την υποδομη (με ποιο προγραμμα, τι δικαιωματα, λειτουργικό, port forward στο ρουτερ, κλπ), κανε δοκιμες να δεις αν αυτο που θελεις τελικά ειναι βιώσιμο/πρακτικό. Ειναι διαφορετικο να μπεις μονος σου εσυ και να τεσταρεις, και αλλο να μπουν 5-6 ταυτόχρονα.

αυτο εξαρταται απο τι εφαρμογες θα ανοιγουν και ποσοι θα ειναι ταυτόχρονα.

 

ο κυριότερος περιορισμος σου ειναι το upload: Αν ο σερβερ ειναι σε μια οικιακή DSL, θα έχεις, το πολύ , upload 512 ή 1024, (το download ειναι αδιάφορο, εφοσον ειναι παντα περισσότερο του upload).

 

δηλαδή, κάθε τι που κάνει ο remote χρήστης και εχει επίδραση στην desktop εικόνα του server, πρεπει να μεταδωθεί η "επίδραση"

πίσω στο χρήστη, για να ειναι δυνατη η εργασία.

Δεν λεω για την εκτέλεση ενος προγράμματος. Πιο βασικά πραγματα: οποιοδηποτε κλικ, κουνημα ποντικιου, αυξομειωση παραθυρων, πατημα κουμπιου, κύλισμα, κλπ.

πανεις διπλο κλικ σε ενα εικονιδιο, το προγραμμα ξεκιναει, ακομα δεν εχει εμφανιστεί, αλλα τα win σε ειδοποιούν οτι πηραν την εντολή και επεξεργάζονται .. δηλ. κανουν τον δείκτη κλεψύδρα. Η εικονα τις κλεψυδρας πρεπει να σταλει remotely, γινεται χρηση του upload.

Αν ειναι ενας ο χρηστης, ΟΚ. Φαντασου να ειναι συνδεδεμενοι 10 ταυτόχρονα.

 

Υστερα, μπορει να υπάρχει και θεμα μνημης. αναλογα παντα ποσοι μπαινουν και τι κάνουν. Αλλο να ανοιγουν ενα notepad και ενα calulator :mrgreen: ,

άλλο να προσπαθει να δουλεψει ο καθενας απο μια "κοπια" photoshop (δεν ξερω αν ειναι δυνατό αυτο, απλα λεω πχ. ενα προγραμμα που θελει μπολικη μνημη ακομα και για 1 χρήστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...