Προς το περιεχόμενο

Speedtouch 510 να ελέγχει Siemens CL110 σε 2play ?


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε forthnet 2play, με το siemens cl-110

έχω και το speedtouch 510 για isdn απο τοτε που ειμουν σε ISDN ΟΤΕ,

τωρα το χρησιμοποιώ σαν switch/hub να μοιράζει τη σύνδεση του siemens, γιατι έχω 3 pc.

 

Ερώτηση: Μπορώ να βαλώ το siemens bridge mode, και τη συνδεση να τη διαχειρίζεται το speedtouch;

δηλ, το 510 να δινει τα στοιχεια συνδεσης στον isp, το 510 να παιρνει τη wan ip,

και να χειριζεται τα port forwarding, QOS, κλπ;

 

1. γενικά, αν γίνεται. τι πρεπει να σεταρω στο 510 για να κανει την κλήση μεσω του siemens

 

2. μηπως υπαρχει προβλημα που το 510 ειναι για isdn?

3. μηπως θα εχω χαμηλότερο ταβάνι επειδη το 510 ειναι δεν ειναι adsl2+ ?

 

4. αν παιζει αυτό το setup, ουσιαστηκά η συνεννόηση με τον isp και τη γραμμή μου, δεν θα ειναι αποκλειστική υπόθεση του siemens? το 510 θα ειναι στο παρασκήνιο, ασχετα αν θα εχει τη wan ip.

αρα θα συνεχισω να έχω τα πλεονεκτήματα του 110, που εχω διαβασει ( "σκυλί", ανθεκτικο σε θορυβο, κλειδώνει πιο ψηλα απο άλλα, κλπ) . Ισχυει αυτο;

 

 

 

 

γιατι να το κάνω;

ετσι κι αλλιως τα εχω και τα 2 ανοιχτα, και δεν θα παρω αλλο router (που να παρει τη θεση και των δυο) μεχρι να αποκτησω λαπτοπ, οποτε θα ψαξω για ασυρματο,

 

νομιζω οτι το 510 τα πηγαινε καλυτερα στο traffic shaping,

Να πω την αληθεια με το ζημενς δεν ξερω καν τι κάνει, στο θέμα QOS, δεν το εχω πειράξει,

γιατι δεν βρήκα πουθενά καποιο help, τι να συμπληρωσω για να φτιάξω προταιρεότητες. ενω στο 510 τα ειχα βρεί.

 

ειναι και το προγραμματακι του zardoz ( www.adslgr.com ) που έδειχνε ωραια στατιστικά με το 510. το νοστάλγησα :rofl:

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Siemens μπορεί να γίνει γέφυρα: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=224347

 

Το θέμα είναι το 510: μπορεί, αντί να καλεί το ίδιο, να καλεί μέσω εξωτερικού μόντεμ;

 

Η εντύπωση μου είναι ότι όχι, αλλά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ. Όσες φορές έχω στήσει speedtouch, τα έχω βάλει είτε στο default (μόντεμ/ρούτερ) είτε να είναι τα ίδια γέφυρα (δηλ. ethernet μόντεμ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxi to speedtouch den mporei na kanei klisi pppoe pros to siemens pou tha pezei se bridge mode.

ena linksys wrt 54g omos tha tin ekane.

an ginotan oxi den tha piraze pou ine gia isdn

den tha piraxe pou den ine adsl2+

nai an epeze to siemens tha ekane ta ipoloipa.to 510 tha itan background

isxuei oti to siemens ine skili.

 

 

elpizo na boithisa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...