Προς το περιεχόμενο

Siemens CL-110 + Netgear WGR614 Wireless Router = ??


smaniato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα ;)

 

πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα laptop και μαζί ήθελα και ένα wireless router για να συνδέομαι και από αυτό στο net και να κατεβάζω με το μtorrent.

Είχα το Siemens CL 110 ( έχω Forthnet 2play) και αγόρασα το Netgear WGR614 Wireless-G 54 Router. Λοιπόν ακολουθώντας τις οδηγίες στο setup του netgear, σύνδεσα το CL 110 με την τηλεφωνική γραμμή, το Netgear με το Desktop PC μέσω ethernet και το CL110 me to Netgear WGR614 μεταξύ τους μέσω ethernet.Ολοκληρώθηκε η διαδικασία, το netgear setup έκανε μόνο του ρυθμίσεις για το wireless network και σε λίγη ώρα σύνδεσα και το Laptop και μπορούσα να συνδεθώ στο internet και από τα δύο :-)

Όλα μου φάνηκαν υπερβολικά απλά μέχρι που είπα άνοιξα το μtorrent. Στο desktop μου βγάζει "κίτρινο θαυμαστικό" και στο laptop "κόκκινο κύκλο" λέγοντας μου και στα 2 ότι δεν έχω ανοικτή port...(και φυσικά οι ταχύτητες είναι χάλια). Τώρα πριν μου πείτε να κάνω port forward ή κάτι τέτοιο, να πώ ότι πριν πάρω το router δεν είχα ανοίξει ports αλλά το μtorrent δούλευε τέλεια, "πράσινο κυκλάκι", μάλλον λόγω uPnP. Στις ρυθμίσεις του netgear βλέπω το uPnP ενεργοποιημένο αλλά δεν διορθώνεται η κατάσταση του utorrent :mad:

Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας και αν γίνεται με αναλυτικές οδηγίες γιατί παρότι ξέρω 5 πράματα απο computers/networking, οι έννοιες του router, wireless network κτλπ είναι άγνωστα νερά :fear:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχει οδηγό p.p. για πολλους ρουτερ, και προγράμματα

πχ Port Forwarding for the Siemens CL-110 and Utorrent

 

βαλε στατικές ip σε οσα pc έχεις μόνιμα στο σπίτι,

 

το DHCP, αν το χρειάζεσαι (πχ. αν προβλεπεις οτι μπορει να ερθει περιστασιακά ενας επισκεπτης με το pc του για να πάρει αυτοματα ip),

να το εχεις ενεργό μόνο στο ένα ρουτερ (ή το siemens, ή το netgear). όχι και στους δύο.

 

επίσης, ψάξε λίγο στα κλειδώματα του wireless, μη τυχον έχεις πονηρούς γείτονες.

 

Using WPN824, WGR614, or WGT624 Routers as an Access Point

 

 

ερ. άσχετου: αυτο το netgear δεν ειναι dsl router, να παίζει μόνο του στη forthnet, και να μην παρεμβάλεται το siemens, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx θα τα κοιτάξω και όχι δεν είναι modem router to Netgear , δεν εχει υποδοχή για τηλεφωνική γραμμή :-/

Αυτό κατάλαβα από εδώ δηλαδή: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978066&product=552321

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an ine apla routet tote prepei na kaneis port forward apo to siemens sto netgear kai apo to netgear sto pc pou simenei a.den prepei router kai siemens na exoun idia ip.kai b.poles fores to netgear pernei kai mia deuteri ip apo to siemens.ego me to belkin kai zyxel etsi ixa pexei.port forward to zyxel sto belkin kai to belkin sto pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...