Προς το περιεχόμενο

Παρακαλώ τα φώτα σας


jrdn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασε ο καιρός και για μενα να αποκτησω καινουργιο υπολογιστη και οπως ολοι θελω και γω να κανω την καλυτερη επιλογη για τα λεφτα που διαθετω και τις αναγκες που θελω να ικανοποιησω. Το καινουργιο μου PC λοιπον θα κανει λιγο απο ολα και αρκετο gaming, θελω λοιπον συμβουλες και/ή παρατηρησεις για την συνθεση μου:

 

case: Gigabyte 3D Aurora (υπαρχει ηδη)

PSU: Enermax Liberty 620w (υπαρχει ηδη)

cpu: Core 2 Duo E4500 ή Pentium E2160

mobo: (Εδω ξεκινανε τα προβληματα) GigaByte GA-X38-DQ6 ή Asus P5E ή Asus Maximus Formula (SE)?

RAM: 2gb DDR2 @ 1066 ή 4gb DDR2 @ 800?

GPU: ATI HD3870 ή nVidia 8800GT?

HD: WD 500gb SE16

DVDRW: LG ή Samsung SATA

monitor: LG Flatron L245WP ή BenQ FP241W ή Eizo S2431W-BK ολα 24αρια

 

Επιπλεον υπαρχουν Swiftech MCP655, D-Tek fusion CPU block, Black Ice GT Stealth 240 και το reservoir της Swiftech ετοιμα για εγκατασταση με tubing 10mm. Η τσιπια στον επεξεργαστη προερχεται απο το γεγονος οτι αργοτερα θα κανω αναβαθμιση (μαζι με waterblock για gpu) στη νεα γενια που θα βγαλει η Intel. Αρα nForce chipset αποκλειεται. Ελα ομως που θα θελα να κανω κανα SLI ή Crossfire (παρατηρω οτι γενικα ειστε εναντιον τετοιων διαταξεων, δεν παιζει ομως να δωσω 500 ευρω για την 9800, θα δινα ομως 150 ας πουμε για μια δευτερη HD3870 το καλοκαιρι). Για τις μητρικες ειμαι οπαδος Asus αλλα αφου "πλερωνω" θελω και το καλυτερο για τα λεφτα μου, οποτε δεν αποκλειω αλλες εταιριες. Η υδροψυξη περιμενει και για αυτο εχω βαλει στο ματι την Maximus SE, αλλα και παλι δεν αποκλειω τις αλλες επιλογες. Λειτουργικο θα εχω μεχρι το καλοκαιρι τουλαχιστον XP και γνωριζω οτι αν βαλω 4gb RAM θα βλεπει μονο ~3,2-3,5 απο αυτα, αλλα υπολογιζω να βαλω Vista 64 οταν με το καλο ωριμασουν οι drivers. Ευχαριστω για την υπομονη σας, οποιεσδηποτε παρατηρησεις ευπροσδεκτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mobo θα ελεγα(επειδη εχω δουλεψει στο συγκεκριμενο)το Gigabyte(αν και προτημω τα Asus λεω απλα τι εχω δοκιμασει)και οκ εμεινα ευχαρηστημενος.

Αφου το βλεπεις για μελλοντικο cf/sli και αφου θες χ38 μοβο παρε την 3870 και αργοτερα οπως λες βαζεις και μια ακομα(αν δν σου φτανει)

Ram 2γβ καλυτερα και ψαξε να παρεις αυτες που εχουνε τσιπακια Micron (τα καλα δν θυμαμε ονομα)

τα 4 θα σου φανουνε αχρηστα αν δν ασχολησε με photoshop κλπ.

Κατα τα αλλα εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu: Core 2 Duo E4500 και αργότερα penryn

mobo: Abit Ip35 Pro

RAM: 4gb DDR2 @ 800

GPU: ATI HD3870 και αργότερα Cf ή nVidia 8800GT μόνη της εσύ αποφασίζεις

HD: WD 500gb SE16

DVDRW: Samsung SATA

monitor: Eizo S2431W-BK

OS : Xp Pro Sp2 64Bit και τα 4Gb θα τα βλέπει όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...