Προς το περιεχόμενο

DSL μετά απο μετατροπή ISDN σε PSTN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μετατρέψω την γραμμή μου απο ISDN σε PSTN.

 

Αυτή την στιγμή έχω τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ και DSL απο Forthnet. Το modem που έχω δουλεύει και σε ISDN και σε PSTN (Crypto F200).

 

Οταν θα γίνει η άλλαγη απο ISDN σε PSTN θα υπάρξει πρόβλημα στην DSL ή θα το τακτοποιήσουν απο τον ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το modem που λες, θα χρειαστει ενα firmware, η απο την αρχη της εγκαταστασης να βαλεις στις εντολες annexA ..το ειχα κανει με επιτυχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι συνδεδεμένος σε πόρτα του dslam ΟΤΕ "για isdn".

παλαιότερα (2005) που είχε λίγες πόρτες, και εδινε dsl μονο ο οτε, και η vivodi, δεν ηταν περίεργο να ψάχνεις την διαθεσιμότητα στην περιοχή σου και να βλέπεις οτι έχουν ελευθερες για isdn, αλλα οχι για pstn (σπανια, και το αντίστροφο).

Με τον ΟΤΕ, τίποτα δεν γίνεται αυτόματα, και τιποτα δεν "εννοείται".

Εκει που θα κανεις την αιτηση μετατροπής, ζήτα συγκεκριμένες πληροφορίες τι θα γίνει η dsl σου.

αν σου πουν οτι θα γινει αποσυνδεση, και πρεπει να ξανακάνεις αίτηση , αυτη τη φορά "dsl για pstn" ;

ελπίζω με την πίεση απο την απώλεια πελατών προς τους εναλλακτικούς , να έχουν γίνει πιό ευέλικτοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω με την πίεση απο την απώλεια πελατών προς τους εναλλακτικούς , να έχουν γίνει πιό ευέλικτοι..
΄

Μαλλον το αντιθετο εχει γινει.

 

Η μετατροπη της γραμμης σου θα γινει γρηγορα αλλα για την adsl υπολογιζε κανα 2 βδομαδες minimum

Και βαλε. Χτες πηγα να ζητησω εγω μετατροπη και μου ειπαν χιλιες δυο δικαιολογιες και στο τελος μου ξεφουρνισαν οτι εκκρεμουν αιτησεις απο Νοεμβρη δλδ μπορει να μεινω χωρις dsl κανα μηνα. Επισης κατι αλλο. Μου ειπαν οτι στοιχιζει 35 ευρω.Ξερετε αν αληθευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αν σκοπεύεις να φύγεις απο ΟΤΕ και να πας σε εναλλακτικο, για νετ και τηλεφωνο,

μην κανεις καμιά μετατροπή.

 

Στην αιτηση προς τον εναλλακτικό, θα τσεκάρεις οτι έχεις isdn, και τελος. Οταν συνδεθεις, δεν θα υπαρχει πια isdn.

 

την αναμονή ετσι κι αλλιως δεν τη γλυτώνεις. ας ειναι τουλαχιστον μία αναμονή,

(όχι μια να σε μετατρεψουν, και μετα αλλη για να σε δώσουν στον αλλο παροχο).

θα γλυτωσεις και τα 35 ευρω.

 

και αν εχεις ενεργή συνδρομή σε κάποιο isp μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση απο τον νέο, δεν θα μεινεις καθόλου χωρις νετ (το πολυ 1 μερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη ειμαι στη 4ΝΕΤ στο 2play, αλλα το ιδιοκτητο δικτυο τους θα ενεργοποιηθει τελος Φεβρουαριου στη περιοχη μου. Απλα πηγα στον ΟΤΕ να ζητησω απο τωρα μετατροπη, την οποια τελικα δεν εκανα, ωστε να εγκαταστησω ενα ασυρματο modem/router annex A. Αναγκαστικα θα περιμενω μεχρι τελος φεβραρη αν και η 4ΝΕΤ δεν ειναι και τοσο συνεπης στα χρονοδιαγραμματα. Απο τον Οκτωβρη που ηταν να λειτουργησει, εχει δωσει 2 αναβολες:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι. Εχω isdn τηλεφωνο στον ΟΤΕ και dsl στη HOL με modem το frtitz. Kαθε μηνα πληρωνω παγιο 45ευρω στον ΟΤΕ λογω της isdn. Εαν κανω μετατροπη απο isdn σε pstn, τι χρειαζεται και ποσο θα κοστισει? Επισης, θα επηρεασει το dsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να γινει και αιτηση στην Hol ξανα για adsl σε port annex a.αλλιως ο οτε απο Isdn θα σε βαλει σε Pstn και θα καταργησει το ιντερνετ τελειως μια που δεν γινεται σε voice να εισαι Pots και σε adsl se isdn bra.για μενα γυρνα τα ολα σε εναν isp.πιο φτηνα βγαινει απο οτι να πληρωνεις και οτε και Hol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...