Προς το περιεχόμενο

Περι καρτών γενικά


CompHeller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω μερικές απορίες σχετικά με τις κάρτες γραφικών και θα ήθελα την βοήθεια σας για να λύσω μερικές απο αυτές :)

 

1. Οι κάρτες επηρεάζουν την απόδοση του HY?

Πχ άμα βάλω μια κάρτα τέρας θα βαρύνω το σύστημα μου? (πόρους, ρεύμα κτλ)

 

2. Εκτός από τα παιχνίδια σε τι άλλο βοηθάει μια κάρτα 'τέρας' ?

Ποιοτικότερη εικόνα στα dvd, στα effe των win κτλ?

 

3. Πότε ζορίζετε μια κάρτα γραφικών?

Στα παιχνίδια και dvd να υποθέσω?

 

4. Άμα κλείσω την οθόνη και αφήσω το pc open να κατεβάζει .. θα δουλεύει η κάρτα?

 

5. Ας υποθέσουμε οτι δεν παίζω παιχνίδια, δεν βλέπω dvd, δεν κάνω 3d και επεξεργασία video.. Θα έχω πρόβλημα με μία κάρτα με παθητική ψύξη?

 

6. Αν δεν κάνω αυτά που αναφέρω στο 5 χρειάζομαι μια κάρτα τέρας?

 

Thanks :-)

 

EDIT: Ξέχασα το σημαντικότερο ..

7 Με μία κάρτα τέρας (εκτός από μια καλή οθόνη) κάνω καλό και στα μάτια μου?

πχ έχω καλύτερα και πιο σωστά απεικονισμένα γραφικά με αποτέλεσμα να μη κουράζω το μάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ναι.Επηρεαζουνε θετηκα(αποδοση) και αρνητηκα στηον θορυβο(αν εχει ανεμηστηρα)και τσιμπαει ρευμα απο το τροφοδοτικο σου.Αμα βαλεις μια καρτα τερας θα κανεις καλο σε αποδοσεις,κακο στο λογαριασμο τις ΔΕΗ και στα αυτια σου ;)

2)Μια καρτα τερας οπως λες εκτος απο τα παιχνιδια χρησημευει σε benches,encoding,και αν ειναι(τερας quadro κλπ)τοτε και για εππαγγελματικη χρηση.

3)Μια καρτα γραφηκων ζοριζετε στα παιχνιδια,και λιγο στα DVD(αν ειναι για αναπαραγωγη Full hd τοτε οντως ζοριζετε)η αμα την ζωρησεις με stressing εφαργομες.

4)Δν το εχω επειχηρησει αλλα λογηκα θα δουλευει στο ελαχηστο(εως καθόλου)

5)Αν δν κανεις τπτ απο ολα αυτα μην βάλεις καρτα γραφηκων.Και η οnboard της μιτρηκης καλή ειναι.Μια καρτα γραφκηων με παθητηκη ψυξη δν συμαινει οτι δν κανει για ζωορισμα,απλα δν κανει για overclock.

6)σου απαντησα στο 5.Και με την onboard της μιτρηκης εισαι κομπλε.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ναι οι 3d εφαρμογές θα πηγαίνουν πιο γρήγορα. Με μία μέση κάρτα γραφικών δεν θα απασχολείς το επεξεργαστή για τα γραφικά, αρα κερδίζεις πόρους.

2.Auto cad, σχεδιαστικά προγράμματα κτλ

3.Σίγουρα στα παιχνίδια, όχι στα dvd, οι νεότερες που υποστηρίζουν και hd accelaration, αναλαμβάνουν και τις ταινίες υψηλής ευκρίνειας ξεκουράζοντας τον επεξεργαστή

4.ναι

5.οχι

6.φυσικά και όχι και με μία ενσωματωμένη στη μητρική καλύπτεσαι.

7.μπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Με υπερκαλύψατε :)

Βασικά θέλω να στήσω ένα pc αποκλειστικά και μόνο για επεξεργασία ήχου.

Άρχισα να την ψάχνω πρώτα με την κάρτα γραφικών γιατί όσες είχα ως τώρα σε all around pc κάνανε πολύ βαβούρα και γενικά είχα πολλές απορίες περί του θέματος..

 

Έχετε να προτείνετε μια καλή (κατασκευαστικά) παθητική κάρτα?

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα παλικάρια λένε οτι δεν χρειάζομαι super καρτα τότε δεν υπάρχει λόγος και να τα σκάσω ..

Τώρα αφού μιλάμε μόνο για ποιότητα κατασκευής και όχι για επιδόσεις ας πώ περίπου 150, είναι οκ?

 

EDIT SOS ξέχασα να πω οτι η κάρτα πρέπει να παίζει μια 24" και μια 19" μαζί. Προτιμότερο dvi και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει να βαλει ομως 2 οθονες το παιδι ρε σι.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516131

Δες αυτηνα.Λογηκα θα σηκωνει και τις 2 οθονες.Ειναι με παθητικη ψυκτρα.Και αν θες να δεις και καμια full hd 1080p ταινια δν μασαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified: Δεν παίζει να βάλω μητρική με on board γραφικά ;)

Sadman πολύ καλή φαίνεται!!! Είναι και επώνυμη (δίνει κάποια σιγουριά) και dual dvi και καλή τιμή!!!

+ να υποθέσω οτι δεν θα γονατίζει και το τροφοδοτικό :)

 

Thanks very much!!!! Βγήκε άκρη και όχι μόνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...