Προς το περιεχόμενο

Olympus SP-550 UZ και Sony DSC-H7 ή


samoure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνομαι εδω και λιγο καιρο για ψηφιακη,εχω ψιλοπελαγωσει να πω την αληθεια.

Ξεκινησα απο πολυ χαμηλοτερους στοχους και σιγα-σιγα ανεβηκε ο πηχης χωρις να το καταλαβω.

 

Η 2 αυτες ψηφιακες ειναι αρκετα γνωστες,για την Olympus μου ειπε ενας υπαλληλος οτι ειναι πολυ αργη,"κανεις μια ωρα να βγαλεις 2 φωτογραφιες".Αληθευει αυτο?

Γιατι αν ειναι αληθεια ειναι πολυ σοβαρο,επισης η μια εχει μπαταρια λιθιου ενω η αλλη 4 ΑΑ.

Ποια να προτιμησω και γιατι?Επισης απο κοστος λοιπων παρελκομενων(μπαταριες,μνημες,θηκες κλπ) ποια ειναι προτιμοτερη?

Εννοειτε οτι αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη προταση,θα βοηθησει παντως τα λεφτα ειναι ηδη πολλα και δε θα αντεξω παραπανω σιγουρα.

 

Olympus 550--------->>> link

 

Sony Η7---------->>> link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνομαι εδω και λιγο καιρο για ψηφιακη,εχω ψιλοπελαγωσει να πω την αληθεια.

Ξεκινησα απο πολυ χαμηλοτερους στοχους και σιγα-σιγα ανεβηκε ο πηχης χωρις να το καταλαβω.

 

Η 2 αυτες ψηφιακες ειναι αρκετα γνωστες,για την Olympus μου ειπε ενας υπαλληλος οτι ειναι πολυ αργη,"κανεις μια ωρα να βγαλεις 2 φωτογραφιες".Αληθευει αυτο?

Γιατι αν ειναι αληθεια ειναι πολυ σοβαρο,επισης η μια εχει μπαταρια λιθιου ενω η αλλη 4 ΑΑ.

Ποια να προτιμησω και γιατι?Επισης απο κοστος λοιπων παρελκομενων(μπαταριες,μνημες,θηκες κλπ) ποια ειναι προτιμοτερη?

Εννοειτε οτι αν υπαρχει και καποια εναλλακτικη προταση,θα βοηθησει παντως τα λεφτα ειναι ηδη πολλα και δε θα αντεξω παραπανω σιγουρα.

 

Olympus 550--------->>> link

 

Sony Η7---------->>> link

 

file mou kai ego eimai stin idia diadikasi me esena...mono pou den 8a eperna pote sony...

 

eimai anamesa stin olympus 550 i 560, kai mallon 8a pao pros 560 dioti einai pio grigori...mporeis na pas sto media market kai na tin doulepseis... oi foto bgenoun ikanopoiitka...

 

tora den ksero poso tis brikes... tin 1i tin exo bre 260 kai tin 2i 330

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κι εγω αυτη τη γνωμη ειχα για τις Sony,αλλα απο οτι μου ειπαν ειναι παρα πολυ καλες μηχανες,και ενας φιλος εχει την Sony H5(προηγουμενη) και του εχει βγει πολυ καλη.

Τωρα δε ξερω εχω μπερδευτει αρκετα.

Απο οτι καταλαβα παντως απο τα λεγομενα σου η Olympus ειναι οντως αργη...

Παντως 550 και 560 δεν εχουνδιαφορα στην ταχυτητα και πραγματικα δε καταλαβαινω γιατι να αξιζουν τα 70 ευρω παραπανω...

 

Τις ιδιες τιμες εχω βρει κι εγω.

Απο εξωτερικο ebay ή κανενα e-μαγαζο τι παιζει???

