Προς το περιεχόμενο

Παραλληλη προβολη ταινιας!!!


panos_1979gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.εχω την εξης ερωτηση:μπορω να βλεπω παραλληλα καποια ταινια με καποιον αλλον στο ιντερνετ?π.χ. εγω ειμαι εδω και ο φιλος μου αθηνα,υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορουμε μεσω υπολογιστη να βλεπουμε και οι δυο την ιδια ταινια ταυτοχρονα?ευχαριστω και καλες γιορτες σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται, αυτό που θέλεις λέγεται streaming. Δεν είναι υπόθεση 2-3 κλικ όμως, θέλει κάποιο ψάξιμο. Π.χ. ο VLC player μπορεί να το κάνει σχετικά εύκολα. Υπάρχουν όμως ορισμένα σημεία-κλειδιά στην όλη υπόθεση:

 

  • Το bitrate του αρχείου που πρέπει να σταλεί ως stream. Αν είναι μεγάλο, θα πρέπει να υποστεί transcoding σε πραγματικό χρόνο , ώστε να «χωρέσει» στο εύρος ταχύτητας uploading που έχει η internet πρόσβαση του PC που κάνει το streaming
  • Η επεξεργαστική ισχύς του PC που κάνει το streaming. Για video transcoding σε πραγματικό χρόνο, παλιά συστήματα δε θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν
  • Το port forwarding που πιθανόν να πρέπει να γίνει στον router του PC-εξυπηρετητή, ώστε το PC-πελάτης να μπορεί να συνδεθεί απρόσκοπτα και να κατεβάσει το stream
  • Η ποιότητα αναπαραγωγής που προσδοκάς στο PC-πελάτη. Αν σε περιορίζει πολύ το upload της γραμμής του PC-εξυπηρετητή και αναγκαστείς να κάνεις transcoding σε πολύ χαμηλό τελικό bitrate, το αποτέλεσμα ενδέχεται να είναι από μετριότατο έως απολύτως απογοητευτικό.

 

Δες ένα συμπαθητικό σχετικό αρθράκι που επί τη ευκαιρία εντόπισα μέσω Google:

http://www.engadget.com/2005/11/29/how-to-stream-almost-anything-using-vlc/

 

 

Για casual θέαση ταινιών που κάνουμε όλοι μας λίγο πολύ, η γνώμη μου είναι πως αυτό που θέλεις να κάνεις δε θα αποδώσει τα αναμενόμενα. Είναι όμως ενδιαφέρον τεχνικά ως θέμα και ίσως να αξίζει σε κάποιες εξειδικευμένες περιπτώσεις/ανάγκες, γι' αυτό παρά την ένστασή μου μπήκα στον κόπο να απαντήσω. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται, αυτό που θέλεις λέγεται streaming. Δεν είναι υπόθεση 2-3 κλικ όμως, θέλει κάποιο ψάξιμο. Π.χ. ο VLC player μπορεί να το κάνει σχετικά εύκολα. Υπάρχουν όμως ορισμένα σημεία-κλειδιά στην όλη υπόθεση:

 

  • Το bitrate του αρχείου που πρέπει να σταλεί ως stream. Αν είναι μεγάλο, θα πρέπει να υποστεί transcoding σε πραγματικό χρόνο , ώστε να «χωρέσει» στο εύρος ταχύτητας uploading που έχει η internet πρόσβαση του PC που κάνει το streaming
  • Η επεξεργαστική ισχύς του PC που κάνει το streaming. Για video transcoding σε πραγματικό χρόνο, παλιά συστήματα δε θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν
  • Το port forwarding που πιθανόν να πρέπει να γίνει στον router του PC-εξυπηρετητή, ώστε το PC-πελάτης να μπορεί να συνδεθεί απρόσκοπτα και να κατεβάσει το stream
  • Η ποιότητα αναπαραγωγής που προσδοκάς στο PC-πελάτη. Αν σε περιορίζει πολύ το upload της γραμμής του PC-εξυπηρετητή και αναγκαστείς να κάνεις transcoding σε πολύ χαμηλό τελικό bitrate, το αποτέλεσμα ενδέχεται να είναι από μετριότατο έως απολύτως απογοητευτικό.

 

Δες ένα συμπαθητικό σχετικό αρθράκι που επί τη ευκαιρία εντόπισα μέσω Google:

http://www.engadget.com/2005/11/29/how-to-stream-almost-anything-using-vlc/

 

 

Για casual θέαση ταινιών που κάνουμε όλοι μας λίγο πολύ, η γνώμη μου είναι πως αυτό που θέλεις να κάνεις δε θα αποδώσει τα αναμενόμενα. Είναι όμως ενδιαφέρον τεχνικά ως θέμα και ίσως να αξίζει σε κάποιες εξειδικευμένες περιπτώσεις/ανάγκες, γι' αυτό παρά την ένστασή μου μπήκα στον κόπο να απαντήσω. Καλή τύχη!

 

Να ρωτησω τωρα.για να δω μια ταινια avi περιπου 700ΜΒ (απο αυτες που κυκλοφορουν στο ιντερνετ dvdrip) εχω τα εξης:1)το upload της γραμμης μου ειναι 256 και ο υπολογιστης μου intel core 2 duo στα 2.4Mhz,2G ram,8600M GT και σχεδον παρομοιο και του φιλου μου.το τελικο αποτελεσμα θα ειναι καλο η θα προσπαθησω αδικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιορίζει απελπιστικά το upload. Για ένα τυπικό κάδρο 200Kpixels χρειάζονται περίπου 600-800Kbps video bitrate ώστε να έχεις υποφερτή ποιότητα. Κι αυτό με κωδικοποίηση 2-pass (2 περασμάτων), που δε μπορεί να γίνει σε πραγματικό χρόνο. Αναλογικά, για να πάρεις αντίστοιχη ποιότητα (στην πράξη, χειρότερη λόγω 1-pass) με ρυθμό μετάδοσης 200Kbps, θα πρέπει να φροντίσεις το κάδρο να βγαίνει περίπου 50Kpixels. Μιλάμε για πολύ μικρή ανάλυση, η 320x240 που ήδη είναι πολύ μικρή για προβολή σε πλήρη οθόνη, αν κάνεις τον πολλαπλασιασμό βγάζει 76.8Kpixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά το κακό είναι οτι όταν βλέπεις τηλεόραση απο το ιντερνετ τα δείχνει σε 25 fps.
Ενώ όταν βλέπεις σε κανονική τηλεόραση τα δείχνει σε περισσότερα, ε; :mrgreen:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά το κακό είναι οτι όταν βλέπεις τηλεόραση απο το ιντερνετ τα δείχνει σε 25 fps.

 

Εδώ YouTube και κινητά τηλέφωνα μετατρέπουν σε 15fps για να εξοικονομούν κανένα bit μπας και παίξουν ανθρώπινα σε αργότερες συνδέσεις και/ή αργότερο hardware και άλλοι ονειρεύονται 480p50 και 720p60 μέσω internet. Να το ζητήσεις από τον Αη Βασίλη μέρες που είναι, κάτι μπορεί να γίνει...

 

 

not!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ξεθαψα αυτο το ποστ γιατι θελω να κανω streaming σε αλλο computer του σηματος δορυφορικης που εχω..

Με 1mbit upload θα τα καταφερω??

Εχετε κανενα οδηγο για να τα καταφερω?? ο απο πανω δεν βοηθαει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...