Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή CPU


mamerlux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται απο το sockket της μητρικής πλακέτας.. αν είναι 775 μπορείς μάλλον να τον βάλεις... κοίτα τι fsb υποστηρίζει το motherboard αλλά επειφή είχα ένα με αυτο το chipset πιστεύω θα είναι οκ. Για μένα βάλε απο 6300 και άνω δεν αξίζει 2150 μπορεί να πηγαίνει και ποι αργά απο τον προηγούμενο.... Τον έχω δεί πως δουλεύει γι'αυτό το λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ο Pentium Dual-Core E2140, αν και διπλοπύρηνος, δεν αξίζει μπροστά στον Pentium4 στα 3GHz που έχεις, αφ' ενός επειδή είναι χρονισμένος στα 1,6 GHz κι εφ' ετέρου έχει L2 cache 1MB (μοιραζόμενη στους 2 πυρήνες του), ενώ ο δικός σου έχει L2 Cache 2MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton E2140 τον εχω μαζί με το 945. Σύμφωνα με όλα τα τεστ του Tom's o E2140 είναι αρκετά καλύτερος απο τον Ρ4.

Αν και μολις 1.6 μην τον υποτιμας γιατι ειναι μια άλλη γενια πολύ ποιο εξελιγμένη.Επίσεις το οτι είναι διπύρηνος σημαίνει οτι θα σε ξελασπώσει σε πολλες περιπτώσεις που θα δουλευεις 2 εφαρμογές.

 

Με το δικό μου board τον ανέβασα στα 2.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Υπάρχει και η λύση ενός αλουμινόχαρτου που πάει το fsb της CPU στα 1066 χωρίς να πειράξεις το FSB της μητρικής. Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλα μετα τις γιορτες θα το επιχειρήσω.

 

Με λίγα λόγια αμα βρείς τον 2140 σε καλή τιμή χτύπα τον χωρίς δευτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ton E2140 τον εχω μαζί με το 945. Σύμφωνα με όλα τα τεστ του Tom's o E2140 είναι αρκετά καλύτερος απο τον Ρ4.

Αν και μολις 1.6 μην τον υποτιμας γιατι ειναι μια άλλη γενια πολύ ποιο εξελιγμένη.Επίσεις το οτι είναι διπύρηνος σημαίνει οτι θα σε ξελασπώσει σε πολλες περιπτώσεις που θα δουλευεις 2 εφαρμογές.

 

Με το δικό μου board τον ανέβασα στα 2.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Υπάρχει και η λύση ενός αλουμινόχαρτου που πάει το fsb της CPU στα 1066 χωρίς να πειράξεις το FSB της μητρικής. Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλα μετα τις γιορτες θα το επιχειρήσω.

 

Με λίγα λόγια αμα βρείς τον 2140 σε καλή τιμή χτύπα τον χωρίς δευτερη σκέψη.

 

Το εχω κανει αυτο το bsel mod με αλουμινοχαρτο

Το arctic silver δεν δουλεψε, οποτε μονο αλουμινοχαρτο ή rear window defoger repair αλλα δεν προκειται να βρεις ευκολα, ισως στον Κατουμα(ηλεκτρονικα στο κεντρο της Αθηνας)

Το fsb πηγε απο 200(χ4) στα 266, οποτε 2.4Mhz, υπ'οψιν, στον Ε2160, που προτεινω και να αγορασεις

Θα δεις μεγαλη διαφορα απο τον P4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην πάρετε AMD athlon γιατί μετά θα έχετε προβλήματα.

 

Ο mamerlux θα κρατήσει τη μητρική που έχει, η οποία φοράει το 945, άρα η οποιαδήποτε αναφορά σε AMD είναι από περιττή μέχρι offtopic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κανει αυτο το bsel mod με αλουμινοχαρτο

Το arctic silver δεν δουλεψε, οποτε μονο αλουμινοχαρτο ή rear window defoger repair αλλα δεν προκειται να βρεις ευκολα, ισως στον Κατουμα(ηλεκτρονικα στο κεντρο της Αθηνας)

Το fsb πηγε απο 200(χ4) στα 266, οποτε 2.4Mhz, υπ'οψιν, στον Ε2160, που προτεινω και να αγορασεις

Θα δεις μεγαλη διαφορα απο τον P4

 

 

Tελικα χρησιμοποιήσες αλουμινόχαρτο ή στιλο αγώγιμο για μπαρ-μπριζ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα χρησιμοποιήσες αλουμινόχαρτο ή στιλο αγώγιμο για μπαρ-μπριζ?

 

Επειδη δεν εβρισκα αγωγιμο στιλο στα καταστηματα που πηγα, και επειση βαριομουνα να κατεβαινω στο κεντρο μονο για αυτο, δοκιμασα με αλουμινοχαρτο

Θελει πολυ εγχειρηση βεβαια και μεγεθυντικο φακο με μεγαλη μεγεθυνση, και κυριως σταθερα χερια

Λιγο σελοτειπ στην ακρη να το κραταει σταθερο, και δουλευει μια χαρα

 

Το arctic silver 2 που δοκιμασα δεν δουλεψε, και μαλιστα μου ειχε πεσει στην πρηγουμενη mobo αναμεσα απο τα pins, και ουτε που δημιουργησε προβλημα(βεβαια ειχα σκουπισει οσο μπορουσα,αρα το arctic silver δεν ειναι ικανο(σε μενα τουλαχιστον) να βραχυκyκλωσεi τα pins ενος επεξεργαστη

Απο αυτο που εχω κατααβει, απο αποψη αγωγιμοτητας, ειναι:

μολυβι<arctic silver<αλουμινοχαρτο/rear window defoger repair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμήσεις σειρά 4χχχ ι 6χχχ μιας και έχουν περισσότερη cache και αποδίδουν καλυτέρα 10-15% στην ιδία συχνότητα,

για quad ούτε να το συζητάς με το 945 θα αναγκαστείς να αλλάξεις μητρική .

Καλύτερη λύση είναι ο Ε2160 στα 69? κατά προτίμηση σε box μαζί με cooler.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...