 

 

Κανενας αλλος ρε παιδια δεν εχει χρονο να βοηθησει λιγο,να προτεινει ποια απο τις δυο ή καποια τριτη???:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά είμαι ψημένος να πάρο την 560 , όσο για τις sony επειδή έχω δει κάποιες φοβάμαι να την πάρω... εκεί που δε φοβάμαι είναι σίγουρα οι canon, έχω μείνει ευχαριστημένος από την canon που έχω αλλα δεν έχω βρει κάποια στα κυβικά αυτά που ψάχνω... βεβαια υπάρχει μια αλλα υστερεί στο οπτικό, όχι βεβαια ότι είναι λίγο το 10x που έχει αλλα επειδή την δούλεψα σε έναν φίλο αλλα και στα media market δεν είναι τόσο αργή όσο λένε... έβαλα να βγάλω απανωτές φωτογραφίες σε manual ρύθμιση και βγάζει αρκετά γρήγορα...

 

έμεινα ικανοποιμένος και από τις λήψεις τις...

πάντως δεν έχω βρει κάποια άλλη ώστε να έχει καλά χαρακτηριστικά και τόσο zoom...

 

λέω την πέμπτη να την παραγγείλω... την sp560uz εννοώ την οποια την βρήκα εδώ θεσσαλονίκη 330?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα αν μπορείς φυσικά να ανεβάσεις ακόμα λίγο τον πήχη και να προχωρήσεις σε αγορά μιας dslr να ησυχάσεις από την μια και να καταλάβεις τι σημαίνει focus από την άλλη.

Την 550 την έχω και εγώ. Μια εβδομάδα αφού την πήρα έπιασα την dslr ένος φίλου μου στα χέρια μου και τράβηξα μερικές φωτογραφίες. Ε μετά δεν μπορούσα πλέον να παίξω με την δικιά μου άλλο. Έτσι πήγα προς canon μεριά στην 400D.

Ανεβάζουμε βέβαια τον πήχη αρκετά δεν λέω. Και εγώ δεν τα βρήκα στο δρόμο. Με δόσεις την πήρα. Αλλά έχει άλλη χάρη. Ευχαριστιέσαι φωτογραφία.

Από την 550 ευχαριστημένος είμαι αλλά όπως είπα από τη στιγμή που υπάρχει η canon δίπλα της δεν πάει το χέρι μου εκεί.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Jose σε εμενα απαντησε ο φιλος οσο αφορα τον πηχη,εχεις ανοιξει και δικο σου topic με το ιδιο θεμα,ελεος...

 

Οσον αφορα τις dslr,συμπτωματικα ενας φιλος μολις αγορασε την 400D!

Δεν την εχω ακομα περιεργαστει,το ξερω οτι δε θα εχει καμμια σχεση με οποιαδηποτε compact,αλλα αμα παρω μια dslr+φακο,θα μπουμε φυλακη μετα,αποκλειεται να βρω τα λεφτα...

 

Και επισης την φωτογραφικη που θα παρω πρεπει να μπορει να την χειριστει και η μανα μου πχ(για απλες φωτογραφιες τουλαχιστον),ασε που σε αναγκαζει να κανεις ολοκληρη μετακομιση για να την κουβαλησεις καπου..

 

Εμενα αυτο που με καιει,ειναι κατα ποσο καλη ειναι η Olympus 550,με δεδομενο και την πολυ χαμηλη της τιμη αυτο τον καιρο,αυτο ειναι το μεγαλο μου ερωτημα.

Υπαρχει καποια που να ειναι καλυτερη value for money???

Τελος,απο οσο το εψαξα καλο ειναι το superzoom αλλα χανει σε ποιοτητα λενε.

Μηπως ειναι καλυτερα να κατεβασω τα standars οσο αφορα το zoom(πχ 12Χ ή 15Χ) και να τα ανεβασω οσο αφορα τον αισθητητηρα (ccd)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και αυτή που πρότεινα στον jose.

Έχει μέγεθος και αίσθηση SLR, αλλά με fixed φακό που σημαίνει ότι είναι πολύ πιό εύχρηστη για τον μέσο χρήστη και έχει και αυτόματο πρόγραμμα όπως όλες οι compact για να διευκολύνει και τη ζωή των αρχάριων. Και βέβαια η τιμή της δεν έχει καμιά σχέση με SLR ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τις dslr,συμπτωματικα ενας φιλος μολις αγορασε την 400D!

