Προς το περιεχόμενο

help! connx "BaudTec modem/router" αποριες...


oGioRGos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου χαρησαν το συγκεκριμενο μοντεμ/ρουτερ αλλα χωρις οδηγιες εγκαταστασης . υπαρχουν καπου στο νετ ? η αν μπορει καποιος να μου εξηγησει 2-3 πραγματα....

 

(αν ξερει καποιος ποιο μοντελο ειναι ακριβως γιατι πανω στη συσκευασια δε λεει τπτ)

 

μεχρι τωρα ημουν με το modem sagem800 κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος δουλευει απροβληματιστα μεχρι τωρα κ κυριως δε το ειχα αλλαξει γιατι ποτε δεν ειχα προβληματα με ξεκλειδωματα ports σε εφαρμογες που χρησημοποιουσαν ιντερνετ /downloads κτλ ολα δουλευαν ρολοι χωρις περεταιρω παρεμβασεις εξαλου δεν χρειαζομαι κατι παραπανω . (router firewall,εξτρα προστασιες κτλ)

 

εχω απορια το συγκεκριμενο ρουτερ μπορει να δουλεψει ετσι ωστε να μην χρειαζομαι να ασχολουμε με τετια θεματα.να ξερω οτι δε θα χρειαστει ποτε να παρεμβενω σε ports κλ για να δουλεψει μια εφαρμογη στο ιντερνετ .

κ αν γινετε πως .

 

αλλη μου απορια ειναι οτι θελω να συνδεσω αλλη μια συσκευη πανω στο ρουτερ ωστε να εχει προσβαση στο ιντερνετ κ οταν ειναι κλειστο το pc ,οποτε αφου εχει μια θυρα ethernet το ρουτερ ,οπου εκει θα συνδεθει η συσκευη που θελω ,αρα λογικα το ρουτερ θα συνδεθει στο pc μεσω usb .

θα παιζουν στο ιντερνετ και τα 2 συνχρονως ? χωρις να παρεμβενει το ενα στο αλλο ? κ χωρις προβληματα ?

 

Απο το ρουτερ μπορω να καθορισω το ποσοστο κατανομης του bandwidh αναμεσα στο pc k τη συσκευη ? δλδ πχ αν κανει download το pc να χρησημοποιει το ανωτερο ενα 70% του down/up rate και να μενει ενα 30% ανεπαφο εντελως να δουλεψει η αλλη συσκευη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i mia me ethernet i alli me usb ektos an pareis switch

gia na pexei san modem kai oxisan router prepei na ton rithmiseis esi na pexei san modem oste na min xriazetai na anixeis ports alios kaneis dmz to pc sou.

nai tha pezoun kai ta 2 sto net xoris na dimiourgountai provlimata.

oxi den mporeis se apla router na kaneis traffic shaping.mono me linux i kala routers panakriva.mono qos mporeis na rithmiseis gia protereotita kai net limiter se kathe pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα το ρυθμισω να παιζει σαν μοντεμ ?

τι ειναι το dmz ? ?

 

και τι ειναι qos ?

 

 

1.bridge ethernet kai meta ikonidi oapo ta windows.

b.dmz demitirilazed zone pos legetai.ola ta ports einai anixta kai den xriazetai na kaneis port forward.

c.qos quality of service.dinei protereotita ekei pou thes.den kanei traffic shaping diladi den dineis pososto grammis .apla kanonizeis oste kai na katevazei kapoios esi px na mporeis na anigeis selides.to net limiter se kathe pc rithmizei posa kb tha parei to kathe pc se kathe efarmogi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα ρυθμισω το qos ? το βρηκα απο τη σελιδα του setup του ρουτερ αλλα εχει πολλα κ δε ξερω τη τυφλα μου .

απο τις ρυθμισεις μονο εχω απενεργοποιησει το firewall και το spis . χρειαζεται κατι αλλο ? ολα τα αλλα ειναι default .

εχω την εντυπωση οτι ανταποκρινεται πιο αργα στην περιηγησγη στο ιντερνετ απο οτι με το sagem .

παντως δουλευει συνχρονως το νετ κ απο το ethernet και απο το usb .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα σας φανει λιγο χαζο αυτο που θα πω.Εγω εχω το siemens cl110

(μια ethernet θυρα και πολλες φορες με πεταει χωρις να ξερω αμα φταιει αυτο)και λεω εγω τωρα.Αμα παρω ενα αλλο router (απο τα καινουργια)η αποδοση του internet(download ktl)θα ανεβει καθολου η απλα θα ειναι σαν το siemens αλλα ποιο σταθερο-δηλ δεν θα με πεταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pio stathero apo to siemens den tha breis.siemens speedouch more stable.an ise me 2play apla tha sou kanoun allagi sto profil sou gia napexeis pio stathera.ennooite oti prepei na exeis balei filtrakia pantou ktl ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...