Προς το περιεχόμενο

ασύρματο δίκτυο macbook - pc


neXTgen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει και στο δικτυα/ασφάλεια, ίσως εδώ να είναι πιο εύκολο να απαντηθεί :

 

 

Εγγραφή: 20-12-2005

Μηνύματα: 24

 

Προεπιλογή ασύρματο δίκτυο macbook - pc

παιδιά γειά χαρά και χρόνια καλά σε όλους/ες !!!

 

έχω ένα pc συνδεδεμένο με καλώδιο δικτύου με ένα Linksys wag200g.

 

επίσης έχω ένα macbook.

 

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ συνδέονται και μοιράζονται internet. το πρώτο ενσύρματα, το δεύτερο ασύρματα (μέσα στο χώρο που βρίσκεται το router)

 

παρακαλώ βοηθήστε με να στήσω ασύρματα δίκτυο μεταξύ pc-macbook , ώστε ασύρματα το macbook να βλέπει αρχεία του pc και το αντίστροφο (σε folders που θα κάνω share εννοείται) , διάβασα κάποιους οδηγούς αλλά ...τζίφος...

 

ευχαριστώ.

 

ps. να προσθέσω εδώ πως ανοίγοντας το macintosh hd βλέπω στο shared/pc (pc έχω ονομάσει το pc!) αλλά πατώντας πάνω sto pc για να συνδεθώ παίρνω μήνυμα connection failed.... (όλα αυτά στο macbook)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps. να προσθέσω εδώ πως ανοίγοντας το macintosh hd βλέπω στο shared/pc (pc έχω ονομάσει το pc!) αλλά πατώντας πάνω sto pc για να συνδεθώ παίρνω μήνυμα connection failed.... (όλα αυτά στο macbook)

 

Κατ'αρχήν, χρόνια πολλά και καλές δουλειές με το macbook σου!!!

 

Όσον αφορά για το τελευταίο, υποθέτοντας πως έχεις Leopard κι επειδή μου συμβαίνει το ίδιο και με τα δικά μου συστήματα - βέβαια μεταξύ iMac ("παροχέας" internet) και MacBook Pro - το πρόβλημα το έλυσα με το να ξαναπατήσω το κουμπί "connect as..." Ωστόσο, πρέπει να λάβεις υπόψη σου, πως μέσα από τις ρυθμίσεις του MacBook σου (Sharing - check: File Sharing) να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα ανταλλαγής αρχείων μεταξύ pc και MB καθώς και αντίστροφα.

 

Ελπίζω κι εύχομαι να βοήθησα λίγο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο sharing/file sharing για να γίνει ON πρέπει να πας στο options.

 

πάω λοιπόν και βλέπω τρεις επιλογές :

 

share files and folders using AFP

share files and folders using ftp

share files and folders using smb

 

τα κάνω όλα tick ενεργοποιώ και το account μου....

 

 

αλλά πάλι τίποτα.. CONNECTION FAILED

 

 

έχω την αίσθηση πως το πρόβλημα είναι στην μεριά του pc και πιο συγκεκριμένα κάποια ρύθμιση του WAG200G...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο sharing/file sharing για να γίνει ON πρέπει να πας στο options.

 

πάω λοιπόν και βλέπω τρεις επιλογές :

 

share files and folders using AFP

share files and folders using ftp

share files and folders using smb

 

τα κάνω όλα tick ενεργοποιώ και το account μου....

 

 

αλλά πάλι τίποτα.. CONNECTION FAILED

 

 

έχω την αίσθηση πως το πρόβλημα είναι στην μεριά του pc και πιο συγκεκριμένα κάποια ρύθμιση του WAG200G...

 

Είναι, πλέον, πιθανό, η αποτυχία διασύνδεσης μεταξύ των συστημάτων, να οφείλεται στις ρυθμίσεις των Windows (firewall) ή/και του router. Στην τελευταία περίπτωση, θα πρέπει να μπεις στην σελίδα του και να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις. Για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες, πιστεύω ότι θα βρεις είτε στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή του router (support) είτε ... από δω από κάποιον συμφορουμίτη :rolleyes:

Επίσης, εάν δεν βρεις τη βοήθεια που θέλεις, ενδεχομένως, μπορεί να σε βοηθήσει το adslgr.com, που από ό,τι ξέρω περιλαμβάνει τα πάντα σχεδόν γύρω από συνδέσεις και routers.

 

Καλές Γιορτές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα προβληματα λυνονται οταν βαλεις password στον χρηστη-user των windows.

 

Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι οταν δεν εχει password,για προστασα αποτρεπεται το sharing ,για να μην σου περνει ο οποιωσδηποτε τα αρχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hm, έβαλα και password ... αλλά τίποτα....

 

σας υπενθυμίζω πως το 192.168.1.1 (menu router wag200g) το βλέπω και απ΄το pc (ethernet καλώδιο) αλλά kai wireless απ το mac...

 

άρα μιλάνε και τα δύο με το router... τουλάχιστον έως αυτό όλα πάνε καλά....

 

το γράφω μήπως βοηθήσει κάποιον στο να σκεφτεί λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, οπότε δεν εννοείς την 212.56.207.xxx αλλά την internal, του τύπου 192.168.χχχ.χχχ (αυτή που βλέπω με ipconfig μέσω terminal)..

 

αν εννοείς αυτή... ΟΧΙ , ο safari απαντά, SAFARI cant connect to the server (cant open the page http://192.168.xxx.xxx because it could not connect to the server 192.168.xxx.xxx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, οπότε δεν εννοείς την 212.56.207.xxx αλλά την internal, του τύπου 192.168.χχχ.χχχ (αυτή που βλέπω με ipconfig μέσω terminal)..

 

αν εννοείς αυτή... ΟΧΙ , ο safari απαντά, SAFARI cant connect to the server (cant open the page http://192.168.xxx.xxx because it could not connect to the server 192.168.xxx.xxx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε απο το Mac σου στο menu του Finder. Go -> Connect to server και μετά γράψε smb://192.168.1.χχχ/ δηλαδή την internal ip του pc σου.

 

αν σου πει να κανεις login διάλεξε να μπεις σαν guest, ή αν δε δουλέψει βάλε το user/pass που βάζει στο pc σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατάω λοιπόν command+k

εμφανίζει το παράθυρο connect to server:

server address : smb://192.168.1.100

κάνω connect

1) an κάνω σαν guest γράφει

 

connection failed, the file server does not allow guest access

 

2) αν κάνω σαν user/pass του pc :

 

connection failed, you do not have permission to access this server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το pc πάντως βλέπω κανονικά αρχεία τοu mac ... δηλαδή στο my network places βλέπω το mac (αυτή τη στιγμή αντιγράφω αρχεία από το mac)

 

Από το mac ΔΕΝ μπορώ να δω τα shared που έχω κάνει στο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...