Α αυτό είναι καλό. Καλόπιασέ τον και πάρε την 400D απλά κάνε το εξής. Εστίαζε οπουδήποτε και τράβα φωτογραφίες. Όχι 5-6 φωτογραφίες μόνο αλλά τράβα καμπόσες και άστον να τις σβήσει μετά, δεν πειράζει. Πρόσεξε πόσο γρήγορα εστιάζει η dslr.Και πρόσεξε επίσης το χρόνο που είναι έτοιμη πάλι για την επόμενη φωτογραφία. Μπορεί να τραβήξει 3,5 φωτγραφίες το δευτερόλεπτο περίπου και αυτό θα το δείς αν την βάλει σε συνεχή λήψη.

Μετά από αυτό πιάσε και μια compact στα χέρια σου και προσπάθησε να κάνεις το ίδιο. Να εστιάζεις γρήγορα και να τραβάς φωτογραφία. Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.

Επίσης αν έχεις την ευχέρεια να παίξεις με το iso και μετά να δείς τις φώτο σε υπολογιστή τότε θα δείς το μεγάλο όπλο της canon. Χαμηλός θόρυβος σε μεγάλα iso. Ακόμα και σε 800 iso ο θόρυβος είναι χαμηλός.

 

 

 

Δεν την εχω ακομα περιεργαστει,το ξερω οτι δε θα εχει καμμια σχεση με οποιαδηποτε compact,αλλα αμα παρω μια dslr+φακο,θα μπουμε φυλακη μετα,αποκλειεται να βρω τα λεφτα...

Νά'ναι καλά το ρητό «με δόσεις ο θεοδόσης» :lol:

Και επισης την φωτογραφικη που θα παρω πρεπει να μπορει να την χειριστει και η μανα μου πχ(για απλες φωτογραφιες τουλαχιστον),ασε που σε αναγκαζει να κανεις ολοκληρη μετακομιση για να την κουβαλησεις καπου..

Είναι ίσως ποιό απλή και από μια compact στο χειρισμό. Αν πχ η μάνα σου δεν ξέρει από χειρισμό (iso,f, ταχύτητα κλείστρου) την βάζει στο αυτόματο ή στο P και τραβάει.

Και εγώ στο Ρ την έχω συνέχεια εκτός και η περίπτωση θέλει κάτι διαφορετικό.

Για το μετακόμιση για να πάρεις την μηχανή μαζί σου δεν το νομίζω. Χωρίς το batery grip και με το φακό του κιτ 18-55 είναι απλά λίγο μεγαλύτερη από μια compact.

Εμενα αυτο που με καιει,ειναι κατα ποσο καλη ειναι η Olympus 550,με δεδομενο και την πολυ χαμηλη της τιμη αυτο τον καιρο,αυτο ειναι το μεγαλο μου ερωτημα.

Για τα λεφτά της καλή είναι. Αλλά έχει και μερικά σοβαρά (μάλλον αστεία) θα έλεγα ατοπήματα. Αυτό που με εκνεύρισε εμένα είναι ότι δεν έχει τηλεχειριστήριο. Και το γελίο είναι ότι έχει επιλογή BULB. Αν είναι δυνατόν ακόμα και σε τρίποδα να κρατάει κάποιος το κουμπί πατημένο. Έχουν χάσει τη σοβαρότητά τους τελείος αυτοί. :shock:

Επίσης έχει υψηλό θόρυβο. Από 200 iso και πάνω οι φωτογραφίες της είναι χάλια. Εγώ όσο την χρησιμοποιούσα είχα συνεχώς iso 50. Αλλά μόλις βραδιάσει τι κάνουμε ; Εκεί θέλουμε μεγάλα iso και η μηχανή δεν τα πάει καλά με αυτά παρόλο που δίνει έως και 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...