Προς το περιεχόμενο

WoW, NVIDIA και Add-Ons


xruptur3x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να αναφερθώ λίγο στο γνωστό World of Warcraft και τη συμπεριφορά του στις AMD (πάλαι ποτέ ATi) κάρτες γραφικών. Τυχαίνει που λέτε να περνάω που και που καμιά βόλτα απ' το net cafe που πήγαινα πιτσιρίκι και έλιωνα στο CounterStrike, και τυχαίνει επίσης σε αυτό το net να χρησιμοποιούν πια GeForce 6600GT, γυμνή, ατόφια, bulk, NVIDIA. Όπως και να 'χει, πέρα απ' το υπόλοιπο σύστημα (Athlon XP 3200+, 1GB RAM, PCs κοντά 2 ετών λέμε τώρα), πιάνουν στο WOW κατά μέσο όρο 40-50 fps, με 45 MB addon memory. Το PC μου είναι full στην AMD, 4200+ dual core, 2GB RAM, HD 2600 PRO 512 και με τα ίδια addons έχω κατά μέσο όρο 25-30 fps.

Ξέρω ότι το PC μου τρέχει και κάποια (ελάχιστα) επιπλέον προγράμματα τα οποία δεν τρέχουν στο net cafe, αλλά 25 fps διαφορά, εντάξει, παραείναι όπως και να το κάνεις.

Όλα αυτά με ίδιες ρυθμίσεις στο game: ΌΛΑ ΣΤΟ MAX και multisampling 24bit color depth 2x.

 

Εντάξει, ξέρουμε ότι η Blizzard τα 'χει με την NVIDIA, η οποία είναι κύριος μέτοχος σε πάρα πολλές άλλες εταιρίες και φτιάχνει GPUs, APUs, mobo chipsets, CPUs (σύντομα). Ας γίνει και μέτοχος της durex για να φτιάχνει προφυλακτικά, στα παπάρια μου. Αλλά όταν γίνονται τέτοιες λαμογιές όπως εδώ αρχίζεις και αναρωτιέσαι... "Εγώ τι ρόλο βαράω εδώ;". Γιατί παίζονται τα λεφτά μου και τα βγάζω δουλεύοντας, δεν τα βρίσκω στο δρόμο.

Να θυμήσω ότι η NVIDIA είχε κάνει παρόμοια πουστιά όταν η id software είχε δημοσιοποιήσει κάποια απ' τις πρώτες beta του Quake 3 Arena σε μια E3, και έβγαλε drivers που έδειχναν πλασματικά fps, με αποτέλεσμα φυσικά να εκτεθεί και να γίνει τέρμα ρεζίλι όταν αυτό αποκαλύθφηκε λίγο αργότερα.

Τέσπα, το λήγω εδώ, απλά αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τις παρατηρήσεις για διαφορά του WOW σε συστήματα με κάρτα γραφικών της NVIDIA και σε ATI/AMD.

 

Κάτι τελευταίο, σχετικά με τα addons του WOW όσοι ασχολούνται, παρατηρήσατε ότι αντιγράφονται/διαγράφονται "δύσκολα" (γενικά η αντιγραφή διαρκεί τραγικά πολύ) ή γίνεται μόνο σε μένα; π.χ. για να βάλω 80 ΜΒ τα addon files στο flash disk, έλεγε ότι θέλει 127 min. Έλεος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο, σχετικά με τα addons του WOW όσοι ασχολούνται, παρατηρήσατε ότι αντιγράφονται/διαγράφονται "δύσκολα" (γενικά η αντιγραφή διαρκεί τραγικά πολύ) ή γίνεται μόνο σε μένα; π.χ. για να βάλω 80 ΜΒ τα addon files στο flash disk, έλεγε ότι θέλει 127 min. Έλεος;

 

εδω μάλλον εχεις συνδέσει το flashaki σε usb 1.0 θύρα αντί για usb 2.0. Γι αυτο αργεί τόσο.

 

Τώρα για το WoW το εχω παρατηρήσει και εγώ ότι στα νετ καφε τα games πάνε σχετικά καλύτερα. Μάλλον έχουν καποια tweaks στα windows τι να πω δν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tip: Δοκίμασε αφού logάρεις με τον χαρακτήρα σου στο game το παρακάτω,

Κάνε exit game (πρόσεχε, κανονικό exit όχι alt/tab) και με το που βγείς στα windows άνοιξε τον Windows Media Player, αφού το κάνεις αυτό ξανάμπές στο game.

Για κάποιο λόγο (αυτό το κόλπο δούλευε και στο CS) θα δείς ότι η απόδοση (fps κτλπ) τα loading screens αλλά και το city lag θα έχουν αισθητή διαφορά προς το καλύτερο.

 

Γενικώς το WoW είναι πολύ memory και Hard drive recource hungry app, αν θες την γνώμη μου (άσχετα άν δουλέψει το "κολπάκι" που προανέφερα) επειδή πρίν την 7600gt και την 8800gt που έχω τώρα έτρεχα το game για κανά χρόνο με 9800xt, πολλά απο τα προβληματά μου με το WoW λύθηκαν όταν πήρα περισσότερη RAM και καλύτερο τροφοδοτικό.

 

I hope i helped :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...