Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


sleepy_head

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε πολλά προβλήματα με τη ΔΕΗ στην περιοχή και θέλω να αγοράσω ένα ups για τον υπολογιστή. Γύρω στα 800Watt, από το eshop μόνο.

Είδα 2 αλλά δεν ξέρω τίποτα για ups:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701306

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701307

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι καλό/θα αντέξει για αρκετό καιρό? ;)

Όταν λέω ότι έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ εννοώ οτί κάθε φορά που βρέχει ή έχει δυνατό αέρα υπάρχει αυξομοίωση στην τάση/διακοπή ρεύματος.

Επίσης εκτός από το ups θα χρειαστώ κάτι άλλο? (τελείως άσχετη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 1000άρi της MUSTEK εδώ και περισσότερο από 2 χρόνια. Πολύ οικονομικό και με πολύ καλή αυτονομία ΑΛΛΑ αργό στη μετάβαση από τη ΔΕΗ στη μπαταρία. Μου έχει τύχει 2 φορές να μην προλάβει και το pc να κλείσει. Αν λοιπόν οι αυξομοιώσεις είναι πραγματικά συχνές ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς κανένα apc. Μόνο όμως εάν είναι πραγματικά κρίσιμο για σένα να μην κλείνει ποτέ απροειδοποίητα ο υπολογιστής, καθώς τα APC είναι πολύ ακριβώτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και στο Πλαισιο,διοτι πολλα εχουν γραφει εδω μεσα για το e-shop.Kαι εχει και καταστημα στην περιοχη σου.

 

Λέω eshop γιατί θα πάω να κάνω φασαρία για να μου αλλάξουν τη 2900χτ και θα πάρω την 8800gt που είναι πολύ φθηνότερη και λογικά θα μου δώσουν πιστοτικό.

 

Μέχρι 300ευρώ δίνω..νομίζω είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω eshop γιατί θα πάω να κάνω φασαρία για να μου αλλάξουν τη 2900χτ και θα πάρω την 8800gt που είναι πολύ φθηνότερη και λογικά θα μου δώσουν πιστοτικό.

 

Μέχρι 300ευρώ δίνω..νομίζω είναι καλά

 

Χλωμο το βλεπω, εγω νομιζα πρωτη φορα θα πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 800W μου φαίνονται υπερβολικά. Για ένα pc είναι;

 

ένα pc με 750w τροφοδοτικό+οθόνη tft. Εφόσον το σύστημα χρειάζεται τέτοιο τροφοδοτικό δεν πρέπει να πάρω και κάποιο ανάλογο ups?

 

Όπως και να έχει από το eshop δεν φεύγω πάλι με 2900χτ που έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο σου αλλα τι υποσυστηματα εχει ο υπολογιστης. Πχ ο δικος μου με intel 6600, 2 gb ram, 8800gt, 2 hdd 320gb και 1 tft 19 καταναλωνει γυρω στα 180 watt full load με 535 watt τροφοδοτικο(Για να καταλαβεις αυτα που γραφει στο μοντελο του τροφοδοτικου ειναι τα μεγιστα που μπορει να δωσει). Μη δωσεις τοσα λεφτα για αχρειαστα watt, καλυτερα επενδυσε στην ποιοτητα.Γνωμη μου ειναι να επενδυσεις στην σειρα smart της apc που βγαζουν και καθαρο ημιτονο στην εξοδο, ειδικα αν εχεις active pfc τροφοδοτικο το ημιτονο ειναι απαραιτητο αλλιως μπορει να καει το ups. To 1000αρι ειναι υπεραρκετο (1000va 670watt).Τελος τα mustek δεν εχουν καλες μπαταριες και θελουν συχνα αλλαγμα καθε 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα τα γράψω αναλυτικά.

19" widescreen LCD, Quad Core 6600 with Thermalright 120 extreme, Asus P5K deluxe, 2x1GB ddr2 Shellshock 4-4-4-12, Asus 2900XT 512MB, Samsung 500GB Sata2, Seagate 250GB Sata2, Thermaltake ToughPower 700W+4 ανεμιστήρες μέσα στο κουτί. Συνήθως έχω 4 συσκευές στα usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο σου αλλα τι υποσυστηματα εχει ο υπολογιστης. Πχ ο δικος μου με intel 6600, 2 gb ram, 8800gt, 2 hdd 320gb και 1 tft 19 καταναλωνει γυρω στα 180 watt full load με 535 watt τροφοδοτικο(Για να καταλαβεις αυτα που γραφει στο μοντελο του τροφοδοτικου ειναι τα μεγιστα που μπορει να δωσει). Μη δωσεις τοσα λεφτα για αχρειαστα watt, καλυτερα επενδυσε στην ποιοτητα.Γνωμη μου ειναι να επενδυσεις στην σειρα smart της apc που βγαζουν και καθαρο ημιτονο στην εξοδο, ειδικα αν εχεις active pfc τροφοδοτικο το ημιτονο ειναι απαραιτητο αλλιως μπορει να καει το ups. To 1000αρι ειναι υπεραρκετο (1000va 670watt).Τελος τα mustek δεν εχουν καλες μπαταριες και θελουν συχνα αλλαγμα καθε 1-2 χρονια.

 

gizmo78, xαίρομαι να διαβάζω κάποιον που να έχει πιάσει το νόημα ;)

Sleepy το APC smart sc 620 σε καλύπτει σαν κατανάλωση και σαν ποιότητα προστασίας αν δεν ζητάς μεγάλη αυτονομία.

Δοκιμασμένο και σε "μεγαλύτερα" pc από το δικό σου.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...